SEKSENLERDE ÇOCUK OLMAK!


Bu makale 2017-03-31 12:50:44 eklenmiş ve 3101 kez görüntülenmiştir.

Evet seksenlerde çocuktuk… Bizler şanslımı yoksa şanssız mıydık bilmiyorum.Ama bildiğim en iyi şeyin hayatı yaşayarak öğrenen, her şeyden oyun çıkarabilen, barış içinde bencillikten uzak yaşayan ve mutlu çocuklardık…

Evet, bizler büyüdük ama çocukluğumuz ve yaşadıklarımız orada öylece duruyor. Geçmişe özlem duyan, 80’lerde çocuk olan tüm arkadaşlarıma ithaf olsun..

80’lerde çocuk olmak; Tüm komşularını tanımak onların evlerine rahatlıkla girebilmek,babanız eve gelmeden evde olmak, akşam yemeğini ailece hep beraber yemek. Bakkal dönüşlerinde mis gibi kokan ekmek ucunu yemenin zevkini bilmek ve aldığımız ekmeği deftere yazdırmak demek.

Komşuların birbirine yaptığı yemekten götürmesi demek.Yemeklerden sonra evin gırgırlanması demek, akşamları isim şehir oynamak demek, televizyon kanallarını ayarlamak için evin damında bulunan aleminyum anteni çevirerek babanızın televizyon başında bulunan size damdan "oldu mu" diye bağırıp sizinde tamam öyle kalsın diye bağırmanız demek. Televizyonun sesini açmak ve az sayıda bulunan kanalları değiştirmek için on kere kalkmak ve üstündeki düğmelere basmak demek.

Yalan rüzgarını, Perihan ablayı, Edi`yle Büdüyü, Pembe panteri, Susam sokağını, Kara şimşeği, Sezerciği, Uzaylı zekiyeyi, Barış Manço`nun 'Adam Olacak Çocuk' programını, He-mani, Voltranı izlemek demek…

TRT`nin yayın akışı bitişinde istiklal marşını dinlemek..Sinek ilacı arabalarının bıraktığı dumanın arkasından deli gibi koşmak ve bunu eğlenceye dönüştürmek demek,bir alışveriş-bir fiş demek..Aboneyim Abone parçasıyla oynamak demek..Tetris oyununu demek. Hatıra defteri demek.Peçete koleksiyonu yapmak demek.. Sevdiğiniz kızı görebilmek için onun oturduğu evin önünden 5-6 kez geçmek demek.Sokaklarda saatlerce bilye, istop, yakan top, ortada sıçan ve futbol maçı oynamak ve oyunun en güzel yerinde annenizin sizi bağırarak eve çağırması demek.Saat sorulunca "eti kemik geçiyor" demek.

Hey Corç versene borç... Olmaz Maykıl bende de yok demek... Telefon görüşmelerinde jeton kullanmak.Müziği kasetten dinlemek ve kasete kayıt yapmak demek .

Bayramlarda mahalleye dağılıp şeker toplamak.Okula siyah önlükle ve beyaz yaka ile komşu çocuklarıyla beraber yürüyerek gitmek demek. Cebimizde bulunan ütülü mendillerimizle kovboyculuk oynamak, al satarım bal satarım ustam ölmüş ben satarım demek, kokulu renkli silgiler demek, defterinizdeki öğretmeninizin attığı yıldızları babamıza göstermek demek, büyüklerinizden kalma eski kitapları kullanmak demek.

Pazar günleri banyo sobasını yakarak sırayla annemizin bizi banyo yaptırması ve banyodan sonra kömür sobasının başında kurumak demek..Annelerimizin çamaşır yıkaması ve büyük temizlik yapması demek. Karton da açık bisküvi, tipi tip sakız ve gazoz demek. Paylaşmayı bilmek bir çok yere birlikte yürüyerek gitmek. 80'ler de çocuk olmak demek işte..:))80'lerde çocuk olan tüm arkadaşlarıma sonsuz sevgilerimi iletiyorum ve ben hep çocuk kalmak istiyorum...

Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...
Canlı TV
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
Arşiv Arama
- -
Yenimahalle Gazetesi Manşetleri
Yenimahalle Gazetesi © Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemap
RSS
News
EKONOMİ
SPOR
TEKNOLOJİ
KÜLTÜR SANAT
SAĞLIK
EĞİTİM
ANKARA
TÜRKİYE
ÇEVRE
SİYASET
DÜNYA