CHP ANKARA İL BAŞKANI KİM OLACAK


Bu makale 2020-02-11 09:50:49 eklenmiş ve 316 kez görüntülenmiştir.
Yunus BÜLBÜL

Ankara’da tüm CHP ilçe örgütlerinin kongrelerini tamamlamalarının ardından 16 Şubat'ta yapılacak olan Ankara il kongresi ile CHP, Ankara’da yeni İl Başkanını belirleyecek.

İl kongresine şunun şurasında 9 gün kalmış olmasına rağmen açıkça ortaya çıkarak ben Ankara il başkanlığına adayım diyen iki kişi var; biri parti meclisi üyesi Ali Hikmet Akıllı, diğeri eski gençlik kolları genel başkanı ve eski parti meclisi üyesi Ayhan Yalçınkaya.

Kemal Kılıçdaroğlu’nun genel başkanlığa gelmesinden bu yana Ankara İl Başkanlığı’nda ne Kemal Bey’in ne de partililerin istediği tarzda bir il başkanı olduğunu pek sanmıyorum.

Şöyle ki; Kemal Bey’in akademisyendir, siyaset bilimcidir, sol değerlere sahiptir anlayışı ile Ankara il başkanlığına atadığı Tarık Şengül’den istediği sonucu alamadı.  Şengül bırakın verimli olmayı, partiyi ve partili belediyeyi kamuoyuna şikâyet ederek, gitti-geldi istifalarla partiyi tartışılır hale getirip ayrılması hafızalarda hiç de iyi bir iz bırakmadı.

İstifa ederek ayrılan Tarık Şengül’ün yerine “30-35 yıl öncesinin gençlik kolları genel başkanıydı, CHP’yi tanır, ağabeydir, sözü dinlenir, partiyi toparlar” denilerek atanan Zeki Alçın oldu.

Konuşması hitabeti yerinde olan Alçın döneminde bilhassa Yenimahalle örgütü nezdinde disiplini sağlayamadı. Döneminde yapılan yerel seçimlerde Mansur Yavaş ve ekibi ile birlikte oluşturulan seçim koordinasyon kurulunda Ankara il örgütünün başı olarak koordinasyon başkanlığının kendisine verilmemesi Zeki Alçın’da büyük bir kırgınlık oluşturdu. Bu kırgınlığa yönetim kurulu içinde birliğin sağlanamaması da eklenince Zeki Alçın’a istifa yolu açıldı. İli olağanüstü kongreye gitmesi için istifa etti.

Genel Merkezin atadığı Yaşar Çatak başkanlığındaki yedi kişilik kayyum, ili olağan üstü kongreye götürdü.

9.CHP Ankara İl Kongresi’nde Zeki Alçın’a karşı seçimi kaybeden Necati Yılmaz, yapılan olağanüstü kongrede Ankara İl Başkanlığına seçildi. Cumhurbaşkanlığı seçim sürecini yöneten Yılmaz, örgütün içinde il başkanı olarak kendini tam manası ile ispat edemeden 7 Haziran seçimlerinde Milletvekili adayı olmak için Ankara İl Başkanlığı’ndan istifa etti.

Böylece görevini sürdürürken arka arkaya istifa eden Ankara İl Başkanı sayısı üçe yükseldi.Yaşananlara baktığımızda “2011’den bu yana CHP Ankara İl Başkanlığı’nda istikrar yakalanamadı” demek çok doğru bir tanımlama olur.                                                          

Necati Yılmaz’ın il başkanlığından istifa etmesiyle boşalan koltuğa Kemal Kılıçdaroğlu’nun “Ankara İl Başkanlığı’na sanayici istiyorum, iş adamı istiyorum” anlayışına uygun olarak önerilen OSİAD Başkanı Adnan Keskin il başkanı olarak atandı.

Üye kayıt defteri elimde değil ama Adnan Keskin’in il başkanı olarak atandığında henüz parti üyesi olmadığı sonradan partiye üye kaydının yapıldığı çok yazıldı çok söylendi.   

Adnan Keskin’in atanması çok eleştirilse de ardında genel merkez var belediyeler var düşüncesiyle eleştiriler Keskin’i yerinden edemedi yapılan İl kongresinde bu kez seçilmiş il başkanı olarak görevini sürdürürken 24 Haziran 2018 seçimlerinde milletvekili adayı olmak için o da istifa etti.

Böylece CHP Ankara il başkanlığında gelenek bozulmadı Adnan Keskinin il başkanlığından istifası ile art arda görevdeyken görevinden istifa eden il başkanı sayısı dört oldu.

Şimdi önümüzde   Şubat'ta Ankara CHP 12.olağan kongresi var. Bu kongrede seçilecek yeni il başkanı ve başkanı başkan yapan yönetim kurulu üyeleri partiyi muhtemel bir erken seçime hazırlayacak.

Yeni il başkanı ve yönetimi kucaklayıcı güler yüzlü, hani derler ya “Ölü evinin yasçısı, düğün evinin tefçisi” gibi olmalı. Partiyi ve partilileri alanlara sürecek, sürükleyici, konuşmacı, bilgi birikimli, mücadeleci; polis gaz sıktığında, su sıktığında partililerden önce il binasına girmeyecek biri olmalı, CHP’nin yeni Ankara İl Başkanı ve yönetimindekiler.

Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...
Canlı TV
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
Arşiv Arama
- -
Yenimahalle Gazetesi Manşetleri
Yenimahalle Gazetesi © Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemap
RSS
News
EKONOMİ
SPOR
TEKNOLOJİ
KÜLTÜR SANAT
SAĞLIK
EĞİTİM
ANKARA
TÜRKİYE
ÇEVRE
SİYASET
DÜNYA