İstanbul Belediyesini Sömüren Cemaatler Vakıflar Ankara’da yok mu ?


Bu makale 2019-10-05 16:08:24 eklenmiş ve 622 kez görüntülenmiştir.
Yunus BÜLBÜL

Yerel seçimler zamanı Ekrem İmamoğlu’nun söylediği ve neredeyse seçimin sloganı haline gelen bir söz vardı. Kişiye, Kişilere, Gruplara, Cemaatlere, Derneklere hizmet işi bitti, İstanbullulara hizmet dönemi başlayacak”

İstanbul seçimlerini İmamoğlu’nun kazanmasından sonra sıra belediye olanaklarının kişiye, kişilere, gruplara, cemaatlere, derneklere aktarılmasının durdurulmasına ve aktarılan mali ya da fiziki olanakların neler olduğunun açıklanmasına gelmişti.

Görüldü ki başta TÜGVA, TÜRGEV, Ensar Vakfı, Okçular Vakfı, Aziz Mahmut Hüdai Vakfı gibi yerlere 850.000 Lira’nın şu yada bu isimde aktarıldığı gibi belediyeye ait bir çok taşınmazın bedelsiz olarak devredildiği anlaşıldı.

Bu konuda en detaylı açıklamayı yaptı. İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Meclis Üyesi ve CHP Grup Sözcüsü Tarık Balyalı, İBB’den bazı dernek ve vakıflara 847 milyon liranın bağış adı altında aktarımını tek tek kalem anlattı. Balyalı, bu bağışların İBB’nin toplam gelirinin yüzde 8’lik bir kısmına denk düştüğünü vurguladı.

Düşünebiliyormusunuz  İstanbul gibi devasa bir belediyenin bütçesinin % 8’zi Gerici Vakıf dernek ve cemaatlere aktarılmış. Bu rakamlar daha tespit edilebilen miktar.

Tabii ki İstanbul belediyesinde tespit edilebilen ya da basına açıklanan bunlar. Kalbur üstü sayısı 35 i bulan diğer tarikat ve cemaatlerin İstanbul belediyesi içine çöreklenip kanını emmediğini söylemek abesle iştikal.

İstanbul Belediyesi, özelde Ekrem İmamoğlu’nun verdiği sözü tutarak bir avuç vakıf, dernek, cemaat ve kişi tarafından sömürülmesinin önüne geçici kararları alıp uygulamaya koyması ona destek veren kesimlerce taktirle karşılanıyor.

Türkiye’nin en büyük kentine İstanbul’a çöreklenerek İstanbul belediyesini sömüren Vakıf, dernek, cemaat, tarikat türü örgütlenmeler Ankara’ya ülkenin ikinci büyük kentinin belediyesine hiç mi uğramamışlar.

İstanbul belediyesinin bina araç gereç mali desteğini dibine kadar emerken Ankara belediyesini pas mı geçmişler.

Bunun böyle olduğunu, olabileceğini savunmak saflık değilse düpedüz enayiliktir.

Ensar’ından tut, Menziline Cüppelisinden Cüppesizine, Zehra’sından Tut Hak Yolu’na hele ki Muradiye Vakfı Gökçek döneminin parlayan yıldızıdır. Tek başına soruyorum Muradiye Vakfı ile Ankara Büyük Şehir Belediyesi arasındaki ilişkinin seviyesi nedir ne olmuştur.

Mansur Yavaş mesela şunu diye bilir mi, “İstanbul belediyesi ile al takke ver külah olan TÜRGE, TÜKVA, Ensar Vakfı gibi kurumlar yada başka Cemaatlerin kurumları Ankara belediyesi ile mali ilişkiler içerisinde olmamış onlara tek kuruş Ankara’lının parası binası arsası aktarılmamış onların palazlanıp büyümesi için yol ve imkan verilmemiştir.”

Mansur Yavaş’ın İ.Melih Gökçek dönemine ait bazı usulsüzlerin yolsuzlukların üzerine gitmesini kamuoyuna açıklamasını bir yana bırakıyorum.

Yanıtını istediğim soru şudur.

Ankara Büyükşehir Belediyesinde Kişiye, Kişilere, Gruplara, Cemaatlere, Derneklere, Vakıflara ne aktarılmıştır?

Ankara’lının kaç metre kare arsası, kaç kat binası kaç lirası bunlara aktarılmış. Bu konuda Ankara Büyükşehir Belediyesinin mali işler daire başkanlığı emlak daire başkanlığı gibi kurumları ne gibi çalışmalar yapmaktadır.

Bunların yanıtı İstanbul Büyükşehir Belediyesinin İstanbul halkı yanında tüm Türkiye halkına hesap verdiği gibi Ankara Büyükşehir Belediyesi de bu konuda ne tür çalışması olduğunu ve çıkıp sonucunu kamuoyuna tek tek açıklamalıdır. 

Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...
Canlı TV
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
Arşiv Arama
- -
Yenimahalle Gazetesi Manşetleri
Yenimahalle Gazetesi © Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemap
RSS
News
EKONOMİ
SPOR
TEKNOLOJİ
KÜLTÜR SANAT
SAĞLIK
EĞİTİM
ANKARA
TÜRKİYE
ÇEVRE
SİYASET
DÜNYA