Etimesgut'ta CHP'nin yeniden ayağa kalkma zamanı!


Bu makale 2019-08-01 16:24:55 eklenmiş ve 2192 kez görüntülenmiştir.

 


 

Merhabalar.. Bu haftadan itibaren bu köşeden ve Yenimahalle Gazetesinin sayfalarından sık sık sizlerle gerek politik gerekse güncel konularla birlikte olacağız. Bu ilk yazımda sizlere Etimesgut’ta nelerin yapılması gerektiği hakkında güncel bir konu ile merhaba demek istedim.

Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün kurucusu olduğu Cumhuriyet Halk Partisi, 31 Mart Mahalli İradeler seçimleri’nden başarıyla çıkmıştır.

Ankara yarım asrın ardından yerelde yeniden CHP ve millet ittifakının buluşması ile yerel iktidarla taçlandırılmıştır.

Evet, 31 Mart seçimlerinden önce “Mart’ın Sonu Bahar” dedik.

Ancak Etimesgut’a bahar gelemedi. CHP’nin adayı Çelal Çelik kazanabileceği seçimi 6 bin oy farkla MHP’nin adayı Enver Demirel’e kaptırdı.

Yaşanan bu seçim yenilgisi sadece ilçe yönetiminin hatası değildi elbette.

Bu nedenle bilindiği üzere seçim dönemi görevde olan ilçe yönetimi, seçimden hemen sonra görevden alındı.

İlçe yönetimini görevde alma elbette; kaybettiğimiz seçim gerçeğini değiştirmedi.

Şimdi önümüzde Etimesgut için uzun ve zor bir dönem var. Bu zorlukları aşmak için de umut veren bir ilçe yönetiminin oluşturulması gerekiyor.

Huzurlu bir ilçede yaşamak, halkçı ve katılımcı belediyeciliği bize getirebilecek bir ilçe yönetiminin işbaşına gelebilmesi için yönetimine aday olan arkadaşımızın bize projelerini anlatması en doğru karar olacaktır.

Oluşacak yeni yönetim için öncelikle üyelikler gözden geçirilmeli, parti içi grupçuluğa izin verilmemelidir.

İlçe yönetiminin tüm üyelere ulaşabilecek, sorunlarını dinleyecek bir yapı ve disiplin içinde oluşturulması gerekmektedir.

Oluşacak bu yeni yönetim öncelikle Etimesgut halkının ve esnafının dertlerini dinleyecek, onlara halkçı belediyeciliği anlatabilecek birikimde ve liyakate önem veren, işinin ehli kişilerden oluşmalıdır.

Cumhuriyet Halk Partisine gönül vermiş üye sayısı mevcut oranın üzerine çıkarılarak, Etimesgut halkı CHP ile daha sıkı kucaklaştırılmalıdır. En önemlisi de yönetim ve parti üyeleri arasında bir ayrım yapılmadan, yönetim partinin ve üyelerin hizmetkarı olacak şekilde teşekkül ettirilmelidir.

Bugün Etimesgut’ta CHP’nin yeniden derlenip toparlanarak iktidar olabilmesi için yönetime gelecek olanların şeffaf, hesap verebilir, katılımcı bir yönetim anlayışını benimsemiş kişiler olmalıdır.

Bu bağlamda duyumlarını aldığım ve çalışma başlatan yeni ekibin daha katılımcı ve paylaşımcı bir anlayışla çalışmalara başlamasını bekliyoruz. Yeni ekibin Etimesgut’a çok şeyler kazandıracağını şimdiden bekliyoruz.

Bunda sonra yönetimin tüm parti üyelerinin kararıyla görevden alınabilmesi sağlanmalıdır. İlçenin alacağı kararlar teknolojinin getirdiği imkanlarla tüm üyelerin oylamasıyla alınmalıdır. Yapılan harcamalar belirli periyodlarda açıklanmalı, tüm üyeler istediği zaman mali tabloyu denetleyebilmelidir.Kılıçdaroğlu’nun son zamanlardaki konuşmaları ve eylemleri bunu işaret etmektedir.

Etimesgut Sağlıklı bir  CHP örgütü için üyeliklerin elden geçirilmesi. Grupculuğun önüne geçilmesi,delege seçimlerindeki sahteciliğin ve başka partilere üye olan alakasız kişilerin delege yapılmasının mutlaka önlenmesi gerekmektedir.

Bu yapılmadığı takdirde Etimesgut’ta değişen bir şey olmayacaktır.

 Bana göre partinin bir etkinliği olduğun da tüm üyeler haberdar edilmelidir.

Bu bir katılımcılıktır.

Siz haber edin, üye gelir gelmez o üyenin takdiridir.

Burada haberin tüm üyelere ulaştığı da öncelikle çok önemlidir.

Örneğin ben Etimesgut’ta şu sorularla çok sık karşılaşıyorum. “Sizin partinin üyeleri neden sık sık esnafı ziyaret etmiyor ve gençleriniz ortalıkta görünmüyor”

Bu çerçeve de esnaf ve ve halk gezilerini daha sık aralıklarla gerçekleştirimelidir. Bu 365 günün en az 200 günü için programlanmalıdır.Bu şu demek değildir elbette. Ne kadar çok üyenin ve esnafın ayağına gidersen size o kadar çok oy çıkacaktır.

Bu elbette doğru bir şey değildir. Doğru olan; Doğru işleri ve doğru sözleri ve doğru kararları verdiğinizde insanlar sizinle birlikte olur.Bu da halkçı söylem ve kararlarla halkın anladığı dilde olmalıdır.

Bu haftalık bu kadar gelecek sayıda daha farklı konu ve başlıklarla buluşmak üzere…

Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...
Canlı TV
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
ÇOK OKUNANLAR
SON YORUMLANANLAR
Arşiv Arama
- -
Yenimahalle Gazetesi Manşetleri
Yenimahalle Gazetesi © Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemap
RSS
News
EKONOMİ
SPOR
TEKNOLOJİ
KÜLTÜR SANAT
SAĞLIK
EĞİTİM
ANKARA
TÜRKİYE
ÇEVRE
SİYASET
DÜNYA