Mülteci Sorunu


Bu makale 2019-07-02 14:58:46 eklenmiş ve 943 kez görüntülenmiştir.
Songül Sarıdere

İçişleri Bakanlığı Göç İdaresi Genel Müdürlüğü Mayıs 2019 verilerine göre Türkiye’dekikayıtlı Suriyeli sayısı3 milyon 606 bin 737 kişi belirtilmiş. Kayıtlı Suriyeli sayısı bir önceki aya göre bin 122 kişi artış göstermiş. Suriyelilerin %96,51’i şehirlerde yaşıyor. Diğer kalan kesim kamplarda yaşıyor. Toplam Suriyeli nüfusundaki genç nüfus oranı %22,6.  Kayıtlı olmayan mültecileri de hesaba katarsak bu sayı dört milyonu bulmaktadır.

Özellikle genç nüfusun çokluğu, iş alanlarımızı doldurmaya başlamaları ve ucuz istihdam, bu işsizlik ve kriz ortamında onlara yapılan destek ve yardımlar biz Türk insanının düşündürüyor.

Ortak yaşam alanlarımız da karşılaştığımız mültecigenç nüfusun çok olması, giderek artması ve gençlerin rahat tavırları, dil ve kültür farkı aileleri endişeye sevk ediyor.

Ramazan Bayramı’nda Şehir dışına çıkmayan benim gibi birçokvatandaş ortak yaşam alanlarımızda Suriyelilerin yoğunluğuyla karşılaştık. Metrolar ücretsizdi dolayısıyla Suriyeli mülteciler metroları,  piknik alanlarını, lunaparklarını fazlasıyla doldurdular.

Bizler ay sonunun getirebilmek için kılı kırk yararken lunapark araçlarına binen Suriyeli gençler para harcamaktan hiç mi hiç çekinmediler.

Metro da karşılaştığım bir memurun söylediği “ablam bir Türk görsem yabancı ülkedeymişim gibi o kadar çok seviniyorum anlatamam”. O kadar çoklar ki Türk vatandaşlarını görmek memur beye ben neredeyim dercesine şok yaşatmış. Yani gerisinisiz düşünün.

Irkçılık yapmayı sevmem yetmiş iki bin insan benim nazarımda aynıdır. Ama son zamanlarda beni ve benim gibi birçok insanı rahatsız eden mülteci konusudur. Vicdanlara oynanarak ülkemizde misafir edilen mülteciler kontrolsüzce kamplar yerine ülkenin her bir köşesine dağıldılar. Şimdilerde gitgide artan nüfuslarıyla ben ve benim gibi birçok insan içten içe işgale uğradığımızı düşünüyoruz.

Gelenler elbette ki tanrı misafiri başımızın tacı ama bununda bir süresi olmalı. Misafirlik sürecini fazlasıyla geçirdik. Misafir ev sahibinin kuralları çerçevesinde ve izni dahilinde hareket eder. Artık izni bırakın evimize gelen misafir odamıza resmini asmaya başlamış.

Kim bilir kaç asırdır bu topraklar için feda edilen canlara sahibiz. Kiminin dedesi kiminin son kuşak babası çoğu da gazi ülkesi için canını feda eden nice yiğitler. Bizim atalarımız emek verdiler bu topraklar bizim.

Türkiye’deki 4 milyona yakın Suriyeli mülteci ve sığınmacı var. Bazı bölgelerde o kadar yoğunlar ki Türk vatandaşları kendi ülkelerinde mülteci durumundalar.

Sizce de bu misafirlik ev sahipliğine dönüşmüyor mu? 

Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...
Canlı TV
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
Arşiv Arama
- -
Yenimahalle Gazetesi Manşetleri
Yenimahalle Gazetesi © Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemap
RSS
News
DÜNYA
YENİMAHALLE
EKONOMİ
SPOR
TEKNOLOJİ
KÜLTÜR SANAT
SAĞLIK
EĞİTİM
ANKARA
TÜRKİYE
ÇEVRE