Yenimahalle Belediyesinden Eğitime Destek


Bu makale 2019-04-07 19:42:36 eklenmiş ve 5286 kez görüntülenmiştir.
Yunus BÜLBÜL

Yenimahalle Belediyesi insan odaklı bir çok projeyi hayata geçirdi.

Benim çok önemsediğim bu projelerden birisi bilgiye dayalı nesil yetiştirme projesi ki bu proje hakikaten hayata geçirilen diğer birçok proje gibi ülkeye örnek bir projedir.

Bu projenin adı Eğitime destektir   

Gelin hayata geçen bu projeyi tanıyalım:

Bu proje ortaokul 6-7-8. Sınıflara verilen liseye geçiş sınavlarına verilen eğitim kursları ile lise 9-10-11-12 sınıflara verilen üniversiteye hazırlık kurslarıdır.

Ortaokullara verilen kurslar iki merkezde Batıkent Meydan Destek Eğitim Merkezi ve Demetevler Destek Eğitim Merkezinde veriliyor.

6-7-8 sınıflar haftada 8 saat Metematik,Türkçe, Sosyal Bilgiler, Fen Bilgisi ve Teknoloji eğitimi alıyor.

Eğitim süresince her sınıf ayrı ayrı deneme tabi tutularak seviye ölçümleri yapılıyor.

8.Sınıflar sınav sürecinde olmaları nedeniyle sınava bir kala kampa alınarak özel eğitime tabi tutuluyorlar.

9-10-11 ve 12 sınıflarda yine aynı şekilde okul müfredatında anlatılan bütün derslere paralel olarak öğrencilerin bilgi birikimini artırıp pekiştirecek şekilde bir program yürütülüyor.

Lise öğrencilerine Matematik,Türkçe, Edebiyat, Geometri,Fizik, Kimya, Biyoloji, Tarih, Coğrafya, Felsefe ve Sosyoloji dersleri veriliyor.

Öğrencilerin başarı grafiğini tespit için yine her sınıf için ayda bir uygulanan deneme sınavları yapılıyor. Bu deneme sınavları 9-10-11. Sınıflar için yılda 8 iken Üniversite sınavlarına girecek 12.sınıflarda deneme sınavı 15 defa yapılıyor. Sınava bir ay kala hızlandırılmış tekrarlar ve deneme sınavlarının yapıldığı kampa alınıyor.

Ortaokullarda haftalık ders saati 8 saat iken liselerdeki ders saati haftalık 16 ile 20 saat arasında.

Şu an dört merkezde verilen kurslar önümüzdeki eğitim öğretim dönemi ile birlikte dokuz merkezde kurs verilmeye başlanacak. 5 Merkezin kurs faaliyetine geçmesiyle birlikte kurslarda eğitim gören öğrenci sayısı 1.500 den 3.500.ze yükselecek.

1.500 Öğrencinin etiğim gördüğü kurslarda konusuna hakim 50 öğretmen ve idareci görev yapıyor

Liselilere verilen üniversiteye hazırlık kursları ise Ragıp Tüzün Destek Eğitim Merkezi ile Karşıyaka Destek Eğitim Merkezinde eğitim vermeye devam ediyor.

Eğitime Destek Kurslarında her sınıf 16 ile 18 kişilik sınıflardan oluşuyor.

Eğitime Destek Kurslarında öğrenciler lise ve üniversite sınavlarına hazırlamanın yanında Rehberlik hizmeti verilmenin yanı sıra öğrencilerin tercih edebilecekleri okulların tanıtımı yapılıyor.

Eğitime destek programlarına katılan ortaokul son sınıf öğrencilerinden 200 kişi Ankara’nın en tercih edilen Anadolu Liselerini kazanırken Lise son sınıftan 75 öğrenci Türkiye’nin en seçkin Üniversitelerini kazanarak Yenimahalle Belediyesinin açtığı kurslardaki başarıyı ortaya koydu.

Yenimahalle’de gençlerin eğitimi ve ileride ülkemize faydalı bireyler olarak yetişmeleri için belediye olarak yoğun uğraş verildiğini belirten Başkan Fethi Yaşar, “Gazi Mustafa Atatürk’ün vasiyet ettiği gibi ülkemizi çağdaş medeniyetler seviyesine taşıyabilmemizin tek yolu çocuklarımızın eğitimine önem vermek, onların kişisel gelişimleri ve sağlıklı bireyler olarak yetişmeleri için hizmet etmekten geçiyor.

Yenimahalleli gençler her şeyin en güzeline layıktır.

Göreve geldiğimiz günden beri çocuklarımız ve gençlerimiz bizim için ön plandadır.

Bu sebeple açmış olduğumuz bu kurs merkezlerinde dar gelirli aileleri de düşünerek, gençlerimizin gireceği sınavlarda başarılı olmalarını sağlamak amacıyla eğitimlere devam edilecektir” diye görüşlerini paylaştı.

Mustafa Kemal Atatürk’ün bizlere bıraktığı Cumhuriyetine sahip çıkacak gençleri bilimsel eğitim temelinde yetiştirmek için Anaokulundan, Eğitim kurslarına kadar bir çok faaliyet içerisinde olan Yenimahalle Belediyesinin yeni dönemdeki hedefi Cumhuriyet Akademisini kurmak olduğu Fethi Yaşar’ın seçim vaatleri arasında.

Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...
Canlı TV
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
ÇOK OKUNANLAR
SON YORUMLANANLAR
Arşiv Arama
- -
Yenimahalle Gazetesi Manşetleri
Yenimahalle Gazetesi © Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemap
RSS
News
EKONOMİ
SPOR
TEKNOLOJİ
KÜLTÜR SANAT
SAĞLIK
EĞİTİM
ANKARA
TÜRKİYE
ÇEVRE
SİYASET
DÜNYA