Türkiye Nereye Gidiyor


Bu makale 2019-03-26 18:51:26 eklenmiş ve 1892 kez görüntülenmiştir.
Giray BALCI

 

1998 yılında Türkiye Cumhuriyeti Devletinin koalisyon hükümeti döneminde, dönemin Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Atilla Ateş, Hatay Reyhanlı’da yaptığı konuşmada Abdullah Öcalan’ı kastederek “Bu terörist başı Suriye’den ülkemizi teröristlerle rahatsız etmeye devam ederse müdahale etmek mecburiyetinde kalabiliriz” demiş. Üç gün içerisinde Apo Suriye’den sınır dışı edilmiş, önce Rusya, Yunanistan, İtalya’yı turladıktan sonra Kenya’da Yunanistan Büyükelçiliğinde yakalanmış ve Türkiye’ye getirilmiştir.

Konuşan Cumhurbaşkanı değildir, Başbakan, Genel Kurmay Başkanı da değil Kara Kuvvetleri Komutanıdır. Ancak bu çıkışı ile Suriye’nin büyük diktatörü Hafız Esad’a Adana Mutabakatını imzalatmıştır. Çünkü arkasında Türkiye Cumhuriyeti Devleti bulunmaktadır. Günümüzde ise Recep Tayyip ERDOĞAN Başbakan ve Cumhurbaşkanı olarak “Hey” ile başlayıp tehdit savurmadığı lider veya ülke kalmamıştır. Ancak herhangi bir etkisi görülmedi. Sayın Cumhurbaşkanı yüksek sesle bağırdığı bu “hey”leri iç kamuoyuna propaganda için kullanmıştır.

Fatih ALTAYLI’nın Haber Türk televizyonunda; Global Stratejist Hakan Ateş, Sabah Gazetesi yazarı Şeref Oğuz ve Dış Politikalar Merkezi Başkanı Sinan Ülgen’in katıldığı bir programda, Sinan Ülgen “geçmişte Türkiye’nin ABD kongresindeki dostluk grubu gücü İsrail ile aynı seviyede idi” demiştir. Bu gün ABD’de Türkiye’nin değil lobisi tek bir seveni bile kalmamıştır.

Filistinlilere sempati duymak, onları desteklemek İsrail ile düşman olmayı gerektirmez. Diplomasi denilen bir yol vardır. Ülkeler diplomasi ile kendi yararlarını kazanmaya çalışır. Türkiye Kurtuluş Savaşı ile emperyalistlere karşı savaş vermiştir. Günümüzde globalleşen dünyada ülkelerin birbirlerinden etkilenmemesi mümkün değildir. Ancak dış güçlerin etkisini en düşük seviyede tutabilmek için olanaklarımızı doğru ve yerinde kullanmak bilhassa ekonomik yönde güçlü olmak mecburiyetindeyiz. ABD kendisini dünyanın jandarması olarak görmekte binlerce kilometre uzaktan Vietnam, Afganistan, Irak ve Suriye’de düzenleme yapma yetkisini kendisinde hak olarak görmektedir. Çünkü askeri, ekonomik, teknolojik ve siyasi güç olarak üstün durumdadır. Bağımsızlığımızı korumak için bilhassa ekonomik yönden güçlü olmak gerekir. Halbuki 2010 yılına kadar nispeten doğru politikalar uygulayan AK Parti tek adamın etkisi altına girdikten sonra her türlü sarsıntıdan etkilenen kırılgan bir ekonomi haline gelmiş, Türk halkı bir tüketim toplumu haline getirilmiştir.

Tek adam derin bir devlet tecrübesi bulunmadığı halde yeni bir devlet oluşturmaya çalışmıştır. Cumhuriyetin bütün kazanımlarını tahrip etmiştir. AK Parti dönemindeki görülen ekonomik canlılık tamamen dış borçlanma ve devlet birikimlerini satmakla sağlanmıştır. Bunun da olumsuz etkileri günümüzde görülmeye başlamış, sonraki günlere daha ağır bir yük halinde durmaktadır.

Bir ülkenin en büyük varlığı ekilip, dikilebilir topraklarıdır. Türkiye iklim şartları dolayısı ile çok geniş bir yelpazede tarım ürünleri yetiştirebilmektedir. Ancak yanlış tarım politikaları dolayısı ile yetiştirilen tarım ürünleri çiftçiye kazanç sağlamamakta, tarım arazileri boşalmıştır. Son 15 yılda 3,5 milyon hektar tarım arazisi terk edilmiştir. Türkiye’den 20 kat daha küçük Hollanda 91 Milyar Euro tarım ürünü ihraç ederken, Türkiye 33 Milyar Euro’luk tarım ürünü ihraç edebilmektedir. Üstelik Türkiye ürün çeşitliliği bakımından fevkalade zengindir. Toprakları doğal topraklardır. Hollanda gibi denizden kazanılmış değildir.

Üretim dışı bırakılan topraklardan açığa çıkan nüfus, büyük şehirlerde iskan başta olmak üzere, ulaşım, okul ve sosyal sorunlar yaratmıştır. İmar rantından yararlanmak isteyen AK Parti hükümetleri bu yanlış göçü teşvik etmiştir. Boşalan tarım arazileri sebebiyle düne kadar kendi kendine yeten dünyadaki 7 ülkeden birisi olan Türkiye mercimekten nohuta, buğdaydan patates, soğan ve ete kadar tüm gıda ürünlerini ithal eder duruma gelmiştir.

Toplum bu tablo karşısında Türkiye nereye gidiyor diye düşünmekte ve söylenmektedir. 

Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...
Canlı TV
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
Arşiv Arama
- -
Yenimahalle Gazetesi Manşetleri
Yenimahalle Gazetesi © Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemap
RSS
News
DÜNYA
YENİMAHALLE
EKONOMİ
SPOR
TEKNOLOJİ
KÜLTÜR SANAT
SAĞLIK
EĞİTİM
ANKARA
TÜRKİYE
ÇEVRE