CHP Fabrika Ayarlarına Dönmelidir


Bu makale 2018-12-23 01:41:41 eklenmiş ve 3911 kez görüntülenmiştir.
Mustafa Bayraktar

Atatürk’ün ölümünden sonra ABD uyumuna giren CHP sürekli halktan uzaklaşarak kuruluş ilkelerine ihanet etmeye başlamış ve bu nedenle 1950 yılından beri hiçbir seçimi kazanamadığı için tek başına iktidar olamamıştır.

Emperyalist güçlerin güdümü ve NATO ittifakı ile ülkemizde yapılan askeri müdahaleler; hem demokrasimizi hem de anayasal özgürlük haklarımızın askıya alınmasına sebep olmuştur.

Cihan savaşından yenik ve bitap çıkan ülkemiz var olma savaşını zor koşullarda kazanarak yeni bir millet ve yeni bir rejim yaratma başarısını göstermiş, mazlum milletlere örnek olan ulu önder Mustafa Kemal Atatürk batı ve emperyalist ülkelerin üstünde demokrasi ve özgürlük ortamı yaratmış medeni ve seviyeli bir devlet oluşturmuştur.

Bunu hazmedemeyen emperyalist ülkeler yeni bir cihan savaşını yaratarak Türkiye’nin yeniden mağlup sayılmasını istemişler, Cumhurbaşkanı İnönü’nün dış politika gücü sayesinde muvaffak olamamışlardır.

Ancak, her an savaşa girecekmiş gibi hazırlık yapan İnönü hükümeti tasarruf tedbirleri ile halktan bazı olanakları saklamak zorunda kalmıştır.

Kıtlık ve yokluk başlamış, dört tarafında savaş olan bir ülke bazı zorunlu ihtiyaçları karşılayamaz olmuş ama bunu fırsat bilen emperyalistler; İnönü iktidarının halkı açlığa mahkûm ettiğini iddia ederek kendi güdümündeki siyasi kuruluşların iktidar olmalarına imkân yaratmışlardır.

Başarı da sağlanmış ve CHP bir daha iktidar olamamıştır. Emperyalist uşağı din tacirleri sürekli yokluk günlerini millete deklere ederek DP iktidarındaki Marşal yardımının ülkeye getirdiği suni rahatlığın reklamına soyunmuşlardır.

Halkına gerçekleri anlatmaktan yoksun olan CHP hep halk tarafından iktidardan uzak tutulmuştur.

Burada CHP’nin halka gerçekleri izah edememe eksikliği yıllardır peşi sıra gelmiştir.

1970’lerde CHP ve Türkiye için umut olan “Karaoğlan” Bülent Ecevit 1977 de yüzde 42 oy aldığı halde halkın sevgisini kazanmada ve doğruları halka anlatmada Merhum Ecevit varoş olarak değerlendirdiğimiz yoksul kesimlerin kendisine destek vermesiyle iktidar olmuştur.

Bundan korkan emperyalist güçler, Ecevit’in döneminde yağı, tuzu, şekeri ortadan yok ederek Ecevit’i ve CHP iktidarını yıpratma yoluna gitmişlerdir.

12 Eylül Darbesiyle ülkeyi yeniden karanlığa itmişler, siyasi partileri kapatarak yöneticilerini de tutuklayarak yasaklı hale getirmişlerdir.

Bundan sora varoşlar ve halk tamamen sahipsiz bırakılmış ve bu boşluk emperyalist güçlerin iş birlikçi uşakları ve din tacirleri tarafından boşluklar doldurulmuştur.

CHP sahaya inmeli bu sahaları emperyalist güçlerin işgalinden kurtarmalıdır. Ama CHP bugün itibariyle bu emperyalist güçlerin adamları tarafından kuşatılmıştır.

Burada vitrin siyaseti değil, CHP’nin kuruluş amaç ve ilkeleri ile olmalıdır.

Yönetimde özgürlük, halkla bütünleşmede saygın gerçekçilik, meselelere vakıf tutarlılık, ‘’10. Yıl marşı’’ ve “Gençliğe Hitabe” deki anlayışla emperyalist güçlerin uşaklarına geçit verilmemelidir. Yoklan tarım, emperyalist güçlerin yerli iş birlikçilerine teslim edilen sanayi ve adalet, özgürlük, insan hakları, ekonomi “Yurtta barış, cihanda barış” milli eğitimde ulusal bütünlük, tam bağımsız Türkiye üniter yapının korunması konularında parti programında ve ilkelerinde halkın birincil öncelikleri ele alınarak, halk aydınlatılmalıdır.

Gerek iktidar gerekse de yerel yönetim seçimlerinde mutlaka demokratik ön seçimleri uygulamaya koymalı merkezi tasarrufları en aza indirmelidir.

Halkla bütünleşmiş siyasi hareket mutlaka başarılı olur. Örnek ise Kurtuluş Savaşımızdır.

Emperyalist uşaklarına kaptırılan varoşlar ve mağdur kitleler geri kazanılmalı siyasi şovmen din tacirlerinin çıkarlarına izin verilmemelidir. Bu din tüccarlarının temsilcileri CHP kadrolarında ve listelerinde yer almamalıdır.

En büyük güç halktır. Halkıyla bütünleşemeyenler muvaffak olamazlar. Bunun için CHP fabrika ayarlarına dönerek, önce halkıyla yeniden bütünleşmeli ve 31 Mart için bunun ilk adımı atılmalıdır. Öyle görünüyor ki yine CHP’li gerçek partililer listelerde yer almada zorluk çekiyorlar. Milliyetçi cephenin adaylarıyla CHP yoluna devam edemez. CHP yöneticilerine tek tavsiyemiz gerçekten Atatürk’ün partisinde yollarına devam etmek istiyorlarsa Atatürk’ün hayal ettiği halk iktidarını onun düşündüğü gibi gerçekleştirmelidirler. Örnek ise Atatürk’ün İlke ve İnkılaplarıdır.

Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...
Canlı TV
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
ÇOK OKUNANLAR
SON YORUMLANANLAR
Arşiv Arama
- -
Yenimahalle Gazetesi Manşetleri
Yenimahalle Gazetesi © Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemap
RSS
News
EKONOMİ
SPOR
TEKNOLOJİ
KÜLTÜR SANAT
SAĞLIK
EĞİTİM
ANKARA
TÜRKİYE
ÇEVRE
SİYASET
DÜNYA