Her şey akar!


Bu makale 2018-02-19 20:00:36 eklenmiş ve 3103 kez görüntülenmiştir.

Evrende değişmeyen hiçbir şey yoktur. Her şey sürekli bir değişim ve oluş içindedir. Doğa gibi insan da ruhu ve bedeni ile birlikte sürekli bir değişim içindedir. Herakleitos bu değişimi "iki kez yıkanamazsınız aynı ırmakta, üzerinde akan sular şimdi yeni sulardır." sözüyle ifade etmiştir. Gerçektende akıp giden sular her seferinde onu başka bir ırmak yapmaktadır.
Herakleitos'a göre doğada barış ve süreklilik yoktur. Aksine doğada tam bir savaş, mücadele ve çekişme vardır.  Onun oluş felsefesinin özü, her şey mücadele ve savaştan doğar ve her şey sürekli bir akış içindedir.

İngiltere’de yalnızlık bakanlığı kurulmuş. Çünkü bu ülkede yedi milyon yalnız yaşayan insan varmış. Kendini yalnız hisseden insan sayısı ne kadardır  orası bilinmiyor. Bir gün yalnızlıktan bunalan adamın biri bir mektup yazmış,mektup şöyle: “Bu mektubu cebime koyup şehir merkezinde beş kilometre yürüyeceğim, herkese selam verip gülümseyeceğim, selamımı alıp karşılık veren tek bir insan olursa intihar etmekten vazgeçeceğim, aksi takdirde mektubumu okuyacaksınız” ve netice de adam intihar etmiş.

Geçenlerde okuduğum bu yazı, Herakleitos ‘un evren ve insanla ilgili yukarıda yazdığım görüşlerini  aklıma getirdi . Yalnızlıktan bunalan bu insanların hangi yaş gurubunda olursa olsun ,hayatın içinde mücadele edecekleri, uğraş verecekleri bir alan olsa  yaşamdan bu kadar kolay vazgeçerlermiydi.

Batı ülkelerinin yaşamakta olduğu  bu toplumsal sorunun(yalnızlık) ülkemizde tehlike boyutlarına geldiğini çok düşünmüyorum. Bizde azalmakta olsa da arkadaşlık ilişkileri, aile,akraba dayanışması bu sorunu tehlikeli boyutlara getirmiyor. Bence ülkemizde yaşanan daha önemli sorun gelecekle ilgili duyduğumuz umutsuzluk.Özellikle gençlerde gözlemlenen,” umutsuzluk”;hedefsizlik,kayıtsızlık,karamsarlık gibi sonuçlar doğuruyor , bu sonuç ,yalnızlık sorunundan daha önemli bir sorun olarak önümüzde duruyor. Gelecekle ilgili her türlü kaygıyı içeren bu umutsuzluk düşüncesi hayata karşı bir teslimiyeti ve boş vermişliği de beraberinde getiriyor.

Efes’li filozof; ‘’değişmeyen tek şey değişim’’ derken, dünyanın her zaman karşıtlıklar tarafından belirlendiğiydi.  Hiç hasta olmasak, sağlığın ne olduğunu da bilemeyecektik. Hiç açlık çekmesek, tokluğun keyfini çıkaramazdık. Hiç savaş olmasa, barışın değerini bilemezdik ve eğer kış hiç gelmese, baharın da geldiğini fark etmezdik. ‘’Her şey akar’’ demişti Herakleitos. Her şey hareket halindedir ve hiç bir şey sonsuza dek kalmaz. Bu bağlamda hiçbir kaygı, hiçbir tasa, hiçbir  dert sonsuza kadar süremez.

Umutsuzluğa gerek yok .

Nazım’ın ‘Yaşamaya Dair’ şiirinde yazdığı gibi

Yani, Öylesine Ciddiye Alacaksin ki Yaşamayi,
Yetmişinde Bile, Mesela, Zeytin Dikeceksin,
Hem de Öyle Çocuklara Falan Kalır diye değil,
Ölmekten Korktuğun Halde Ölüme İnanmadiğin İçin,
Yasamak, Yani Ağır Bastığından.

Gazetemizin 25.yılını kutluyor, nice 25 yıllar diliyorum

Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...
Canlı TV
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
Arşiv Arama
- -
Yenimahalle Gazetesi Manşetleri
Yenimahalle Gazetesi © Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemap
RSS
News
DÜNYA
YENİMAHALLE
EKONOMİ
SPOR
TEKNOLOJİ
KÜLTÜR SANAT
SAĞLIK
EĞİTİM
ANKARA
TÜRKİYE
ÇEVRE