CHP'Lİ GÜRER: BELEDİYELERİN KAMU BORÇLARI SİLİNSİN

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer TBMM Başkanlığına Kanun Teklifi sunarak belediyelerin hizmet üretebilmesi için kamu borçlarının silinmesi gerektiğini belirtti.
Bu haber 2020-05-25 15:19:45 eklenmiş ve 34 kez görüntülenmiştir.

ANKARA (ANKA) - Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, belediyelerin virüs salgını ile başlayan süreçte ciddi bir mücadele verdiğini ve özellikle büyükşehirlerde önemli ölçüde gelir kaybı yaşadığına dikkat çekerek TBMM Başkanlığına sunduğu Kanun Teklifii ile belediyelerin hizmet üretebilmesi için kamu borçlarının silinmesi gerektiğini belirtti. 

5393 Sayılı Belediye Kanunu’nda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun Teklifi hazırlayan CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, belediyelerin, belde ve belde sakinlerinin mahalli müşterek nitelikteki ihtiyaçlarının karşılanması ve hizmet götürme konusunda yeni yatırımlar yapmasının maddi imkânlarıyla doğru orantılı olduğunu vurguladı.

"YATIRIM PLANLARINDA TIKANIKLIK YAŞANIYOR"

Belediye ve belediyelere bağlı müessese ve işletmelerin mâli olanaksızlıklardan doğan sorunları verilen hizmete olumsuz yansımaması için önlemler alınması gerektiğini ifade eden Gürer, “Belediyelerin topluma daha iyi hizmet verebilmesi adına biriken borçlarının hafifletilmesi gerekmektedir. Yatırım plânlarının uygulanmasında da bu yüzden birçok tıkanıklıklar yaşanmalıdır. Belediye ve belediyelere bağlı müessese ve işletmelerin bozulmuş olan malî durumlarını düzeltmek üzere ödeme zorluğu çektiği kamu borçlarının affedilmesi gerekir” dedi.

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer’in 5393 Sayılı Belediye Kanunu’nda Değişiklik Yapılması Hakkındaki Kanun Teklifi şöyle: 

3/7/2005 tarihli ve 5393 sayılı Belediye Kanununa aşağıdaki geçici madde eklenmiştir.

“GEÇİCİ MADDE 13- Büyükşehir belediyeleri, belediyeler ve bunlara bağlı kuruluşlar ile sermayesinin yüzde ellisinden fazlası büyükşehir belediyelerine/belediyelere ait şirketlerin; 01/01/2020 tarihi itibariyle Hazine’ye, kamu kuruluşlarına ve İller Bankası Anonim Şirketi’ne olan borçlarının asılları ile ferilerinin tamamının tahsilinden vazgeçilir.”

"BÜYÜKŞEHİRLERİN GELİRLERİ DÜŞTÜ"

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer,  “Pandemi nedeniyle, özellikle büyükşehirlerde belediye gelirleri önemli ölçüde düşmüştür. Belediyelerin ulaşım başta olmak üzere önemli gelir kalemlerinde daralmalar ortaya çıkmıştır. Belediyeler doğrudan halka hizmet veren, kent dokusu ve kent insanına ayrımsız hizmet götüren önemli  hizmet ve yönetim kuruluşlarıdır. Belediyelerde hizmetlerin aksamaması için belediyeler desteklenmeli ve bu bağlamda  Hazine’ye, kamu kuruluşları ve iller bankasına olan  borçları  silinmelidir” diye konuştu.

ETİKETLER : CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer TBMM Başkanlığına Kanun Teklifi belediyelerin kamu borçları
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer GÜNCEL haberleri
Canlı TV
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
ÇOK OKUNANLAR
SON YORUMLANANLAR
Arşiv Arama
- -
Yenimahalle Gazetesi Manşetleri
Yenimahalle Gazetesi © Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemap
RSS
News
EKONOMİ
SPOR
TEKNOLOJİ
KÜLTÜR SANAT
SAĞLIK
EĞİTİM
ANKARA
TÜRKİYE
ÇEVRE
SİYASET
DÜNYA