OSİAD: KREDİLER TABANA YAYILMIYOR

OSİAD Başkanı Süleyman Ekinci, KOBİ’lerin bankalara ulaşamadığını belirterek, “Bankalar, belli bir orandaki mevduatı kredi olarak dağıtmak zorunda. Bu nedenle finansmana acil ihtiyaç duyan firmalara değil, mali yapısı iyi işletmelere kredi dağıtıyor; dolayısıyla kredi tabana yayılmıyor” dedi
Bu haber 2020-05-11 11:36:20 eklenmiş ve 947 kez görüntülenmiştir.

ANKARA (ANKA) - Ostim Sanayici ve İşinsanları Derneği Başkanı (OSİAD) Süleyman Ekinci, Türkiye’nin sayılı sanayi bölgeleri arasında yer alan Ostim’de imalat sanayinde üretimin yarı yarıya düştüğünü, bunun da KOBİ’lerin finansman ihtiyacını artırdığını belirterek “Koronavirüs salgınıyla birlikte işletmelerin çoğu yarı zamanlı çalışma düzenine geçti” dedi.

Koronavirüsün ekonomik etkilerini nisan ayından itibaren yoğun şekilde hissetmeye başladığını hatırlatan Ekinci, tüm uluslararası kuruluşların küresel ekonomi için büyük bir daralma öngördüğünü, Türkiye’nin de küçüleceğini ve tüm dünya için 2020 yılının kayıp yıl olacağını söyledi.

KOBİ’lerin bu zorlu koşullar nedeniyle finansmana erişim sorunlarının arttığına dikkat çeken Ekinci, bankaların tutumundan yakındı.

Çok sayıda işletme sahibinin bankalara ulaşamamaktan dert yandığını vurgulayan OSİAD Başkanı Süleyman Ekinci, bankaların mevduatlarının belli bir kısmını kredi olarak dağıtmak gibi bir zorunlulukları bulunduğunu hatırlattı.

Bankaların bu kredi kotasını doldururken cezai yaptırımlara uğramamak için finansman kullanımında mali yapısı düzgün firmaları tercih ettiğini, krediye asıl ihtiyacı olan firmaların taleplerini karşılamadığını ifade eden Ekinci, şunları belirtti:  “Bankalar cezadan kaçınmak için hiçbir risk barındırmayan, nakit akışı düzgün, mali yapısı güçlü firmalardan yana tercih kullanıyor. Öyle ki, ısrarla ellerindeki parayı tahsil kabiliyeti yüksek firmalara veriyorlar. Böylece para belli işletmelerde yoğunlaşıyor. Bir taraftan bakıldığında bankalar kredi dağıtmış oluyor ancak gerçekte kredi tabana yayılmıyor, reel ekonomiye dönmüyor; dolayısıyla piyasa hareketlenmiyor.”

KOBİ’lerin her ülkede ekonomik ve sosyal hayatın denge unsuru ve istikrarın da güvencesi olduğunu ifade eden Ekinci, bankaların risk alma yönündeki tavırlarını anladıklarını ancak kredilerin gerçekten de zor durumda olan işletmelere verilmesi gerektiğini kaydetti.. Ekinci, “KOBİ’ler batarsa bankalar da batar. Biz bankalara bankalar da bize muhtaç” diye konuştu.

ETİKETLER : OSİAD Başkanı Süleyman Ekinci KOBİ bankalar kredi kredi tabana yayılmıyor
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer EKONOMİ haberleri
Canlı TV
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
ÇOK OKUNANLAR
SON YORUMLANANLAR
Arşiv Arama
- -
Yenimahalle Gazetesi Manşetleri
Yenimahalle Gazetesi © Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemap
RSS
News
EKONOMİ
SPOR
TEKNOLOJİ
KÜLTÜR SANAT
SAĞLIK
EĞİTİM
ANKARA
TÜRKİYE
ÇEVRE
SİYASET
DÜNYA