YERLİ COVİD-19 HIZLI TEST KİTİ ÜRETİMİ İÇİN DÜĞMEYE BASILDI, TESTLER 15 DAKİKADA SONUÇ VERECEK

Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi önderliğinde COVİD-19 hızlı test kiti üretimi için 4 değişik üniversiteden oluşan 8 kişilik ekip oluşturuldu. Çalışmalarına haziran ayında başlayacak proje ile test sonucu 15 dakikada alınabilecek.
Bu haber 2020-05-09 00:46:09 eklenmiş ve 470 kez görüntülenmiştir.

BURDUR(ANKA)- COVİD-19 hızlı test kiti üretimi için 4 değişik üniversiteden oluşan 8 kişilik bir bilim insanı ekibi oluşturuldu. Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi önderliğinde, Sağlık Bilimleri Üniversitesi, Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi ve Çankırı Karatekin Üniversitesinden Veteriner Hekim ve Biyolog akademisyenlerin bulunduğu alanlarında yetkin bilim insanlarından oluşan 8 kişilik heyet hızlı COVİD-19 test kiti üretimi için görevlendirildi.

Sağlık Bakanlığına bağlı, Türkiye Sağlık Enstitüleri Başkanlığı'nın (TUSEB) 440 bin TL ve Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi'nin 700 bin TL bütçe ayırdığı proje 8 ayda tamamlanacak. Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi (MAKÜ) Veteriner Fakültesi Patoloji Ana Bilim Başkanı Prof. Dr. Özlem Özmen’in yürütücülüğünde devam edecek projenin çalışmalarına haziran ayında başlanacak. 

İLK MİLLİ COVID-19 HIZLI TEST KİTLERİ ÜRETİLECEK

Virüsün dünyada bilinen üç tipinin bulunduğuna dikkat çeken Prof. Dr. Özlem Özmen, üretilecek olan kitin Türkiye koşullarına uygun olduğunu söyledi. Özmen “Bu anlamıyla ilk milli hızlı test kitini üreteceğiz” dedi.

İKİ TİP HIZLI KİT ÜRETİLECEK

İki tip hızlı kit üretileceğini söyleyen Prof. Dr. Özmen, bu proje ile hem antikor hem de antijen saptanmasına yönelik test kitleri geliştirilmeyi amaçladıklarını belirtti. Böylece hem virüsü taşıyan hem de hastalığın erken devresinde olan hastalar ile aktif olarak hasta bireylerin tespitinin yapılacağını ifade etti. Testler için burun sürüntüsü veya parmak kanı örnekleri kullanılacağını belirtti.

15 DAKİKADA SONUÇ ALINACAK

Test sonuçlarının 15-20 dakikalık bir süre içinde çıkacağını anlatan Prof. Dr. Özmen, 'Testi pozitif çıkan kişilerin kısa sürede izolasyonlarının yapılabilecek olması bu testlerin en önemli avantajı olacaktır' dedi.

Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi bünyesindeki Tanı Teknolojileri Merkezi laboratuvarlarının alt yapısının çok iyi olduğunu belirten MAKÜ Rektörü Prof. Dr. Adem Korkmaz projeye ilişkin şu bilgileri verdi:

“Türkiye’de ilk milli COVID-19 hızlı tanı kitlerini üretecek olmanın gururunu yaşıyoruz. 4 ayrı üniversiteden alanlarında yetkin hocalarımızı da bünyemize alarak oluşturduğumuz 8 kişilik bilim heyetimiz çalışmalarına haziran ayında başlayacak. İlk üç ay dış ülkelerden gelecek kimyasallar için süre belirledik. Kalan 5 ayda Türkiye hastalarına uyumlu iki hızlı tanı kiti üretip saha çalışmaları, bilinen testlerle doğrulama testleri yaparak son halini verip Sağlık Bakanlığı’na seri üretim için teslim edeceğiz. Ekibin çalışma koşulları hazır, iyi bir performans gösterecek ekibimiz ile kitlerin yapımını belki daha erken de sağlamamız mümkün olabilir.” 

KİTLER UCUZA MAL EDİLECEK

Rektör Korkmaz “Ülkemizde çok da güvenli olmayan Çin kitleri kullanmak zorunda kaldık. Üreteceğimiz kitler daha güvenli ve ucuza mal edilmiş olacak, böylece aile hekimleri veya küçük hastanelerde bile bu kitler olaylıkla kullanılabilecek, ayrıca testlerin üniversiteler, okullar ve iş yerleri gibi insanların toplu olarak bulundukları yerlerde tarama amaçlı kullanımları da mümkün olacaktır” dedi.

ETİKETLER : Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi COVİD-19 hızlı test kiti Prof. Dr. Özmen MAKÜ Rektörü Prof. Dr. Adem Korkmaz
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer SAĞLIK haberleri
Canlı TV
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
ÇOK OKUNANLAR
SON YORUMLANANLAR
Arşiv Arama
- -
Yenimahalle Gazetesi Manşetleri
Yenimahalle Gazetesi © Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemap
RSS
News
EKONOMİ
SPOR
TEKNOLOJİ
KÜLTÜR SANAT
SAĞLIK
EĞİTİM
ANKARA
TÜRKİYE
ÇEVRE
SİYASET
DÜNYA