ÇANAKKALE’DE EN SAKİN TÖREN

Çanakkale Zaferi’nin 105 yıl kutlama törenleri koronavirüs önlemleri nedeniyle sessiz ve sade biçimde yapıldı. Çanakkale Belediye Başkanı Ülgür Gökhan, "Kim demiş ki Çanakkale Cephesine sadece erkekler gitmiştir. Burası Çanakkale’dir, Burası hürriyet için düşmeyecek ANA Kaledir. Anaların evlatlarını gönderdiği Çanakkale, aslında ANA’lara çok benzer" dedi.
Bu haber 2020-03-18 18:01:44 eklenmiş ve 314 kez görüntülenmiştir.

ÇANAKKALE (ANKA) - Çanakkale’de, 18 Mart Deniz Zaferi ve Şehitleri Anma Günü programları, korona virüs salgını nedeniyle ertelenen törenler sonrası sade bir çelenk sunma töreni ile tamamlandı.

18 Mart Çanakkale Deniz Zaferi’nin 105. yıl dönümü kutlaması koronavirüs engeline takıldı. Kutlamalara Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın da katılımıyla stadyumda ve Şehitler Abidesi'nde program yapılması planlanmıştı. Ancak koronavirüs salgını yüzünden önce stadyumdaki programlar, ardından da Şehitler Abidesi’ndeki tören iptal edildi.

İptal kararları sonrası kutlamalar çerçevesinde sadece Çanakkale’de, çelenk koyma töreni yapıldı.

Törene  Çanakkale Valisi Orhan Tavlı, Çanakkale Belediye Başkanı Ülgür Gökhan ve Çanakkale Milletvekili Jülide İskenderoğlu’nun yanı sıra çok sayıda askeri ve idari yetkililer katıldı.

Cumhuriyet Meydanında Atatürk anıtına çelenk konulmasının ardından ay-yıldızlı bayrağa altın madalya takıldı. Günün anlam ve önemine binaen 21 pare top atışı yapıldı. Saygı duruşunda bulunulmasının ardından askeri bando takımının eşliğinde İstiklal Marşı’nın okunmasıyla Çanakkale'deki 18 Mart törenleri de tamamlandı.

 ÇANAKKALE  HÜRRİYET İÇİN DÜŞMEYECEK ANA KALEDİR 

Çanakkale Belediye Ülgür Gökhan, internetten yayınladığı mesajda, bu yıl kadınlara seslenerek şunları söyledi:

”Ben bugün size başka birilerinden bahsedeceğim. Pek görülmese de görülmek istenmese de övgüye değer birileri var. Anıldıkları, anlaşıldıkları yok. Anıtları yok. Ama anıt gibi birileri var. Çanakkale şehitleri gibi özverili ve yürekli birileri var. Kadınlar. Kınalı kuzulardan bahsederiz hep. Peki ya onları kınalayanlar? Anıtları dikilenlerden söz ederiz hep. Ya ağıtları yakanlar? Kaçının adını sayabiliriz bir çırpıda? Oysa 105 yıl evvel Çanakkale’nin yangın yerine, bir parçalarını gönderdi onlar. Toprakları, kadınlıklarıyla onlar harman etti. En ağır bedelleri hep onlar ödedi. Kim demiş ki Çanakkale Cephesine sadece erkekler gitmiştir. Bir de ellerinden tutup dualarıyla analar gitmiştir. Kim demiş ki sadece askerler can verir. Oğullarıyla birlikte, analar da toprağa canından can verir. Burası Çanakkale’dir, burası hürriyet için düşmeyecek ANA Kaledir. Anaların evlatlarını gönderdiği Çanakkale, aslında ANA’lara çok benzer. Şefkatli bir ana çocuklarını nasıl bağrına basarsa, Çanakkale’de işte öyle bağrına basar. Üstelik evlat da ayırt etmez; Hatay’lı Mehmet’i de, Manastırlı Hüseyin Avni’yi de, Fransız Joseph’i de, Avustralya’lı Tom’u da koynunda saklar. Çünkü analar bilir; tarihi yazanlar rakamlar değil insanlardır.”

ETİKETLER : Çanakkale Belediye Başkanı Ülgür Gökhan
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer GÜNCEL haberleri
Canlı TV
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
Arşiv Arama
- -
Yenimahalle Gazetesi Manşetleri
Yenimahalle Gazetesi © Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemap
RSS
News
EKONOMİ
SPOR
TEKNOLOJİ
KÜLTÜR SANAT
SAĞLIK
EĞİTİM
ANKARA
TÜRKİYE
ÇEVRE
SİYASET
DÜNYA