CHP, BÜYÜKELÇİ ATAMALARI İÇİN HAREKETE GEÇTİ: ÜLKE GÜVENLİĞİ AÇISINDAN ENDİŞE VERİCİ

CHP, tartışma yaratan büyükelçi atamalarını Meclis gündemine taşıdı. CHP'nin araştırma önergesinde, "“Dışişleri Bakanlığı’nın kriptolarını okuyacak bir göreve getirilmiş olması ülkemizin güvenliği için endişe vericidir. Ceyhun gibi çifte vatandaşlığı olan Belçika vatandaşı Mahinur Özdemir’in Cezayir Büyükelçiliği’ne, ABD vatandaşı Merve Kavakçı’nın Türkiye’nin Kuala Lumpur Büyükelçiliği’ne atanmış olmaları endişeyi derinleştirmektedir” denildi.
Bu haber 2020-02-27 12:56:01 eklenmiş ve 23 kez görüntülenmiştir.

ANKARA - Ozan Ceyhun’un Viyana Büyükelçisi atanmasının ardından yaşanan tartışmalar Cumhuriyet Halk Partisi’ni harekete geçirdi.

Büyükelçilik atamalarında liyakattan çok partili kimliklerin öne çıktığına ilişkin eleştirileri gündeme getiren Cumhuriyet Halk Partisi, grup başkanvekilleri  Engin Altay, Özgür Özel ve Engin Özkoç, Ozan Ceyhun’un Türkiye’nin Viyana Büyükelçisi olarak atanmasıyla başlayan tartışmalar ışığında, Türkiye’nin dış politikada yaşadığı savrulmalarda büyükelçiliklere yapılan teamül ve liyakat dışı atamaların etkisinin belirlenmesi ve Türkiye’nin etkin bir dış politika oluşturabilmesi için alınacak önlemlerin tespit edilmesi amacıyla TBMM Başkanlığı’na araştırma önergesi sundular.

BÜYÜKELÇİLER SİYASİ BAĞI OLANLARDAN SEÇİLİYOR

Önergede,  büyükelçilerin, “Türkiye Cumhuriyeti’ni temsil etmek, Türkiye Cumhuriyeti’nin vatandaşlarının hak ve menfaatlerini korumak, Türkiye ile akredite edildikleri devlet arasında dostluk ilişkileri kurmak, bu ülkeler ile gerekli temas ve müzakereleri yürütmek” görevleri bulunduğunun altı çizilerek, öyle denildi:

“Türkiye Cumhuriyeti’ni yurtdışında temsil görevi bulunan ve arabalarında Türkiye Cumhuriyeti bayrağını taşıyarak, tarafsız bir biçimde ve ülkenin çıkarları doğrultusunda görevini icra etmesi beklenen büyükelçilerin atanmaları ve göreve getirilmelerine ilişkin son yıllarda ciddi tereddütler oluşmakta, görevini tarafsız biçimde yapması gereken büyükelçilerin, bir siyasi partiyle bağı olmak dışında bir özelliği olmayan, diplomasi mesleği dışından, liyakatsiz ve başka ülke vatandaşlıkları bulunanlardan seçilmesi Dışişleri Bakanlığı teşkilatına ilişkin büyük bir sorunu gündeme getirmektedir.”

CEYHUN’UN ATANMASI ÜLKE GÜVENLİĞİ AÇISINDAN ENDİŞE VERİCİ

Gerekçede  Ozan Ceyhun’un Avrupa ülkelerinin istihbarat örgütlerince kullanılmış olabileceğine dair iddialar bulunduğuna dikkat çekilirken, Türkiye’nin Viyana Büyükelçiliğine atanması eleştirildi. Önergede, “Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı’nın kriptolarını okuyacak bir göreve getirilmiş olması ülkemizin güvenliği için endişe vericidir. Ceyhun gibi çifte vatandaşlığı olan Belçika vatandaşı Mahinur Özdemir’in Türkiye’nin Cezayir Büyükelçiliği’ne, ABD vatandaşı Merve Kavakçı’nın Türkiye’nin Kuala Lumpur Büyükelçiliği’ne atanmış olmaları bu endişeyi derinleştirmektedir” denildi.

TÜRKİYE’NİN İTİBARI ZEDELENİYOR, TBMM SÜRECE EL KOYMALI

CHP tarafından, TBMM’de bugün görüşülmesi istenecek olan araştırma önergesinde şunlara yer verildi:

“ Hem cumhurbaşkanı hem de bir siyasi parti genel başkanı sıfatını kullanan Recep Tayyip Erdoğan’ın büyükelçi atamalarında, önceki dönemlerde milletvekilliği görevinde bulunmuş isimleri tercih ediyor olması, büyükelçilerin tarafsızlıklarına da gölge düşürmektedir. Hakkında yolsuzluk ve rüşvet suçlaması bulunan eski AKP milletvekili ve eski AB Bakanı Egemen Bağış’ın Türkiye’nin Prag Büyükelçiliği’ne, 1 milyon dolar bedelinde iş takip parası aldığı belgelenen ve kardeşi 15 Temmuz darbe girişiminin odağında bulunan eski AKP milletvekili Şaban Dişli’nin Türkiye’nin Lahey Büyükelçiliği’ne, Çin’de bir şirkette genel müdürlük görevinde bulunan ve Çinlilere Türkiye’de ev pazarlayan Emin Önen’in Türkiye’nin Pekin Büyükelçiliği’ne, Hasan Murat Mercan’ın Türkiye’nin Tokyo Büyükelçiliği’ne, Fazilet Dağcı Çığlık’ın Türkiye’nin Lüksemburg Büyükelçiliği’ne atanmaları sadece bazı örneklerdir. Bu tablo, Türkiye’nin diğer ülkeler nezdindeki itibarını da zedelemektedir.  TBMM, bu sürece el koymalı, Türkiye’nin itibarının sıfırlanmasına izin vermemelidir.” (ANKA)

 

ETİKETLER : CHP büyükelçi
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer SİYASET haberleri
Canlı TV
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
Arşiv Arama
- -
Yenimahalle Gazetesi Manşetleri
Yenimahalle Gazetesi © Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemap
RSS
News
EKONOMİ
SPOR
TEKNOLOJİ
KÜLTÜR SANAT
SAĞLIK
EĞİTİM
ANKARA
TÜRKİYE
ÇEVRE
SİYASET
DÜNYA