KENT KONSEYLERİ FIRSATI VE KÖY ENSTİTÜLERİNDEN KENT ENSTİTÜLERİNE

Türkiye eğitim sisteminin işlevselliği son yıllarda yoğun bir şekilde tartışılır hale gelmiş ve sorunlar deneme yanılmayla çözülmeye çalışılmıştır. Sorunlu parçaların değiştirilmesi ya da değiştirilmeye çalışılması yerine hastalığı bir bütün olarak ele almak gerekir. Milli Eğitim Bakanlığı sorunların çözümünde ana unsurdur ancak çaresiz ve yetersiz kaldığı gözlemlenmektedir. Toplumun ihtiyacı ne kadar belirlenmiş, eğitim politikaları buna göre belirlenmiş midir? Sorun çözen eğitim politikaları olsa çocuklarımız sadece sınav kazanmaya odaklanır mı? Başarıyla üniversite bitiren mutsuz bir çoğunluk elimizde kalan. Bu kadar yetişmiş nitelikli insan boş bekliyor veya istemedikleri işlerde çalışmak zorunda kalıyorlar. Sorunun altında politikasızlık mı yatıyor? Toplumun ihtiyaçları biliniyor mu? Çocuklarımız kendilerini/yeteneklerini tanıyor mu?
Bu haber 2020-02-25 14:38:30 eklenmiş ve 933 kez görüntülenmiştir.

Türkiye eğitim sisteminin işlevselliği son yıllarda yoğun bir şekilde tartışılır hale gelmiş ve sorunlar deneme yanılmayla çözülmeye çalışılmıştır. Sorunlu parçaların değiştirilmesi ya da değiştirilmeye çalışılması yerine hastalığı bir bütün olarak ele almak gerekir. Milli Eğitim Bakanlığı sorunların çözümünde ana unsurdur ancak çaresiz ve yetersiz kaldığı gözlemlenmektedir. Toplumun ihtiyacı ne kadar belirlenmiş, eğitim politikaları buna göre belirlenmiş midir? Sorun çözen eğitim politikaları olsa çocuklarımız sadece sınav kazanmaya odaklanır mı?  Başarıyla üniversite bitiren mutsuz bir çoğunluk elimizde kalan. Bu kadar yetişmiş nitelikli insan boş bekliyor veya istemedikleri işlerde çalışmak zorunda kalıyorlar. Sorunun altında politikasızlık mı yatıyor? Toplumun ihtiyaçları biliniyor mu? Çocuklarımız kendilerini/yeteneklerini tanıyor mu? 

Eğitim sistemimiz toplumun büyüyen ve çeşitlenen gereksinimlerine cevap vermekte yetersiz kalıyor. Eğitim sisteminin kendisinden beklenen sosyal, kültürel ve ekonomik fonksiyonları gerçekleştirmesi gerekiyor.

Türkiye nüfusunun yüzde 80 inin köylerde yaşadığı şartlarda, 17 nisan 1940 tarihinde Köy Enstitüleri kuruldu. Enstitülerin görevi sadece köylere öğretmen yetiştirmekle sınırlı kalmadı; sağlık görevlileri, teknisyenler ve diğer meslek elemanlarını da yetiştirdi. Köy enstitüleri, ekonomik, toplumsal, kültürel, eğitsel ve kişisel gelişimi sağlayarak toplum kalkınmasında büyük etkiler sağladı. Köy Enstitüleri, uyguladığı eğitim modeliyle dünyaya örnek oldu. Yerelin gereksinimlerine çözüm üreterek bölgelerin özelliği ve farklılık göre kalkınma modeli  oldu. 

Günümüzde köy enstitüleri yok, köylerde yok. Şu an ülkemiz nüfusunun yüzde 92 si kentlerde yaşıyor. Gereksinimler faklı, sorunlar farklı ama halkın temel gereksinimleri aynı. Eğitim, kültür, ekonomik, toplumsal sorunlar günümüz şartlarına göre devam ediyor ancak çözüm belli. Yeni model anlayışı ya da arayışına gerek yok. Dünyanın örnek aldığı bize özgü kalkınma modeli, “Köy Enstitüleri/Kent Enstitüleri” modeli.

Toplumun ihtiyaçlarını merkezi yönetimin bakışıyla karşılamak zor görülüyor. Çağdaş dünyaya baktığımızda sorun çözümünde yerel yönetimlerin aktif hale getirildiğini görebiliyoruz. Gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerde, kentsel ve sosyal politikaların uygulamasında yerel yönetimler önemli sorumluluklar üstlenmektedir. Yerel politikalar; bölgenin tarihi, coğrafi, kültürel, sosyolojik yapısına göre değişkenlik göstermektedir. Yerel yönetim, yerel bir topluluktaki bireylerin ortak gereksinimlerini karşılayan, kamu mal ve hizmetlerini sağlayan ve yerel halkın kendi seçtiği organlarca yönetildiği kurumlar şeklinde nitelendirilmektedir. Sivil toplum ve sivil toplum kuruluşları gibi aktörlerin yönetimde önemli rol oynadığı ve demokrasi kültürünün toplumun tüm katmanlarına sindiği ülkelerde, güçlü yerel yönetim geleneği gelişmiştir. İnsanların yaşam kalitesi gözetilerek yerel düzeydeki sürdürülebilir kalkınmanın sağlanabileceği ileri sürülmüştür. 

Bu çerçevede Türkiye’de yasalar çıkartılarak dünya ile uyum yakalanmaya çalışılmıştır. Bununla birlikte demokratik bir katılımın sağlanması hedeflenmiş, özellikle yerel yönetimlerin yerel dinamiklerle birlikte çalışması hedeflenmiştir. 

Kent konseyleri, kentlerde bulunan mülki ve mahalli idareler, muhtarlıklar, siyasi partiler, kamu yararına çalışan dernekler, meslek örgütleri, sendikalar, üniversiteler vb. yapılardan gönüllü katılan delegelerin oluşturduğu kurumlardır.

Kent konseyinin temel amacı, kentte yaşayanların karşılaştıkları sorunlara ilişkin düşünce ve çözüm önerilerinin kentleri yönetenlere kolay ve sistemli biçimde iletilebilmesini sağlamak, böylelikle sivil toplumun kent yönetimine ve kent yönetimi ile ilgili alınan kararlara katılımını kolaylaştırmaktır. Böylece kent konseyleri, sürdürülebilir bir kentin tasarımı ve gelişmesinde de rol alır.

Kent Konseyi, sürdürülebilir kalkınma içinde, çeşitli toplum kesimlerinin kent yönetimine katkıda bulunmalarını, kaliteli ve yaşanabilir bir kentin yönetiminde aktif rol almalarını hedefleyen çalışmalar içerisinde bulunmalıdır. Kent Konseyi, bölgenin gereksinimlerini inceleyerek çözüme katkısı olan önerilerde bulunmalıdır.

Bilim Şenlikleri düzenleyerek, bilim kültürünün toplumun daha geniş kesimlerine yaygınlaştırılması ve Endüstri 4.0 sürecinde ortaya çıkacak olan yeni mesleklerin katılımcılara ulaştırılarak bilim-teknoloji arasındaki etkileşimin sağlanmalıdır.  Modern teknolojilerin yanı sıra, disiplinler arası çalışmalar (STEAM), tarım-tohum-toprak, enerji tasarrufu- geri dönüşüm, sosyoekonomik hayata katılıma dikkat çekilmeli/ farkındalık yaratılmalıdır. 

Adalet, yurttaşlık bilinci, hak ve özgürlükler gibi konularda temel eğitim çalışmaları yapılması desteklenmelidir. 

Komşuluk hukukunun inşası ve birlikte yaşam kalitesinin güçlendirilmesi için faaliyetlerde bulunulmalı, apartman ve site yöneticileri eğitimi, site ve apartmanlarda güvenlik sorunları ve site ve apartmanlarda  iş güvenliği benzeri konuların da yer aldığı bilgilendirme toplantıları yapılmalıdır.

Coğrafi özelliğe sahip  tarım ürünlerinin yaygınlaştırılması için dikim şenlikleri yapılmalı, dikey tarım gibi modern örneklerin uygulandığı çalışmalar yapılmalıdır. Toprak analizi yapılarak, bölgeye en uygun tarım ürününün ekimi gerçekleştirilmeli, yetişecek ürün için pazarlama kolaylığı sağlanmalı, kooperatifleşme özendirilmelidir.

‘Kentsel tarım’ kavramı yaygınlaştırılmalı, kent içindeki tüm ölü alanlarda, okul bahçelerinde, teras ve balkonlarda, çatılarda tarımsal üretim yapılabileceği örnek çalışmalarla gösterilmelidir. 


ETİKETLER : mete özbaş Türkiye eğitim sistemi
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Kent ve Kent Kültürü
Oğuz Poyrazoğlu 2020-03-02 12:43:51
Kent Konseyinin işlevselliği tartışmalı olsa da yaşayan ve yaşatan kent gerçeği ile buluşmamıza vesile olabilecek potansiyele sahip bir yapı olduğunu görmemizi olumsuz etkilemez.
Kent konseylerinin varlığı gün geçtikçe daha önemli bir hal alıyor. Bu nedenle "değer" oluşturabilecek bir kıymet ve kent için gerekli bir yapı olarak görüyorum.
Çalışmalarınızı beğenen birisi olarak, dile getirdiğin tüm tematik özellik taşıyan konuları bir kent, kent kültürü ve kentli yurttaş için çok önemli buluyorum.
En içten başarı dileklerimle sevgi ve selamlarımı sunarım.
Kent ve Kent Kültürü
Oğuz Poyrazoğlu 2020-03-02 12:42:31
Kent Konseyinin işlevselliği tartışmalı olsa da yaşayan ve yaşatan kent gerçeği ile buluşmamıza vesile olabilecek potansiyele sahip bir yapı olduğunu görmemizi olumsuz etkilemez.
Kent konseylerinin varlığı gün geçtikçe daha önemli bir hal alıyor. Bu nedenle "değer" oluşturabilecek bir kıymet ve kent için gerekli bir yapı olarak görüyorum.
Çalışmalarınızı beğenen birisi olarak, dile getirdiğin tüm tematik özellik taşıyan konuları bir kent, kent kültürü ve kentli yurttaş için çok önemli buluyorum.
En içten başarı dileklerimle sevgi ve selamlarımı sunarım.
Teşekkür
Münevver K. 2020-02-25 20:49:59
Mete bey, sorunları açık yüreklilikle dile getitmişsiniz. Önerilerinize de yürekten katılıyorum.
Son Bilim Şenligini tesadüfen haberdar olup katılmıstım. Oradaki özellikle öğrencilerin heyecanlarina tanik olmak güzeldi benim için. Emeklerinize, kaleminize sağlık.
Toplam 3 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer GÜNCEL haberleri
Canlı TV
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
Arşiv Arama
- -
Yenimahalle Gazetesi Manşetleri
Yenimahalle Gazetesi © Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemap
RSS
News
EKONOMİ
SPOR
TEKNOLOJİ
KÜLTÜR SANAT
SAĞLIK
EĞİTİM
ANKARA
TÜRKİYE
ÇEVRE
SİYASET
DÜNYA