AOSB’nin İstihdam Odaklı Meslek Yüksekokulu açıldı

Türkiye’nin ilk organize sanayi bölgesi içerisine kurulan vakıf üniversitesi açıldı. Başkent Üniversite Anadolu OSB işbirliğinde açılan meslek yüksekokulu 3+1 eğitim uygulaması ile Bölgenin aranan eleman ihtiyacını karşılayarak, diplomanın işsizliğin önüne geçmeyi hedefliyor.
Bu haber 2019-11-06 11:19:52 eklenmiş ve 218 kez görüntülenmiştir.

YENİMAHALLE GAZETESİ ( Haber Merkezi) - Türkiye’ nin ilk organize sanayi bölgesi içerisine kurulan vakıf üniversitesi açıldı. Başkent Üniversite Anadolu OSB işbirliğinde açılan meslek yüksekokulu 3+1 eğitim uygulaması ile Bölgenin aranan eleman ihtiyacını karşılayarak, diplomanın işsizliğin önüne geçmeyi hedefliyor.

Anadolu OSB’ deki işletmelerin ihtiyaçlarına göre belirlenen bölümlerde eğitime başlayan meslek yüksekokulu; ilk yıldan yüzde 74 oranında doluluk oranına ulaşılırken, öğrencilerin yüzde 97’si burslu.

EĞİTİMLER İSTİHDAM ODAKLI BELİRLENDİ

Açılış konuşması Anadolu Organize Sanayi Bölgesi (Anadolu OSB) yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Kutsi Tuncay ile başladı.

Mesleki eğitimin önemine dikkat çeken Tuncay, işletmelerin ihtiyaçlarına göre belirlenen mesleklerde verilen eğitim ile öğrencilerin istihdam konusunda önünün açık olduğunu bildirdi ve devam etti:

“Bu bina ile iki şey planladık. Birincisi, meslek yüksekokulu idi. Meslek yüksekokulu ile aranan elemanları yetiştireceğiz. Bu arada ara eleman lafına kesinlikle itiraz ediyoruz. Bizim burada aranan, aranıp da bulunamayan elemanı yetiştirmemiz lazım. Ders planlarını da buna göre planladık. Hatta yapabilirsek duvarsız üniversiteyi ve duvarsız üretimi düşünelim. Yani işletmeler ile üniversitelerin duvarını hayali olarak kaldıralım. Burayı bir anda işletmelerin, buradakilerin ise işletmeleri kullandığını düşünelim. Bunun işletmelere ve üniversiteye kazandıracağı çok büyük tecrübe var. İkincisi ise sürekli eğitim merkezinde Bölgemizde çalışan 3 bin 500 kişiye hizmet içi eğitimler vererek, mesleklerinde ilerlemelerini sağlayacağız”

ALİ HABERAL: BİR İNANÇ, BİR HAYAL GERÇEKLEŞTİ

Bugün Başkent Üniversitesi’nin meslek yüksekokullarının aranan eleman ihtiyacına önemli ölçüde cevap verdiğine dikkat çekerek sözlerine başlayan Rektör Prof. Dr. Ali Haberal, Başkent Üniversitesi Anadolu OSB MYO’ nun kuruluşunun bir inancın, bir hayalin gerçekleşmesi olduğunu kaydetti.

Haberal, “Anadolu OSB diğer OSB’lerden çok farklı özelliklere sahiptir. Göletiyle, badem ağaçlarıyla, sosyal yaşamıyla burası aynı bir dünyadır. Ve burada şimdi yetişecek öğrencilerimiz bu bölgenin birer meyvesi olacaktır. Bugün itibariyle 65 öğrenciyle eğitime başladık. Yakın bir süreç içinde buradaki öğrenci sayısı ve programlarımız çok fazla sayıda olacaktır. Bunun örneğini Kahramankazan’da açtığımız meslek yüksekokulunda gördük. Anadolu OSB'nin etrafındaki sanayi kuruluşlarıyla bu bölgede aranan nitelikte elemanlarımızı yetiştireceğiz” dedi.

MEHMET HABERAL: BİZ ESERLERE TALİBİZ

Türkiye’ deki her vatandaşın asli görevinin ülkemizi yüceltip, yükseltmek olduğunu vurgulayan Kurucu Rektör Prof. Dr. Mehmet Haberal ise açılan meslek yüksekokulunun gurur tablosu olduğunu ifade etti.

Prof. Dr. Mehmet Haberal sözlerine şöyle devam etti:

Başkent Üniversitesi’nin kolejiyle beraber 20 binden fazla öğrencisi var. Üniversitemiz doğumdan ölüme gibi öğrencileri eğitiyor, akademisyen yapıyor ve ülkemize eserler kazandırmasını sağlıyor.Biz eserlere talibiz. Çünkü cumhuriyet eserlerle kutlanır. En örnek tablosu burasıdır.

GÖK: ARANAN ELEMAN İHTİYACINA CEVAP VERECEK

Meclis Başkan Vekili Levent Gök ise şu açıklamalarda bulundu;

Başkent Üniversitesi ile Anadolu OSB işbirliğinde açılan bu okul; Türkiye’ de işsizliğin yaşandığı bir dönemde önemli bir okul. Bize ve tüm milletvekillerimize yüzlerce iş başvurusu geliyor. Değil bir üniversite, iki üniversite mezunu çocuklarımızın işsiz olduğunu görüyoruz. İşte bu okul, bu ihtiyaca cevap verecek. Gerçekten Türkiye’nin aranan elemana ihtiyacı var. Ve bu okul bu ihtiyacı karşılamak üzere yola çıkıyor. Sevgili öğrencilerimizin buradan alacakları eğitimle Türkiye’mizin önemli bir ihtiyacını karşılayacaklarına inanıyorum.

Konuşmaların ardından Başkent Üniversitesi Halk Dansları Topluğunun gösterisi ile okulun açılışı yapıldı.

Açılış etkinliğine; 10. Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, Meclis Başkan Vekili Levent Gök, Ankara Sanayi ve Teknoloji İl Müdürü Vehbi Konarılı, Balıkesir Milletvekili ve TBMM Avrupa Birliği Uyum Komisyonu Üyesi Fikret Şahin, Sanayi Bakanlığı önceki dönem Müsteşarı Dr. Veysel Yayan, Sanayi Bölgeleri önceki dönem Genel Müdürü Yaşar Öztürk, CHP Genel Başkan Yardımcısı Yıldırım Kaya, CHP Ankara İl Başkanı Rıfkı Güvener, OSİAD Başkanı Süleymen Ekinci, sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ve Anadolu OSB yatırımcıları katılım sağladı.

ETİKETLER : AOSB Başkent Üniversitesi Haberal Hüseyin Kutsi Tuncay MYO Meslek Yüksek Okulu Ali Haberal Eğitim Okul
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer EĞİTİM haberleri
Canlı TV
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
Arşiv Arama
- -
Yenimahalle Gazetesi Manşetleri
Yenimahalle Gazetesi © Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemap
RSS
News
DÜNYA
YENİMAHALLE
EKONOMİ
SPOR
TEKNOLOJİ
KÜLTÜR SANAT
SAĞLIK
EĞİTİM
ANKARA
TÜRKİYE
ÇEVRE