K.K Başkanı Çınar:Yenimahalle Aynı zamanda bir tarım kentidir

Kent Konseyi Yenimahalle’nin gelişmesi ve insanın üretimle kaynaşması amaçlı çalışmalar geliştirmek üzere yeni bir proje başlattı.
Bu haber 2019-08-28 20:26:21 eklenmiş ve 490 kez görüntülenmiştir.

YENİMAHALLE  GAZETESİ (Haber Merkezi) - Kent Konseyi Yenimahalle’nin gelişmesi ve insanın  üretimle kaynaşması amaçlı çalışmalar geliştirmek üzere yeni bir proje başlattı.

Bu kapsamda Kent Konseyi bünyesinde kurulan ‘Toprak, Tohum, Tarım, Çalışma Grubu’nu Yenimahalle’nin eski köyleri Yakacık,Memlük Mahallelerinde tarım ve tohumculukla ilgili bilgilendirme çalışmaları yürütmeye başladı.

Konu hakkında Yenimahalle Gazetesi’ne bilgi veren Yenimahalle Kent Konseyi Başkanı Atila Çınar’ın açıklaması şöyle:

“Öncelikle gazetenize çalışmalarımıza gösterdiği duyarlılıktan dolayı teşekkür ediyorum. Yenimahalle bünyesinde yer alan özellikle Ostim ve İvedik gibi iki büyük Organize Sanayi Bölgesi nedeniyle daha çok bir sanayi kenti olarak bilinmektedir.

Ancak, verimli ve ekilebilir topraklara sahip, yasayla ‘mahalle’ olmuş köylerinin varlığı nedeniyle aynı zamanda bir tarım kentidir de.

KENTSEL TARIM YADA KENT TARIMI GELİŞTİRİLMELİ

İçinde yaşadığımız yıllarda, özellikle mevsimlerin değişkenlik göstermesi, sel vb. doğa olaylarının öngörülmedik şekilde gerçekleşmesi nedeniyle tarımsal ürünlerin yetiştirilmesinde, tüketiciye ulaşımında daha fazla problemler yaşanmaktadır. Batıda ve dünyanın başka ülkelerinde, kentleri yönetenlerin, kente gıda arzının herhangi bir nedenle kesintiye uğraması durumunda neler yapılabileceğine ilişkin stratejiler geliştirdiklerini duyuyoruz, okuyoruz, izliyoruz. Bu tür arayışlar birçok kenti ‘kent tarımı’ ya da ‘kentsel tarıma’ yönlendiriyor.

KAYNAKLARIN DOĞRU DEĞERLENDİRİLMESİ İÇİN ÇALIŞIYORUZ

600 binin üzerinde nüfusu ile büyükçe bir kent sayılabilecek Yenimahalle’de de kaçınılmaz olarak bu konuyla ilgili düşünen Yenimahalleliler ve uzmanlar var. Yenimahalle Kent Konseyi Yenimahalle’nin kaynaklarının daha iyi ve doğru değerlendirilmesi için ilgili uzmanların fikirlerini alıp bunları Yenimahalle yararına projelere dönüştürebilmek için çalışmalarını sürdürüyor.

Bu çalışmalar Yenimahalle Kent Konseyi bünyesinde kurulan çalışma gruplarından ‘Toprak Tohum Tarım Çalışma Grubu’ tarafından yürütülmektedir.

Bu dönem Tohum Toprak Tarım (3 T) Çalışma Grubu’na Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesi’nden iki araştırmacı arkadaşımız Ali Küçükosmanoğlu ve Mert Ulaş Dişbudak ile çalışmaktayız. Kendileri, Yenimahalle’de üç yıldır gerçekleştirmekte olduğumuz Bilim Şenliklerine katılan ve önemli destek veren Prof. Dr. Cem Özkan’ın da öğrencileri.26.08 2019 günü, Yenimahalle Kent Konseyi’nde genç araştırmacı arkadaşlarımız ile yaptığımız toplantı sonrasında, önceden planladığımız gibi Yuva Köyü Muhtarlığı’na gittik. Yuva Köyü muhtarı Ahmet Şimşek aynı zamanda Yenimahalle Muhtarlar Derneği başkanıdır. Kendisi çalışma grubumuzu misafir etti.

Toplantıya ayrıca, Kent Konseyi Genel Sekreteri Aziz Türk, Memlik Muhtarı İlhan Algan, Yakacık Muhtarı İsmail Hakkı Tozkoparan, İlkyerleşim Muhtarı Fecire Yazan, Çamlıca Muhtarı Sezai Çuvaloğlu, CHP Yenimahalle İlçe Kadın Kolları Başkanı Şaziye Aydoğan ile Yeşilevler Mahalle Platformu’ndan Fatma Akay katıldı.

TOPRAĞIN SAHİBİ İLE KONUNUN UZMANLARINI BULUŞTURUYORUZ

Yenimahalle Kent Konseyi’nin toprağın sahiplerini, konunun uzmanlarını ve tüketicilerin temsilcilerini buluşturduğu toplantıda önce tarımsal üretimin bilinen önemi ve önündeki engeller konuşuldu. Yenimahalle topraklarında üretilenin Yenimahalle’de yaşayanlarla en kısa yoldan ve en ucuz biçimde buluşabilmesinin yolları, üretim, dağıtım ve tüketimle ilgili yapılması gerekenler dile getirildi.

Daha sonra araziye çıkılarak ekilebilecek alanlar dolaşıldı. Analizler için arazinin çok çeşitli yerlerinden toprak örneklerini alındı. Sonraki adımlar iş işbölümü ve yapılacaklar konuşularak toplantı sonlandırıldı.

Yenimahalle Kent Konseyi diyor ki, kavunumuzun, buğdayımızın, nohutumuzun son tohumuna kadar topraklarımızı ekmek ve çocuklarımızı sağlıklı ucuz gıda ile buluşturmak için çabalayacağız.

Başta Yuva Muhtarı Ahmet Şimşek ve genç ziraat mühendisi kardeşlerimiz olmak üzere, katılan, katkı koyan herkese teşekkür ediyoruz.Biliyoruz hiç bir şey kolay olmayacak. Ama biz asla vazgeçmeyeceğiz”

ETİKETLER : Atilla Çınar Kent Konseyi yenimahalle belediye tarım hayvancılık köy kent
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer YEREL YÖNETİM HABERLERİ haberleri
Canlı TV
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
Arşiv Arama
- -
Yenimahalle Gazetesi Manşetleri
Yenimahalle Gazetesi © Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemap
RSS
News
DÜNYA
YENİMAHALLE
EKONOMİ
SPOR
TEKNOLOJİ
KÜLTÜR SANAT
SAĞLIK
EĞİTİM
ANKARA
TÜRKİYE
ÇEVRE