Mustafa Çiftçi’den muhteşem bir çeviri kitabı

Araştırmacı Yazar Mustafa Çiftçi’den muhteşem bir araştırma ve çeviri kitabı. Kahire'de isimsiz olarak basılan romanın birinci cildidir. Orijinal kopyasından hiç bir çıkarma ve kısaltma yapılmadan çevrilmiştir. Kitabın başında Yazarın “Önsözü”, bitiminde “Sonsözü” ve ek olarak; “Avrupa devletleri ve Rusya'nın o dönemde Hindistan, İran ve Afganistan üzerine yaptıkları gizli anlaşmaları ve planları ile bölge hakkında yapılan siyasi, ekonomik ve askeri değerlendirmeleri” içeren bölüm bulunmaktadır
Bu haber 2019-08-16 16:05:55 eklenmiş ve 778 kez görüntülenmiştir.

YENİMAHALLE GAZETESİ (Eğitim Kültür Servisi) - Araştırmacı Yazar Mustafa Çiftçi ’den muhteşem bir araştırma ve çeviri şaheseri. (Seyahatname-i İBRAHİM BEY veya Vatanseverlik Belası). Romanın –Seyahatnamenin konusu her ne kadar 19. yüzyılda geçse de özgürlük, eşitlik, adalet, sağlık ve yaşama hakkı gibi temel insan haklarını savunan çağdaş bir romandır.

Romanın kahramanı YEB MİHARBİ, Mısır'da yaşayan İranlı bir tüccarın oğludur. Vatan hasreti çektiğinden İran’a gitmeyi çok ister. Kahire'den yola çıkar ve anavatanına gider. İran'da halkın fakirliğini ve zor koşullar altında yaşadığını görür. İnsanlar, yöneticilerin baskı ve zulmünden evini ve yurdunu terk etmektedir. Ülkenin siyasi ekonomik ve eğitim durumunu eleştirir, dini bağnazlığa karşı çıkar, çözüm yolları önerir.

Okuyacağınız kitap; Kahire'de isimsiz olarak basılan romanın birinci cildidir. Orijinal kopyasından hiç bir çıkarma ve kısaltma yapılmadan çevrilmiştir. Kitabın başında Yazarın “Önsözü”, bitiminde “Sonsözü” ve ek olarak; “Avrupa devletleri ve Rusya'nın o dönemde Hindistan, İran ve Afganistan üzerine yaptıkları gizli anlaşmaları ve planları ile bölge hakkında yapılan siyasi, ekonomik ve askeri değerlendirmeleri” içeren bölüm bulunmaktadır.

Kitapta adı geçen kişi, yer, olay ve şiirlerin daha iyi anlaşılabilmesi için dipnotlar konulmuş ve açıklamalar yapılmıştır. Ayrıca yine eser'de geçen ayetlerin Kur'an-ı Kerim’deki sure adı ve ayet numarası ile hadisler dipnotlar da belirtilmiştir.

Mustafa ÇİFTÇİ kimdir?

1952 yılında Ankara da doğdu. İlköğrenimini Ankara, Haymana/Deveci Köyü ve Yenimahalle Fatih İlkokulu'nda, ortaöğrenimini Ankara Yenimahalle Lisesi (Halide Edip Lisesi)’nde tamamladı.

1972 yılında Kara Harp Okulu'ndan Tankçı Teğmen, 1983 yılında Kara Harp Akademisi'nden Kurmay Yüzbaşı rütbesiyle mezun oldu. 1999 yılında Kurmay Albay rütbesinde iken, kendi isteğiyle emekli oldu. 2009 yılında Üniversite sınavına girerek Ankara Üniversitesi, Dil ve Tarih - Coğrafya Fakültesi, Fars Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalına girdi ve Haziran 2013 yılında mezun oldu.

Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından 02-09 Kasım 2013 tarihleri arasında açılan Çocuk ve İlk gençlik Edebiyatı Çalışma Atölyesine katıldı. Halen İran Edebiyatından çeviri çalışmalarına devam etmektedir.

ETİKETLER : Mustafa Çiftçi kitap sahaf okuma çocuk seyahatname gezgin yazar
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer KÜLTÜR SANAT haberleri
Canlı TV
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
Arşiv Arama
- -
Yenimahalle Gazetesi Manşetleri
Yenimahalle Gazetesi © Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemap
RSS
News
DÜNYA
YENİMAHALLE
EKONOMİ
SPOR
TEKNOLOJİ
KÜLTÜR SANAT
SAĞLIK
EĞİTİM
ANKARA
TÜRKİYE
ÇEVRE