Hukukevi’nin bu haftaki konuğu: Avukat Erol Yılmaz Aras’dı.

Hukuk Evi'nde bu haftaki sohbetin konusu; “Bir Ceza Avukatının Yaşamından Kesitler ve Bilinmesi Gerekenler” başlığı altında Avukat Erol Yılmaz Aras, Ergenkon, balyoz davaları yanında mahkeme salonlarında yaşadıklarını hukukevi konukları ile paylaştı.
Bu haber 2019-06-22 11:11:14 eklenmiş ve 321 kez görüntülenmiştir.

YENİMAHALLE GAZETESİ (Haber Merkezi) - Hukuk Evi'nde bu haftaki sohbetin konusu; “Bir Ceza Avukatının Yaşamından Kesitler ve Bilinmesi Gerekenler” başlığı  altında  Avukat Erol Yılmaz Aras, Ergenkon, balyoz davaları yanında mahkeme salonlarında yaşadıklarını hukukevi konukları ile paylaştı.

-“YAŞADIĞIMIZ TRAVMALARI LİYAKAT VE

HUKUKU UYGULAYARAK AŞABİLİRİZ”

Avukat Erol Yılmaz Aras, asıl sorunun aslında tecrübe, liyakat ve bilgiye erişmede gösterilmeyen çabanın olduğunun altını çizdi. Hukukta evrensel bakışın yanında ceza ve hukuk ihlallerinde daha çok bilgi tecrübe ve uzmanlık alanlarının daralmış olmasından kaynaklanan sorunların giderilemediği sürece avukatlarında aslında pek fazla yapabileceği bir şey olmadığını kaydetti.

Toplum yaşamında hukuksal normların ve yapıların ağırlığı artarken ahlak kurallarının yeri zayıflarnaktadır. Böyle bir sonuç; insan ilişkileri ve etkileşimleri çerçevesinde ortaya

çıkabilecek olan ahlaki değerlerin ve normların yeterli bir şekilde gelişmesini engellemektedir. Oysa bu değerler ve normlar, gerek toplumsal hayatın gerekse bireysel yaşamın önemli bir parçasıdırlar.

Toplumsal yaşam, hem etik hem de hukuksal normlara ihtiyaç duyar.Biz sorunlarımızı böyle bir bakışla liyakat ölçülerinde savunma mesleğinin mensuplarını hukukun saygın ve toplumun kabullendiği ölçülerde sorunc çözücüleri olarak değer verdiğimizde hukuku egemen kılabileceğimizi söyleyen Aras, “Türkiye son yılların en büyük adli kovuşturmalarında hukuk adamlarını hukuksuz bir şekilde cezaevlerine atarak yaşamaktadır”dedi.

Bütün bunların yanında toplumsal ilişkilerin, ancak biçimsel niteliği oldukça

gelişmiş bir hukuk düzeni ile giderilebileceğine inanmaktayız.

HUKUKEVİ TOPLUMSAL BELLEĞE IŞIK TUTUYOR

Avukat Ebru Erdinç, Hukukevi sohbetleri ile toplumsal belleğimize yeni bakış açıları geliştirmektedir.Burada savunma mesleğinin sorumluluğuna katkı koymak amacıyla böylesi verimli sohbetlere neden olan bu çıkışını üstatları, hukuk adamlarını, bilge hukukçulara ne kadar çok ihtiyacımızın da olduğunu göstermektedir.

Hukuk evi sohbetleri tam da bu sırada ihtiyacımız olan bilgeliğe, liyakata, uzmanlığa toplumsal ve hukuksal sorunlarımızın çözümlerine çok büyük ihtiyacımızın olduğunu bizlere hatırlatmaktadır.

Avukat Ebru Erdinç’in ev sahipliği yaptığı Hukukevi’nin düzenlediği Teoriden Pratiğe: “Bir ceza avukatının yaşamından kesitler ve bilinmesi gerekenler adlı söyleşisi genç avukatlar yanında ceza avukatlığı yapan meslek mensupları kadar farklı meslek dallarından söyleşiyi dinlemeye gelenlerce büyük ilgi gördü

Zaman zaman konuklarında söz aldığı söyleşide konuşmacı hukuk insanlarının icra ettikleri alanlara dair önemli değerlendirmelerde bulundular.

Hukukun ve hukukçu olmanın önemine vurgu yapan Avukat Erol Yılmaz Aras; Hukuk felsefesinin ve mantığının sorunları ve çözüm önerilerini meslekte liyakatin ve tecrübe ile getirebileceğini söyledi.

ETİKETLER : Hukuk ceza muhakemeleri yargı balyoz ergenekon tsk av.ebru erdinç erol yılmaz aras
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer YARGI-HUKUK-SAVUNMA haberleri
Canlı TV
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
Arşiv Arama
- -
Yenimahalle Gazetesi Manşetleri
Yenimahalle Gazetesi © Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemap
RSS
News
DÜNYA
YENİMAHALLE
EKONOMİ
SPOR
TEKNOLOJİ
KÜLTÜR SANAT
SAĞLIK
EĞİTİM
ANKARA
TÜRKİYE
ÇEVRE