Özel Demir Ölçen Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi Hizmete Açıldı

Makbule Ölçen'in 1970’li yıllarda kurduğu ‘Öğretilebilir Çocukları Koruma Derneği’nin yıllar sonra büyük uğraşlar verilerek hizmete kazandırılan Özel Demir Ölçen Eğitim Merkezi düzenlenen bir törenle hizmete açıldı.
Bu haber 2019-06-18 15:52:33 eklenmiş ve 226 kez görüntülenmiştir.

YENİMAHALLE GAZETESİ (Haber Merkezi)  - Makbule Ölçen'in 1970’li yıllarda kurduğu ‘Öğretilebilir Çocukları Koruma Derneği’nin yıllar sonra büyük uğraşlar verilerek hizmete kazandırılan Özel Demir Ölçen Eğitim Merkezi düzenlenen bir törenle hizmete açıldı.

AÇILIŞA KIMLER KATILDI

Özel Demir Ölçen Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi’nin açılışına Öğretilebilir Çocukları Koruma Derneği’nin onursal Başkanı Makbule Ölçen’in eşi eski CHP İstanbul Milletvekili Ali Nejat Ölçen, Türkiye Zihinsel Özürlüler Federasyonu, ve  Türkiye Engelliler Konfederasyonu  eski Başkanı Fikret Gökçe, Türkiye Zihinsel Özürlüler Federasyonu Başkanı Aynur Dankaz, Batı Karadeniz Sanayici ve İş İnsanları Dernekleri Federasyonu Başkanı Bahri Küpeli,Yeni Batı Mahallesi Muhtarı Fatma Bal, Kardelen Mahallesi Muhtarı Elif Ayyıldız, çok sayıda engelli derneği başkanı ve yöneticileri ile Öğretilebilir Çocukları Koruma Derneği’nin uzun yıllar yönetici ve yönetim kurulu üyeliği yapan gönüllüleri ile engelli yakınları, stk gönüllüleri katıldı.

KAMU YARARINA HİZMET VERİYOR

Özel Demir Ölçen Eğitim Merkezi’nin açılışında konuşan, Öğretilebilir Çocukları Koruma Derneği Dernek Başkanı Emine Şirin, “Öğretilebilir Çocukları Koruma Derneğimiz; 1965 yılında kurulmuş olup,1970 yılında Sayın Makbule Ölçen tarafından Eğitim kursu olarak hizmete açılarak 3 öğrenci ile eğitime başlamıştır.1967 tarihli Resmi Gazetenin 6/9245 sayılı yazısıyla kamuya yararlı dernek olarak kabul edilmiştir. Kamuya yararlı bir kuruluş olan derneğimiz bünyesinde çok sayıda zihinsel engelli çocuk eğitim almaktadır. Şuanda zihinsel engelli bireylere destek veren dernek ve eğitim merkezimiz, engelli bireylere ihtiyacı olan her hizmeti vermektedir. Amacımız elimizden geldiği kadar çocuklarımıza yararlı olma, onları toplumdan soyutlamadan, aileleri ile işbirliği yaparak gerekli bakım ve eğitim hizmeti vermektir. Öğrencilerimizin ağır zihinsel engelli grubuna sahip olmaları nedeniyle öğretmenlerimiz ve tüm personelimiz sevgi, sabır ve hoşgörü ile görevlerini yapmaktadır. Derneğimize ait Batıkent/Yeni Batı Mahallesinde 4 katlı eğitim binası bulunmaktadır. Unutmayalım ki her birey engelli adayıdır. Toplumun engelli bireyleri tanımaları ve her bireyin bir engelli adayı olduğunu düşünmelerini ve engelliyi dışlamadan yaşamlarını sürdürmeleri için zaman zaman derneğimiz basın-yayın araçlarıyla çalışmalar yapmaktadır.Bizler dernek yönetimi ve gönüllüleri olarak onlarla yaşamaktan ve onlara faydalı işler yapmaktan çok mutluyuz.”dedi.

Merkezin Müdürü Erol Demirci Yenimahalle Gazetesi Muhabirine yaptığı açıklamada : “Eğitim giderlerimiz tamamen devletin engelli öğrenciler için ödemiş olduğu ödenekten karşılıyoruz. Bu ödenek karşılığı çocuklara 8 saat bireysel, 4 saat grup eğitimi veriyoruz. Bizim diğer eğitim kurumlarından farkımız devletin verdiği ödenekle sınırlı kalmamaya çalışmamız. Çocuklara daha iyi imkanlarda eğitim veremeye çalışmamız. Devletin koyduğu kıstastan daha fazlasını yapıyoruz. Diğer kurumlar devletin verdiği ödenek haricinde yaptıklarının ücretini almak zorunda. Örneğin serviste mesafe uzunsa, ders saati artıyorsa artı ücret alıyorlar. Biz dernek olduğumuz için karı filan düşünmeyip, hepsini devletten aldığımız para ile finanse etmeye çalışıyoruz. Hastaneye götürdüğünüz engelli çocuğunuza, özel eğitim alması yönünde rapor veriliyor. Bu raporla çocuk okula gidiyorsa okulun olduğu yerdeki, okula gitmiyorsa ailenin oturduğu yerdeki rehberlik eğitim araştırma merkezlerinde destek eğitimi raporu veriliyor. Bu rapordan sonra özel eğitim ve rehabilitasyon merkezlerinden çocuğun eğitim alması sağlanıyor” şeklinde konuştu.

 MAKBULE ÖLÇEN KİMDİR?

1927 yılında Niksar'da doğan Makbule Ölçen, ilk ve orta öğrenimini İstanbul'a,Lise öğrenimini İzmir'de tamamladı.1944'te doğduğu memleketi Niksar'a geri dönen Ölçen, Niksar’da yardımcı öğretmenlik yaptı. Evlendiği Dr. Ali Nejat Ölçen'den iki çocuğu oldu. Dumrul ve Demir adında. Daha sonra küçük oğlu Demir Ölçen’in zihinsel engeli olması nedeniyle büyük mücadeleler veren Makbule ölçen oğlunu da içine alan eğitim hizmeti verecek olan öğretilebilir Çocukları Koruma Derneği kurarak, bu dernek vasıtası ile  Çocuğu otistik ve  zihinsel yetersizlik içinde olan ailelere bu güne kadar imkanları ölçüsünde hizmet verdi.1970 yılında Ankara kurulan öğretilebilir Çocukları Koruma Derneği, bugün eğitim merkezleri ile onlarca çocuğa hizmet vermeye devam ediyor.

Hacettepe Üniversitesi, Çocuk Psikolojisi Bölümü kapılarını Makbule Ölçen'e açarak burada eğitim gören Demir  Ölçen, adı artık Makbule Ölçe’nin  yaşam biçimi olmuştu. Makbule Ölçen’in Gölbaşı'nda kurduğu ZİÇEV (Zihinsel Yetersiz Çocukları Yetiştirme ve Koruma Vakfı) tesisinde çalışma arkadaşlarıyla birlikte zihinsel yetersiz çocukların bugün Türkiye’de adeta umut merkezi gibi hizmet vermektedir.

ZİHİNSEL ENGELLİLERİN YAŞAM  UMUDU DEMİR ÖLÇEN

Makbule Ölçen'in oğlu Demir Ölçen, 2013 yılında yaşamını yitirdi. Down sendromunun Türkiye'de tanınmasına öncü olan Demir Ölçen, aynı zamanda bir zihinsel engelli olarak bağımsız yaşama mücadelesinin ilk örneği olarak uzun yıllar tek başına yaşadı.

İlk eğitimini babasının işi dolayısıyla bulunduğu Almanya'da alan Demir Ölçen, ailesiyle Türkiye'ye döndükten sonra da azmiyle farklı bir down sendromlu profili çizdi. 

Makbule Ölçen çocuğu Demir Ölçen’in Türkiye'de engelli çocuklar için verdiği mücadelenin örnek isimlerinden birisi olarak bilinmektedir.

2015 yılında hayata veda eden Makbule Ölçen, eşi Dr. Ali Nejat Ölçen ile birlikte “Geri Zekalılık” kavramını “Zihinsel Yetersizlik” olarak tıp literatürüne kazandırdı.

Zihinsel engelli çocukların eğitimi için yıllarca yurt içi ve yurt dışında çalışmalarda bulunan Makbule Ölçen’in “Özürlüler Yokuşu” ve “Özürlüler Hukuku” adlı iki de kitabı bulunuyor.

EĞİTİM VE REHABİLİTASYON MERKEZİNE NASIL ULAŞILIR

Öğretilebilir Çocukları Koruma Derneği'nin Özel Demir Ölçen Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi'ne kayıt ettirmek isteyen aileler için  Merkez’e 0506- 175- 41- 44 numaralı hattından, 0312.3210252 numaralı telefondan iletişime geçebilir. Ya da Yeni Batı Mahallesi 2386 Cad. No: 24 Yenimahalle adresine giderek görüşme sağlayabilirler.

ETİKETLER : Zihinsel Engelli Downsendromu Ali Nejat Ölçen ZİÇEV Makbule Ölçen Demir Ölçen ÖÇKD BAKZİFED
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer EĞİTİM haberleri
Canlı TV
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
Arşiv Arama
- -
Yenimahalle Gazetesi Manşetleri
Yenimahalle Gazetesi © Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemap
RSS
News
DÜNYA
YENİMAHALLE
EKONOMİ
SPOR
TEKNOLOJİ
KÜLTÜR SANAT
SAĞLIK
EĞİTİM
ANKARA
TÜRKİYE
ÇEVRE