Uzmanlardan Tatilcilere Uyarı!

Uzmanlar güneşli günlerde havuz ve deniz kenarlarında vakit geçiren tatilcileri dikkat edilmesi gereken en önemli noktaları belirterek, güneşin ve suyun zararlı etkileri üzerine vatandaşları uyardı.
Bu haber 2019-06-17 17:31:12 eklenmiş ve 1079 kez görüntülenmiştir.

YENİMAHALLE GAZETESİ (Haber Merkezi)-Uzmanlar güneşli günlerde havuz ve deniz kenarlarında vakit geçiren tatilcileri dikkat edilmesi gereken en önemli noktaları belirterek, güneşin ve suyun zararlı etkileri üzerine vatandaşları uyardı.

Göz Sağlığı Danışmanı Op. Dr. Özgür Gözpınar “Güneşten gelen UV ışınları cildimize olduğu kadar gözlerimize de zararlı etkilerde bulunabiliyor. Güneş ışınlarına direkt maruz kalmak katarakt, sarı nokta hastalığı (maküla bozukluğu) ve kuş kanadı (pterjium) gibi göz hastalıklarına yol açabiliyor. Bu yüzden havuz ve deniz kenarında mutlaka %100 UV filtreli güneş gözlüğü ve siperli şapka kullanılmalı. Ayrıca sudan yansıyan ışınların UV etkisinin daha fazla olduğu ve güneş ışınlarının dik geldiği 10:00-16:00 saatleri arasında güneşlenmekten kaçınılması gerekiyor” dedi.

HAVUZ SUYU ALERJİK HASTALIKLAR OLUŞTURABİLİR

Havuz ve deniz kullanımı sırasında hem alerjik hem de enfeksiyon kaynaklı konjonktiviteler oluşabiliyor. Denizde tuzlu suda gözleri açmak alerjik reaksiyonları artırabilirken, havuzda klor ve diğer kimyasallar alerjiye neden olabiliyor. Havuzda alerji oluşturan klorun kendisi değil yağ, kir ve idrarla temasından oluşan kloramin… Havuzların PH değerleri genelde 7,2-7,8 arasındadır. PH değerinin 7,2 altına düşerek asidik tarafa kayması da gözlerde tahriş yapabiliyor.

SU İÇİNDE LENS KULLANIMINA DİKKAT

Günlük hayatta gözlük kullanan çoğu kişi, havuz ve deniz kenarında kontak lenslerin daha fonksiyonel olduğunu düşünerek lens kullanıyor.

Op. Dr. Özgür Gözpınar kontak lensler ile havuza ve denize girmenin zararlı sonuçlar doğurabileceğinin altını şu sözlerle çizdi. “Enfeksiyon ajanları kontak lenslerin yüzeyine tutunarak ağır sonuçlara varabilen enfeksiyonlara sebep olabilirler. Suyun içinde gözleri deniz gözlüğü olmadan açmak hem lensin düşmesine hem de enfeksiyonlara yol açabilir. Bu yüzden kontak lens ile deniz ve havuz kullanımından kaçınılmalıdır. Deniz kenarlarında fotokromik olarak bilinen, en basit tanımla gün ışığında koyulaşan, kapalı ortamda ise rengi açılan optik camlı gözlükler tercih edilmelidir’ dedi.

 

ETİKETLER : sağlık deniz su göz göz sağlığı uzman tatil
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer SAĞLIK haberleri
Canlı TV
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
Arşiv Arama
- -
Yenimahalle Gazetesi Manşetleri
Yenimahalle Gazetesi © Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemap
RSS
News
DÜNYA
YENİMAHALLE
EKONOMİ
SPOR
TEKNOLOJİ
KÜLTÜR SANAT
SAĞLIK
EĞİTİM
ANKARA
TÜRKİYE
ÇEVRE