Esnaf Demetevler ve Yenimahalle’yi terk ediyor

Yenimahalle bölgesinde çiçekçiden,lokantacıya,marketten, çaycıya herkes yüksek kiralardan ve hızla derinleşen iş azlığından şikayetçi.Yenimahalle ve Demetevler artık küçük esnaflar için eski pırıltısını çoktan kaybetti, ama kiralar hala çok yüksek. Dükkanlar bir açılıp bir kapanıyor.
Bu haber 2019-05-31 16:38:55 eklenmiş ve 513 kez görüntülenmiştir.

YENİMAHALLE GAZETESİ (Ekonomi Servisi) – Yenimahalle bölgesinde çiçekçiden,lokantacıya,marketten, çaycıya herkes yüksek kiralardan ve hızla derinleşen iş azlığından şikayetçi.Yenimahalle ve Demetevler artık küçük esnaflar için eski pırıltısını çoktan kaybetti, ama kiralar hala çok yüksek. Dükkanlar bir açılıp bir kapanıyor. Kriz var ama dükkan kiraları kriz falan dinlemiyor. Demetevlerin kalabalığı artık esnafı fazla heyecanlandırmıyor.Demetevlerdeki canlılık şimdilik İvedik caddesi ve Birinci Cadde devam ediyor. Vatan Caddesindeki  esnaflar da caddenin çekim merkezi dışında kalmasına rağmen yüksek kiralardan dert yanıyorlar. Birinci Cadde ve İvedik caddesindeki eski şaşaa yok ama hala çok sayıda mağaza var. Ancak esnaf, işlerinin her gün biraz daha geriye gittiğini söylüyor.

ALIŞVERİŞ MERKEZLERİ  KÜÇÜK ESNAFLARI YOK ETTİ

Yenimahalle Merkez Ragıp Tüzün Caddesi ile Akın Caddesi hattında açılan dükkanların pek çoğu hem işlerin azalması hemde yüksek kiraların esnafın belini büktüğünü ve çok sayıda esnafın dükkanını kapatarak ticaretine son verdiği görülüyor. 2000’li yılların başlarında yapılan Antares ve Ankamall Alışveriş Merkezlerinin hem Demetevlere hem de Yenimahalle’ye çok yakın olması sebebiyle küçük esnafı tümüyle çökertti.

DEMEEVLER VE YENİMAHALLE DE KİRALAR ÇOK YÜKSEK

Son 15 yılda Yenimahalle ve Demetevlerdeki mağazalar için çok şey değişti. Çoğu kapandı, yerine yenileri açıldı. Yenilerin çoğu tutunamadı, Demetevleri ve Yenimahalle'yi terketti. Ancak dükkanların kirası hiç düşmedi. Bu bölgedeki en küçük dükkanın kirası 3500-15000 lira arasında değişiyor.Dolarla alınan kiralar ise hariç.İvedik  Caddesi'nde bir dükkanın sahibi şunları söylüyor: ‘‘Kiracım, hem perakendeci hem üreticiydi. Fakat buradaki krize dayanamadı. Kimse dayanamıyor. Esnaf gelip yerleşiyor 2-3 yıl ancak dayanıyor. Antares, Podium, Gimat AVM, diğer Grosslar ve Ankamall Alışveriş Merkezleri gibi AVM’lerin bu bölgeye hiç bir faydası olmadı.Tam tersi küçük esnaf bölgeyi terk etti.Biz dükkan sahipleri ise bu gidişlere bir çözüm üretemedik.Düşük kira yoluna gitseydik bugün AVM’ler bu kadar etkili olamazlardı.’’

ESNAF ANA CADDELERE HAREKET GETİRECEK ÇÖZÜMLER BEKLİYOR

40 yıldır Yenimahalle Ragıp Tüzün Caddesi üzerinde mağaza işleten Ertan Düğme’nin sahibi Mehmet Ertan ise şöyle konuştu:‘‘Yenimahallenin durumu büyük alışveriş merkezlerinin yakın olması dolayısıyla küçük esnaf için gerçekten zor. Başka şeyler düşünmek gerek. Örneğin kiraların azaltılması gibi Ragıp Tüzün Caddesine ve Yenimahalle’nin işlek caddelerine yeni bir hareketlelik getirecek bir takım düzenlemelerin Yenimahalle ve Büyükşehir Belediyelerinin ortak çalışmaları bir an önce yapılmalıdır.’’

PASAJLAR  BIR ZAMANLAR AVM’LER GİBİYDİ

Yenimahalle Ragıp Tüzün Caddesi, Akın Caddesi,İvedik Caddesi,Demeveler’de Birinci Cadde, Vatanda Caddesi,12 Cadde  üzerindeki  bir çok Pasaj bölgenin halini çok iyi özetliyor. Bir zamanlar bu pasajlar bölgelerinde çok iyi tanınır ve bilinirdi.AVM gibi çalışırlardı. Fakat artık durum farklı. Pasajlarda çok sayıda boş dükkan var üstelik talibi de yok. Kimi 30 yılllık kimi ise 40 yıllık olan pasajlarda kıdemli esnaf eski günleri özlemle anıyor.

ESNAF NE DÜŞÜNÜYOR?

Yenimahalle Ragıp Tüzün caddesi üzerinde bulunan esnaflar dükkan kiralarının 3000’den başladığını kaydetti.Bir esnaf dükkan kiraları hakkında şöyle konuştu; “Dükkanım yaklaşık 40 metre civarında ve kirası ise oldukça fazla. Benim dükkanın kirası şuanda 3000 TL ama ben çıksam dükkanı 5000 liradan aşağı kiralamazlar. Bu dükkanları bu kadar pahalı tutarak gelen yeni esnafta da akıl yok. Hepsi kar yaparım düşüncesiyle geliyorlar. Oysa bize sorsalar iş yapıyor mu diye bizde onlara yapmıyor diye söyleriz. Çok geçmeden yeni açılan dükkanlar kapanıyor. Dükkanlar 3 ayda bir esnaf değiştirir oldu.”

PASAJLAR YALNIZLIĞA TERK EDİLDİ

Ragıp Tüzün Caddesi üzerinde bulunan bir pasajda çay servisi yapan esnaf, pasajların eskiden bir anlam ifade ettiğini ancak günümüzde yalnızlığa terk edilerek varlığını kaybettiğini belirtti.

“Pasaja eskisi gibi giren çıkan olmuyor. Esnaf kazancı bitmiş durumda. İş olmayınca adamlar doğru düzgün çay siparişi de vermiyor. Pasajlar için yenilik, yeni bir şeyler yapmak gerekiyor. Artık pasajlar dükkan açmak için tercih edilmiyor.”diye konuştu.

Ragıp Tüzün caddesi üzerinde bulunan bir kozmetik dükkanı sahibi ise gelirin gideri karşılamadığını söyleyen esnaf ise şöyle konuştu:

“Esnaf para kazanamıyor, mal sahipleri ve devlete çalışıyor. Bu durum esnafı oldukça zorluyor. Acilen stopajın kaldırılması lazım. Stopaj kalkarsa mal sahibi de esnaf da normal vergisini öder.”

Dükkân sahiplerinin vicdansız olduğunu belirten bir başka esnaf ise; “Kiraların aşırı pahalı olduğunu, ‘kirayı ödeyemiyorum’ dediği zaman aldığı cevabın ‘dükkanı boşalt’ olduğunu söyledi ve ekledi;

“Şu anki cirolar 3 sene önceki cirolarla aynı değişmedi. Gelir aynı ama gider aynı değil. Artık gelen parayı gidere bile yetiremiyoruz. Bu yüzden ben dükkânımı kapatıp memlekete yerleşeceğim. Buradaki dükkân kiraları ve artan alışveriş merkezleriyle biz küçük esnaflar baş edemiyoruz. Büyük firmalar bu denizin köpek balığı olmuş ve biz küçük esnafları yutuyor.” dedi.

Çaycı Müfit Yılmaz: Ben yıllardır Yenimahalle’de çaycılık yapıyorum. Elbette her şey bozulur. Eskiden Türk parası vardı şimdi dükkan sahipleri dolar, mark konuşuyor. Esnaf ne satsın da o parayı kazansın. Eskiden Yenimahalle’de pasajlarda yer yoktu. Dükkanlar için kavga çıkardı.

Vatandaş Nuray Merter: Ragıp  Tüzün Caddesine  mutlaka bir şey yapmak lazım. Ne yapacaklarsa lütfen hızla yapsınlar. İnsanlar burada rahatça gezip dolaşabilsin.Her istediğini bulabilsin.

ORTAK ÇÖZÜM ÜRETİLSİN İSTENİYOR

Yüksek kiralardan hem esnaf hem de halk şikayetçi.Bu duruma bir düzenleme getirilmesini isteyen  esnaf; “Belediye ve Maliye’nin ortak çalışma yaparak bölgeyi yeni çekim merkezi yapmalı.Esnafı da halkı da memnun edecek çözüm yolları bulunmalıdır.Yoksa tüm bölge hızla boşalmaya devam edecek.”dedi.

ETİKETLER : Yenimahalle Demetevler yüksek kiralar kira dükkan kapanan işyeri ekonomi ticaret
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer ANKARA haberleri
Canlı TV
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
Arşiv Arama
- -
Yenimahalle Gazetesi Manşetleri
Yenimahalle Gazetesi © Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemap
RSS
News
EKONOMİ
SPOR
TEKNOLOJİ
KÜLTÜR SANAT
SAĞLIK
EĞİTİM
ANKARA
TÜRKİYE
ÇEVRE
SİYASET
DÜNYA