Dünya Arı Günü Ankara’da Bal Tadında Kutlandı

Birleşmiş Milletler tarafından 20 Mayıs 2017 de ilan edilen ‘Dünya Arı Günü’ne bu yıl Ankara ev sahipliği yaptı. Ankara Üniversitesi Ziraat fakültesinde düzenlenen panelde arı ölümleri ve arıcılığın sorunları ele alındı.
Bu haber 2019-05-20 18:32:18 eklenmiş ve 1392 kez görüntülenmiştir.

YENİMAHALLE GAZETESİ (Haber Merkezi)-Birleşmiş Milletler tarafından 20 Mayıs 2017 de ilan edilen ‘Dünya Arı Günü’ne bu yıl Ankara ev sahipliği yaptı. Ankara Üniversitesi Ziraat fakültesinde düzenlenen panelde arı ölümleri ve arıcılığın sorunları ele alındı. Türkiye Arı Yetiştiricileri Merkez Birliği (TAB) Başkanı Ziya Şahin Panelde yaptığı konuşmada, Türkiye de arıcılık konusuna yeterince değer verilmediği ve bilinçsizce kullanılan tarımsal ilaçlamalar nedeniyle milyonlarca arı ölümünün yaşandığına dikkat çekti.

TAB Başkanı Şahin, “Dünya üzerinde en güzel çam balı Türkiye’de üretilmektedir. Üretilen bu balın yüzde 92’isi ise Türkiye’de üretilmektedir. Ancak söylediğim gibi bilinçsizce kullanılan tarımsal ilaçlar açık alanda gezen arıların birincil düşmanı olarak hızlı bir şekilde arı ölümlerini tetiklemektedir. Buna dur denmediği takdirde arı ölümleri artarak sürecek belki de çok önemli bir nesil bu ilaçlamalar yüzünden yok olacaktır”

RUHSATSIZ İLAÇLAMALAR ARICILIĞIN SONUNU GETİRECEK

Şahin konuşmasını şöyle sürdürdü: ‘Türkiye’nin biyolojik zenginliğinin bal üretiminde olduğunu ve bu zenginliği korumak için arı ölümleri ve arıların yaşaması ve yaşatılması için çaba gösterilmesi gerekmektedir. Arı ölümlerinde en büyük payı tarımsal ilaçlamalardır. Ruhsatsız ilaçlar ve bu ilaçların bitkiler üzerinde kullanımının arıcılığın sonunu getirecektir”dedi.

Türkiye'de geçtiğimiz yıl, yaklaşık 12 ton polen, 9 ton propolis, 340 kilogram arı ekmeği ve 290 kilogram arı sütü üretildiğinin altını çizen konuşmacılar, Türkiye arıcılığının sahiplenilmesini istediler.

Dünya Arı günü dolayısıyla düzenlenen etkinlikte, Şiir ve Resim yarışmalarında dereceye giren öğrencilere çeşitli hediyeler verildi. Ayrıca Arı günü dolayısıyla stantlar açılarak arı ürünleri tanıtımı ve hediyeleri konuklara dağıtıldı.

ETİKETLER : Arı Dünya arı günü bal Selçuk Solmaz ekoloji arı sütü ilaç tarım zararlı ilaçlama
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer EKONOMİ haberleri
Canlı TV
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
Arşiv Arama
- -
Yenimahalle Gazetesi Manşetleri
Yenimahalle Gazetesi © Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemap
RSS
News
DÜNYA
YENİMAHALLE
EKONOMİ
SPOR
TEKNOLOJİ
KÜLTÜR SANAT
SAĞLIK
EĞİTİM
ANKARA
TÜRKİYE
ÇEVRE