YIKIM OLURSA:Yüz Bin Esnaf Mağdur Olacak!

Geçtiğimiz aylarda Ankara Büyükşehir Belediyesi Ulus için yıkım kararı çıkartmıştı ancak bu yıkım kararı mahkeme tarafından durdurulmuştu. ‘Ulus Tarihi Kent Merkezi Yenileme Alanı Projesi’ne esnaf tepkili.
Bu haber 2019-05-16 18:18:47 eklenmiş ve 145 kez görüntülenmiştir.

YENİMAHALLE GAZETESİ ( Haber Merkezi) - Geçtiğimiz aylarda Ankara Büyükşehir Belediyesi Ulus için yıkım kararı çıkartmıştı ancak bu yıkım kararı mahkeme tarafından durdurulmuştu. Ulus Tarihi Kent Merkezi Yenileme Alanı Projesi’ne esnaf tepkili.

Bölge de geçimini sürdüren esnaf Büyükşehir Belediyesi’ne ait olan yapıların yıkmak yerine restore ederek yenilenmesini önerdi.

ESNAFIN BELEDİYE’DEN BEKLENTİSİ NE?

Esnaf öncelikle Ulus’taki boş dükkanların kiralanması ve kiralamada çarşı esnafına öncelik verilmesini istiyor. Bu kiralama sonucunda Belediye’nin de kazanç sağlayacağını aynı zamanda çarşı ve İşhanlarının kiralama ve devir işlemlerinin açılmasını, kira artışı yapılmamasını, hukuki davaların durdurulmasını, kira borçlarının yapılandırılmasını, yönetmeliğe uygun yangın sisteminin kurulması ve son olarak Gençlik ve Spor Bakanlığı binasına bir kamu kurumunun tekrardan gelmesini istiyorlar.

100 BİN ESNAF MAĞDUR OLACAK

Eğer yıkılırsa 100 bin insan geçim sıkıntısı yaşayacak. Bu yüzden restorasyon her iki taraf için ve Cumhuriyet döneminin izlerini taşıyan ve tarihte ilklere imza atan Ulus için en faydalı karar olacağının altını çizen Anafartalar Çarşısı ve Ulus İş Hanları Yönetim Kurulu Başkanı Hamza Tanrıverdi, “İskitlerdeki birçok esnafın iş yerini terk etmek zorunda kaldı ve İskitlerin şu anda uyuşturucu batağına dönüştü. Ulus için böyle bir durumun söz konusu olmadan yüzyıllık esnafın tarihine el sürmeden yapıların restore edilmesinin, Ankara’nın göbeğinde sahipsiz durması sonucunda daha kötü şeylere ev sahipliği yapmasındansa restorasyon daha olumlu sonuçlar doğuracaktır”dedi. 

ETİKETLER : Ulus Anafartalar Çarşı Esnaf Atatürk Heykel Tarihi çarşı Mansur Yavaş Mimarlar odası
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer ANKARA haberleri
Canlı TV
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
Arşiv Arama
- -
Yenimahalle Gazetesi Manşetleri
Yenimahalle Gazetesi © Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemap
RSS
News
DÜNYA
YENİMAHALLE
EKONOMİ
SPOR
TEKNOLOJİ
KÜLTÜR SANAT
SAĞLIK
EĞİTİM
ANKARA
TÜRKİYE
ÇEVRE