Kurtuluştan, Kuruluşa büyük yürüyüş sürüyor

Kurtuluştan, Kuruluşa Cumhuriyetimizin 100.Yılı Büyük Yürüyüşü yoğun ilgi ile Samsun Ankara Karayolunda devam ediyor
Bu haber 2019-05-08 13:05:59 eklenmiş ve 263 kez görüntülenmiştir.

YENİMAHALLE GAZETESİ ( Kırıkkale/ Delice) - Kurtuluştan, Kuruluşa Cumhuriyetimizin 100.Yılı Büyük Yürüyüşü yoğun ilgi ile Samsun Ankara Karayolunda devam ediyor.

ANITKABİR’E 100 YIL ÇINARI DİKECEĞİZ

Yürüyüş Koordinatörü Engin Uç, Yürüyüşle ilgili yaptığı açıklamada, Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk'ü anmak için Samsun'dan Anıtkabir'e büyük yürüyüşü başlattıklarını söyledi.

Merzifon, Çorum, Kırıkkale üzerinden Ankara güzergâhını izleyerek 27 günde 420 kilometre yürüyeceklerini anlatan Uç, 52 noktada mola vereceklerini belirtti.

Yürüyüşün 19 Mayıs'ta Ankara’da noktalanacağını bildiren Uç, Yürüyüş sonunda Türkiye'nin 81 ili ile Selanik ve KKTC'den getirilen topraklarla Anıtkabir'e “100.”Yıl Çınar’ı” dikeceklerini kaydetti.

YÜRÜYÜŞ 15.GÜNÜNDE

23 Nisan Salı gecesi Samsun Mahmur dağındaki mesire alanında başlayan ‘Kurtuluştan, Kuruluşa Büyük Yürüyüş’ soğuk hava ve zor şartlara rağmen 15.gününe girdi.

Başladığı gün geceyi soğuk havada geçiren yürüyüşçüler, sabah Samsun İlkadım Belediye Başkanı Nacettin Demirtas'in sağladığı destekle kahvaltı sonrası Kurtuluş(Ata yolu)  yürüyüşüne devam ettiler. Çakallıda verilen molada Atatürk açık hava müzesi önünde ani fotoğrafı çektiren yürüyüşçüler daha sonra yaklaşık 23 km.lik bir yürüyüşle Türkiye’nin en büyük Türk bayrağının bulunduğu alanda anı fotoğrafı çektirerek anı ölümsüzleştirdiler.

Yürüyüş boyunca bazı isletme sahipleri ve çalışanları yürüyüşçülere ikramlarda ve geceleri üşümemeleri için battaniye desteğinde bulundular.

HALK YÜRÜYÜŞÇÜLERİ YALNIZ BIRAKMIYOR

Yürüyüş boyunca geceleri yakılan kamp ateşleri Atatürk’ün özgürlük meşalesi gibi olması adına yürüyüşçülere moral olmaya devam etti.

Her günün ardından konaklanan kamp yerlerine yakın tesis sahipleri ile yurttaşların yürüyüşçülere desteği görülmeye değer bir görüntü oluşturmaktadır.

Sabah kahvaltılarının ardından her gün azami 15 ila 20 kilometre yürüyen büyük yürüyüşün ekibi ellerinde ay yıldızlı Türk bayrakları ve özel işaretli şapkalarıyla ilerlediler. Yürüyüşçülere Samsun, Ankara karayolunda vasıtaları seyahat eden sürücülerin kornalarını çalarak sevgi gösterisinde bulunarak destek verdiler.

Kurtuluştan, Kuruluşa büyük yürüyüşe, Samsun Kavak İlçesi jandarma Karakolu ekibi ile İlkadım Belediyesinin Sağlık Bakanlığından sağladığı tam donanımlı bir ambulans eşlik etti.

İlkadım Belediyesinin tahsis ettiği Sami kaptan yönetimindeki minibüs yürüyüşçülere kalkan oldu, yorulan ya da susayanlara destek verdi.Bu arada yürüyüşü destekleyen kuruluşların başında;  ÇABA Derneği,Çayyolu Platformu,Çorum Hitit Federasyonu,Samsun 100.Yıl Platformu, Amasya ve Merzifon, Gümüşhacıköy ve Suluova Dernekleri yer almaktadır.Yürüyüş'e basın desteği veren FBD İletişim Yayıncılık Medya Grubu Gazeteleri ve Sosyal Medya Mecraları da yürüyüşün duyurulmasına destek vermektedir.

ANKARA SINIRINA ULAŞTILAR

Yürüyüşçüler karayolu boyunca ilerleyerek bugün yürüyüşlerinin 15 gününe ulaştılar. Kırıkkale’nin Delice İlçesine ulaşan yürüyüş ekibi 11 gün sonra Ankara’ya ulaşmış olacaklar.125 Kilometrelik bir yolu kalan büyük yürüyüş ekibinin, yürüyüşü Ankara’da Anıtkabir’de sonlandıracaklar.

ETİKETLER : 100.Yıl Yürüyüşü Ankara Samsun 19 Mayıs 1919-2019-Atatürk Çınar Çayyolu Platformu
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer ÖNEMLİ GÜN VE HAFTALAR haberleri
Canlı TV
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
Arşiv Arama
- -
Yenimahalle Gazetesi Manşetleri
Yenimahalle Gazetesi © Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemap
RSS
News
DÜNYA
YENİMAHALLE
EKONOMİ
SPOR
TEKNOLOJİ
KÜLTÜR SANAT
SAĞLIK
EĞİTİM
ANKARA
TÜRKİYE
ÇEVRE