Feyzioğlu: İstinaflarda kesinleşme sınırı 2 yıla çekilmeli

Türkiye Barolar Birliği (TBB) Başkanı Metin Feyzioğlu, pek çok suç tipinin Yargıtaya gitmeden istinaflarda (Bölge Adliye Mahkemesi) kesinleştiğini, istinaflar arasında içtihat birliği de olmadığını belirterek, "Bunun çözümü, istinaflarda kesinleşme sınırını 2 yıla çekmek" dedi.
Bu haber 2019-05-08 01:07:30 eklenmiş ve 181 kez görüntülenmiştir.

YENİMAHALLE GAZETESİ (Yargı Haberleri Servisi) - Türkiye Barolar Birliği (TBB) Başkanı Metin Feyzioğlu, pek çok suç tipinin Yargıtay'a gitmeden istinaflarda (Bölge Adliye Mahkemesi) kesinleştiğini, istinaflar arasında içtihat birliği de olmadığını belirterek, "Bunun çözümü, istinaflarda kesinleşme sınırını 2 yıla çekmek" dedi.

Feyzioğlu, yargıdaki çifte uygulama ve bununla ilgili çözüm önerilerini ulusal bir gazetenin yazarına şöyle anlattı:

"Sorun, birlikte yargılanan kişilerden bir kısmı hakkında verilen 5 yıldan fazla ceza Yargıtay'a temyiz edilebiliyor. Cezası 5 yıldan az ise İstinaf Mahkemesi kararı kesin oluyor. Temyizde, Yargıtay hükmü bozarsa yeniden yapılan yargılamada bu kişilerin beraat etme ihtimali doğuyor. Buna karşın, daha önce birlikte yargılandıkları ve cezaları 5 yıl ve daha az tespit edilen kişilerin bu mahkûmiyetleri istinaf mahkemesinde onaylanırsa kesinleşiyor ve infaz başlıyor. Yani daha yüksek ceza alan kişiler temyiz denetimine tabi oldukları için sonuçta beraat edebiliyor. Daha az ceza alanlar ise aldıkları ceza miktarı temyiz sınırının altında olduğu için istinafta bu ceza onaylanırsa, Yargıtay'a temyize gitmeksizin hapis cezasının infazı başlıyor. Bu büyük bir çelişkidir.

ÇÖZÜM İSTİNAFTA KESİNLEŞME SINIRINI 2 YILA ÇEKMEK

Türkiye'de sadece yüzde 10 dava Yargıtay'a gidebiliyor. Yargıtay'ın önüne ceza kanunundaki pek çok suç tipi artık gitmiyor. Giderse de yerleşik içtihat oluşturacak sayıda hüküm gidemiyor. Bunun sonucunda ceza kanununun aynı maddesinin örneğin İstanbul Bölge Adliye Mahkemesi yorumu, Ankara yorumu, Erzurum yorumu, İzmir yorumu çıkıyor. Yani, Bölge Adliye Mahkemesi sayısınca hukuk uygulaması ortaya çıkıyor. Bu bizi, çok hukuklu bir düzene taşıyor. Hukuk güvenliğini ortadan kaldırıyor. Aynı fiili Ankara bölgesinde işlerseniz farklı yorum, Erzurum'da işlerseniz farklı yorum olabiliyor. Bunun çözümü, istinafta kesinleşme sınırını 2 yıla çekmek. Yani, ilk derece mahkemelerinin verdiği 2 yıl ve altı cezalar istinafta onaylanırsa kesinleşmesi. Nitekim Yargıtay Başkanı'mızın da kamuoyuna açıkladığı öneri bu şekildedir. Yargı bir bütün olarak mevcut durumdan rahatsızdır. Bu durum, üniter devlet yapısına da zarar vermektedir."

ETİKETLER : Feyzioğlu Yargıtay istinaf mahkemeleri ceza temyiz TBB hüküm
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer YARGI-HUKUK-SAVUNMA haberleri
Canlı TV
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
Arşiv Arama
- -
Yenimahalle Gazetesi Manşetleri
Yenimahalle Gazetesi © Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemap
RSS
News
DÜNYA
YENİMAHALLE
EKONOMİ
SPOR
TEKNOLOJİ
KÜLTÜR SANAT
SAĞLIK
EĞİTİM
ANKARA
TÜRKİYE
ÇEVRE