Yenimahalleli Genç İklim Değişikliğine Dikkat Çekti!

Yedi yıldır iklim değişikliği alanında bilimsel çalışmalarla dikkatleri üzerine çeken Çevreci Genç Araştırmacı Doğukan Öztürk, Yenimahalle’de iklim değişikliğine dair farkındalık oluşturmak amacıyla okulunda, ilgili yerlerde seminer ve afiş çalışmaları yaparak bunların ışığında raporlar hazırladı.
Bu haber 2019-05-06 11.07:01 eklenmiş ve 883 kez görüntülenmiştir.

YENİMAHALLE GAZETESİ ( Haber Merkezi) - Yedi yıldır iklim değişikliği alanında bilimsel çalışmalarla dikkatleri üzerine çeken  Çevreci Genç Araştırmacı Doğukan Öztürk, Yenimahalle’de iklim değişikliğine dair farkındalık oluşturmak amacıyla okulunda, ilgili yerlerde seminer ve afiş çalışmaları yaparak bunların ışığında raporlar hazırladı.

Doğukan Öztürk, Çevreci ve genç bir iklim araştırmacısı. İklim değişikliği ve iklim bilimi üzerine bundan 6 yıl önce izlediği animasyon belgesellerinden etkilediğini söyledi.

Bir Varmış Bir Yokmuş Gezegen Dünya adlı belgeselin konusu Amazon ve Kongo ormanların tahribi ve bunun sonucunda da oradaki yerli halkın yerleşim yerlerinden uzaklaşıp açlık, susuzluk çekmeleri olduğunu kaydeden Öztürk, Karbondioksit, sera etkisi, nesli tükenen canlılar, kutup buzullarının erimesi olaylarını anlatan bu belgesellerden çok etkilendiğini kaydetti.

ÇEVRESEL DEĞERLERE UNDP DESTEĞİ

Yenimahalle’de bir lisenin son sınıf öğrencisi olan Öztürk, “Beni etkileyen belgesellerden sonra iklim değişikliği ile ilgili araştırmalar yaptım ve internette Dünya Koruyucuları diye topluluk oluşturdum. Sonra liseye geçtiğimde okul müdürüne danışarak afiş çalışmaları yaptım. İklim değişikliğine dikkat çekmek ve farkındalık oluşturmak için TÜBİTAK bilim şenliklerinde ve Yenimahalle Belediyesinin düzenlediği bilim şenliklerine katıldım.

 2016 yılı Ağustos ayında Birleşmiş Milletler UNDP kuruluşu ile tanışarak onların çalışmalarını dinledim ve kendi çalışmalarımı oluşturup sundum. Bana destek oldular. Okul içinde iklim değişikliği semineri düzenledik. Bunun yanında afiş, eğitim kiti v.b materyallerle iklim değişikliği konusunda insanları bilinçlendirecek çalışmalar yaptım”diye konuştu.

Araştırmacı ve çevreci Doğukan Öztürk, çalışmaları hakkında şu bilgileri de verdi; “NASA’nın iklim değişikliği sitesini keşfederek bilimsel veri elde ettim. Bunu takiben raporlar ve 4 tane proje oluşturdum.

DÜNYAMIZ ZOR DURUMDA

Oluşturduğum projeler şu şekilde:

Yerleşik Bir Türkiye İçin İklim Araştırmacısı: 

Hedefi iklim değişikliğinin ciddi bir olay olduğunu anlatmak ayrıca ev ve iş yerlerimizde basit bilgilerle hem enerji tasarrufu yapmak hem de yenilebilir enerji kaynaklarına dikkat çekmektir.

Yeşil İklim İstasyonları:  İklim değişikliklerine dikkat çekmek ve farkındalık için her hafta farklı bir parkta iklim değişikliği kampanyaları ve etkinlikleri düzenlemek.

Yeşil Dünya Gözlem Evi: Yeşil Dünya Gözlem Evi, İklim değişikliği konusunda bilinçlendirme kampanyalarının yürütüldüğü merkez,  hem danışma merkezi hem de bilimsel gözlem yapılabileceği bir yer olarak tasarlanması.Yaptığım bu projelerin yanında da iklim değişikliğinin Türkiye’ye etkilerini araştırdım. Özellikle Çevre ve Şehircilik Bakanlığının ulusal bildirimlerini ve Meteoroloji Genel Müdürlüğünün verilerini baz alarak oluşturduğum raporlara ekledim. Bunun yanında Rec Türkiye ve Doğa koruma Merkezinin desteğini aldım ve bu konuda çeşitli görüşmeler yaptım.

Öztürk, Bir araştırmacı olarak iklim değişikliğini şöyle tanımlıyor: Dünya bundan öncede iklim değişikliği geçirdi ama ilk defa kendi canlısı tarafından vuruldu: İnsanoğlunun bilinçsizce tüketimi, açgözlülüğü, genellikle fosil yakıtların kullanımı ve ormanların tahrip edilmesi, doğal sera etkisini arttırarak küresel ısınmaya yol açtı. Küresel ısınma etkisini her alanda hissettirmekte, buzullar erimekte, iklimler zamanında gerçekleşememektedir. Dünyamız son derece zor durumdadır. Bu durumda hepimizin dikkatli olması ve birlikte hareket etmesi gerekmektedir. Yenilenebilir farklı,temiz enerji kaynakları kullanmalıyız. Mesela; fosil yakıtı azaltıp, yavaş yavaş temiz enerji kaynağı olan güneş, rüzgâr, biokütle (biyolojik atıklar), hidroelektrik(barajlar), hidrojen(su ve hidroksitler), jeotermal(yeraltı kaynakları), dalga(okyanus ve denizler) rüzgâr enerjisi, güneş enerjisi vb. enerji kaynaklarına yönelmeliyiz. Küresel ısınmanın önüne geçebilmek yâda etkilerini azaltabilmek için hep birlikte harekete geçmeliyiz. Bir an önce uyum ve azaltım (mitigasyon) çalışmalarına geçmek zorundayız.

Azaltım (mitigasyon)İklim değişikliğine neden olan insan kaynaklı sera gazlarının kontrol altına alınması, azaltılması ve tutulmasına yönelik önlemler 

Uyum (adaptasyon) İklim olaylarının (risklerinin) etkileriyle mücadele etmek, fayda sağlamak ve etkileri yönetebilmek için stratejilerin güçlendirilmesi, geliştirilmesi ve uygulanması süreci... Çözümler genel olarak sürdürülebilir kalkınma doğrultusunda iklimsel riskleri en aza indirebilecek tedbirlerin alınmasında yatar… 

ETİKETLER : Çevre UNDP Küresel ısınma Doğal afet iklim değişikliği Doğukan Öztürk
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer ÇEVRE haberleri
Canlı TV
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
Arşiv Arama
- -
Yenimahalle Gazetesi Manşetleri
Yenimahalle Gazetesi © Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemap
RSS
News
EKONOMİ
SPOR
TEKNOLOJİ
KÜLTÜR SANAT
SAĞLIK
EĞİTİM
ANKARA
TÜRKİYE
ÇEVRE
SİYASET
DÜNYA