Çalıştaya Girişimci kadınların başarı öyküleri damgasını vurdu

Batı Karadeniz Sanayici ve İş İnsanları Dernekleri Federasyonu BAKZİFED, başarılı bir etkinliğe daha imza attı. BAKZİFED Kadın Komisyonu öncülüğünde düzenlenen ve ana teması, “Üreten Kadınlar Konuşuyor” olarak belirlenen “Batı Karadeniz Girişimci ve Üretken İş Kadınları Çalıştayı”19-20 Nisan 2019 tarihleri arasında Bartın’da gerçekleştirildi.
Bu haber 2019-04-23 22:05:41 eklenmiş ve 509 kez görüntülenmiştir.

YENİMAHALLE GAZETESİ (Haber Merkezi) - Batı Karadeniz Sanayici ve İş İnsanları Dernekleri Federasyonu BAKZİFED, başarılı bir etkinliğe daha imza attı. BAKZİFED Kadın Komisyonu öncülüğünde düzenlenen ve ana teması, “Üreten Kadınlar Konuşuyor” olarak belirlenen “Batı Karadeniz Girişimci ve Üretken İş Kadınları Çalıştayı”19-20 Nisan 2019 tarihleri arasında Bartın’da gerçekleştirildi.

GENİŞ KATILIMLI BİR ÇALIŞTAY OLDU

Başarılı girişimleri ve yatırımları ile dikkat çeken kadınların konuşmacı olduğu Çalıştay’a; BAKZİFED Yönetim Kurul Başkanı Bahri Küpeli, bölgenin ilk kadın siyasetçisi ve Kadın Bakanı, hukukçu, öğretim üyesi Önay Alpago, Bartın Belediye Başkan Vekili Hüseyin Fahri Fırıncıoğlu, Bölgesel yatırımcı ve girişimci Nilgün Efes, Zonguldak’ın Çaycuma ilçesinde manda yoğurdu imalatı yapan Betül Kırmızı, Bartın Ticaret Odası Kadın Girişimciler Komitesi Başkanı, Bartın bölgesinin başarılı iş kadınlarından Gülsüm Karakaş, Türkiye’nin örnek tasarımcı iş kadını Bartın bölgesinde tel kırma işlemeleri ile bölgenin girşimci kadınlarının önderi Zeynep Tosun, hukukçu Hatice Işık, Bursalı girişimci iş kadını Ruhiye Çetin, ünlü televizyon programcıları Gülgün Feyman, Nevval Sevindi ile BAKZİFED Girişimci ve Yönetici İş Kadınları Derneklerinin başkan ve üyeleri ile Bartın, Karabük, Zonguldak bölgesinden çok sayıda kadın girişimci katıldı.

Çalıştay’a, Ankara Yenimahalle Belediye Başkanı Fethi Yaşar’ın destek verdiği girişimci kadınlar da damgasını vurdu.

“Üreten Kadınlar Konuşuyor” temalı Çalıştayda; El İşleri, Gıda, İnşaat, Lojistik, Girişimcilik, Medya, Siyaset gibi birçok sektör ve alanda faaliyet gösteren başarılı iş kadınlar konuşmacı olarak yer alırken, Çalıştay, bölgede bir ilk olması nedeniyle büyük ilgi gördü, heyecan yarattı.

BAKZİFED BAŞKANI BAHRİ KÜPELİ’NİN KONUŞMASI

BAKZİFED Yönetim Kurul Başkanı Bahri Küpeli, Çalıştay’da yaptığı konuşmada, “İstiklal mücadelemiz güçlü kadınlarla kazanıldı”dedi.

Küpeli,“Laik, Demokratik, Çağdaş Cumhuriyetimiz bu ülkenin değerlerine inanmış kadınlarımızla yükselecek. Üretici ve girişimci kadınların her alanda hissedilen varlıkları ile Türkiye geleceğe daha emin adımlarla yol almaktadır” diye konuştu. 
“Dünyada hangi medeniyet kadına layık olduğu statü ve değeri  vermişse karşılığında başarıyı yakalamıştır. Kadına verilen değer bir gereksinmeden değil, zorunluluktan kaynaklanmaktadır” ifadelerini kullanan Bahri Küpeli, Çalıştay hakkında bilgi verirken sözlerine şöyle devam etti.

“BAKZİFED olarak gerçekleştirdiğimiz bu çalıştayla, Batı Karadeniz Bölgesinde girişimcilikleri ve üretkenlikleri ile değer katan kadınlarımız bölgeye  damgasını vurmuştur. ‘Üreten Kadınlar Konuşuyor’ ana temalı Çalıştay’da yerel girişimcilikten, inovasyona, tasarımdan, üreten girişimci kadınlara, sanattan medyaya, uzlaştırıcı ve yaratıcı hikâyeleri ile ışık tutan  üreten kadınlarımız, Batı Karadeniz bölgesindeki yeni nesil kadın girişimcilerimize başarılı yaşam hikâyeleriyle yol gösterdiler ve deneyimlerini paylaştılar.”

ÖNAY ALPAGO’NUN KONUŞMASI

“Batı Karadeniz Kadın Girişimciler Çalıştayı”nda katılımcılara hitap eden Eski Devlet Bakanı, BAKZİFED YİK Başkanı Önay Alpago ise, “Kadınlar, Büyük Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün kendisine tanıdığı hakları tüm engellere, engellemelere rağmen kullanarak toplumsal, ekonomik, politik, kültür-sanat, spor alanlarında büyük başarılara imza atmıştır. Atmaya da devam ediyor” dedi.

BATI KARADENİZ DEĞERLENDİRMELERİ

Kadınlarla ilgili Türkiye ve dünya verilerini aktararak değerlendirmelerde bulunan Alpago, sözü Batı Karadeniz’e getirerek şunları söyledi:

“Bölgemizdeki, kadın sivil toplum kuruluşlarının çoğalması; üretici, tasarımcı, girişimci üretken kadınlarımızın her geçen yıl daha da artması mutluluk verici… İzninizle bir hususa daha dikkat çekmek istiyorum. Bir girişimci ürettiği malı kentinden ülke geneline, oradan dünyaya satamıyorsa bir yerlerde bir eksik var demektir… Bulunduğumuz kent Bartın, bölge Batı Karadeniz, etkinliği düzenleyen, Batı Karadeniz Sanayici ve İş İnsanları Dernekleri Federasyonu, etkinliğimiz de, “Batı Karadeniz Kadın Girişimciler Çalıştayı” olduğuna göre; bu bölgemizde faaliyet gösteren kadınlara seslenmek istiyorum: Girişimcilerimiz yeni icatlar ve üretim kalitesi ile uluslararası pazara açılma, rekabet edebilme koşullarını oluşturma konularına dikkat etmeli, önem vermeli…”

Yerel yöneticilere de seslenen Önay Alpago şöyle devam etti:

“Küresel dünyada yerel değerler giderek daha büyük önem kazanıyor. Kendimize özgü şeyleri üretime dönüştürmeye öncülük edin lütfen… Evinde oturan Türk kadını oğlunu, kızını, torununu yaz-kış giydiriyor, besliyor, eğitiyor… Bunların el becerilerine, el emeği, göz nuru üretimlerine sahip çıkın ve onları birer girişimciye, üreticiye dönüştürün...”

Batı Karadeniz’de de çok başarılı girişimci kadınları bulunduğunu, bunların çoğalması için destek verilmesi gerektiğini anlatan Alpago,  Kadın kazanırsa aile kazanır. Aile kazanırsa kent kazanır. Kent kazanırsa Türkiye kazanır” dedi.

BAKZİFED’İ TEBRİK ETTİ…

“Bir hakkı teslim adına söylüyorum; gönüllülük esasına dayalı çalışan ve kadın örgütü sayısını bugün dörde çıkartmış olan BAKZİFED’i tebrik ediyorum. Bölgemizde yarattığı sinerji ile farkındalık oluşturmaktadır” diyen Alpago, “Bir BAKZİFED projesi olan ve üreten kadınlara destek veren bölgesel yapılanmaya dikkat çeken bu Çalıştay’ın Batı Karadeniz’den Türkiye’ye yayılan bir çığlık oluşturacağına inanıyorum” diye konuştu.

“Bölgesel projeler gerçekleştiren Batı Karadenizli kadınların sesi olan BAKZİFED’in Kadın odaklı bu tip projelerinin artması arzumuzdur” diyen Önay Alpago, bölgenin değerleriyle ilgili şu değerlendirmelerde bulundu:

“Ereğili’nin ve Bartın’ın çileği geçim kapısı oldu… Yine Ereğli’de Elpek bezi üretimi, Bartın’da defne yaprağından kozmetik ürün geliştiren kadın girişimcilerimizin marka yaratan ürünleri var…

Ulus ve Bartın bölgesinde Tel Kırma çalışmaları, ağda üretimi, Bartın yazması,  Safranbolu’nun Çavuş Üzümü ve Bindallı Giysilerinin öne çıktığı çok önemli alanlarda üretim faaliyetleri yürütülüyor… Yöresel yemek kültürünün kadın girişimciler eliyle markalaşması ve üretilmesi bölge kadınlarının aile bütçesine katkı sağladığı üretim alanları… Bartın ve Çaycuma yöresinde manda yoğurdu üretimi yüzlerce kadının yeni iş kapısı olurken, Bartın’da özellikle seracılıktan gelir elde eden yerel girişimci kadınlar büyük başarılara imza atıyor… Devrek’te baston üretimi yerel girişimcilerin önemli bir gelir kaynağı oldu… Yerel girişimci kadınların gıda ve küçük çaplı işletme kurma çabaları ve bunu büyük bir başarıyla hayata geçirip kazanç kapısına dönüştürmesi çok önemli… Ulus bölgesinde kadın girişimcilerin hediyelik eşya üretiminde öne çıkması dikkat çekici… Yukarıda sıraladığım gelişmelere vesile olan BAKZİFED’in yeni dönemde bunu Yenice ve Eflani’de gerçekleştireceği bilgisini aldım. Bölgem, ülkem ve kadınlarımız adına sevindim.”

Önay Alpago konuşmasının sonunda, BAKZİFED’e teşekkür ederek, bundan sonra düzenlenecek etkinliklere de elinden geldiğince destek olmaya, katılmaya devam edeceğini ifade etti.

ALKIŞ ALAN SÖZ VE DEĞERLENDİRMELER

Bölgenin ilk kadın siyasetçisi ve kadın Bakanı, Hukukçu, öğretim üyesi Önay Alpago’nun kadın, siyaset ve Türkiye gerçekleri üzerine değerlendirmelerde bulunduğu Çalıştay’da; Karadeniz Ereğlili bölgesinde kaybolmaya yüz tutmuş el sanatlarından birisi olan ELPEK bezi üreticisi Nilgün Efes, Zonguldak’ın Çaycuma ilçesinde manda yoğurdu imalatı yapan Betül Kırmızı, Bartın Ticaret Odası Kadın Girişimciler Komitesi Başkanı ve Bartın bölgesinin başarılı iş kadınlarından Gülsüm Karakaş, Türkiye’nin örnek tasarımcı iş kadını Bartın bölgesinde tel kırma işlemeleri ile bölgenin girişimci kadınlarının önderi Zeynep Tosun, Genç Hukukçu Hatice Işık, Bursalı girişimci iş kadını Ruhiye Çetin, ünlü televizyon programcıları Gülgün Feyman,  Sosyolog Nevval Sevindi ile BAKZİFED Girişimci ve Yönetici İş Kadınları Derneklerinin başkan ve üyeleri ile Bartın, Karabük, Zonguldak bölgesinden çok sayıda kadın girişimci katıldı.

ALPAGO KONUŞMALARIN ÖZETİNİ YORUMLADI

Alpago’nun üretim ve pazarlamada kooperatifleşme ile kadınlara destek çağrısı, sözleri; Tasarımcı Zeynep Tosun’un tel kırma ürünleri, manda yoğurdu imalatçısı Betül Kırmızı’nın girişim, yatırım ve pazarlama serüvenini anlattığı başarı öyküsü ile manda sütünden elde edilen ve pek bilinmeyen ürünleri, mandayı tepeden tırnağa nasıl değerlendirdiklerini anlatması; Nevval Sevindi’nin çarpıcı medya ve kadın değerlendirmeleri, Gülgün Feyman’ın ayakta alkışlanan medyada yozlaşma ve Türkçe’nin önemi ve değeri ile  Cumhuriyet, demokrasi ve Atatürk değerlendirmeleri, Avukat Hatice Işık’ın Hukukta kadının eski ve yeni yeri, Cumhuriyet’in ilk kadın önderleri, Bursalı Sanayici ve girişimci iş kadını Ruhiye Çetin’in ekonomik kriz yanında Çin devi ile mücadelesini ele aldığı  bir üretici kadının hikayesi konuşması “Batı Karadeniz Girişimci ve Üretken İş Kadınları Çalıştayı’nda unutulmaz anların yaşanmasına neden oldu.

ETİKETLER : Çalıştay Girişimci kadınlar Üretim Kadın Batı karadeniz Kadın iş kadınları
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer SİVİL TOPLUM ÖRGÜTLERİ haberleri
Canlı TV
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
Arşiv Arama
- -
Yenimahalle Gazetesi Manşetleri
Yenimahalle Gazetesi © Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemap
RSS
News
DÜNYA
YENİMAHALLE
EKONOMİ
SPOR
TEKNOLOJİ
KÜLTÜR SANAT
SAĞLIK
EĞİTİM
ANKARA
TÜRKİYE
ÇEVRE