Bağımsız Kamu Sendikaları Konfederasyonu ‘BASK’ 17 Yaşında

3 Nisan 2002 tarihinde siyasi partilerin vesayetini reddederek bağımsız sendikacılığı ilke edinen 7 sendika 11 Nisan 2002 tarihinde bir araya gelerek Ankara Valiliğine kuruluş dilekçelerini verip, kısa adı BASK olan Bağımsız Kamu Görevlileri Sendikaları Konfederasyonunu kurmuşlardı.
Bu haber 2019-04-12 20:42:04 eklenmiş ve 359 kez görüntülenmiştir.

YENİMAHALLE GAZETESİ (Haber Merkezi) - 3 Nisan 2002 tarihinde kurulan ve siyasi partilerin vesayetini reddederek bağımsız sendikacılığı ilke edinen 7 sendika  11 Nisan 2002 tarihinde bir araya gelerek Ankara Valiliğine kuruluş dilekçelerini verip, kısa adı BASK olan Bağımsız Kamu Görevlileri Sendikaları Konfederasyonunu kurdular.

“17 yıl önce bağımsız sendikacılık mücadelesini zorunlu kılan şartlar, bugün daha da ağırlaşarak devam ediyor. Hükümetle toplu pazarlığa oturan sendika ve konfederasyonların sendikal hareketi getirdiği nokta, bağımsız sendikacılık anlayışına olan ihtiyacı çok daha net bir şekilde ortaya koyuyor.”diyen BASK Başkanı Bayram Zengin, Türkiye’de bağımsız sendikacılığın adresinin BASK ve bağlı sendikaları olduğunu kaydetti. 

KARŞILIKSIZ SEVGİ VE GÜVENİN ESERİ BASK’TIR

Aradan geçen 17 yıllık süre yandaş sendikacılıkla, güdümlü sendikacılıkla, arka bahçe sendikacılığıyla, ideolojik sendikacılıkla mesafe alınamayacağını, yeni haklar almak şöyle dursun kazanılmış hakların bile korunamayacağını açıkça gösterdiğini ifade eden Zengin, “Bize 17 yıldır gösterilen karşılıksız ve beklentisiz güvenden dolayı başta sendikalarımızın genel başkanları, yönetim kurulu üyeleri ve her seviyedeki temsilcileri olmak üzere tüm üyelerimize şükran borçluyuz. Bu günlere gelmemize katkıda bulunan, aramızda bir dakika bile kalıp ayrılanlar dahil, herkese teşekkür ediyor, emekli olanlara uzun ve sağlıklı bir ömür, vefat ederek aramızdan ayrılan arkadaşlarımıza da rahmet diliyoruz.”dedi.

17 YILLIK GÜVEN, 17 YILLIK KARŞILIKSIZ SEVGİ

BASK Başkanı Bayram Zengin açıklamasını şöyle sürdürdü. “Elbette aradan geçen 17 yıllık süre;  BASK’a gösterilen 17 YILLIK GÜVEN, 17 YILLIK KARŞILIKSIZ SEVGİ’dir. Bu güvenin artarak devam etmesi en büyük mutluluğumuz.Ve bu güvenin artarak devam etmesi en büyük sorumluluğumuz. 11 Nisan 2002 tarihinde 7 sendika ile yola çıkan BASK, kuruluşunun 17. yılında 12 sendika ile yoluna devam ediyor.”diye konuştu.

BASK’A HALEN 12 SENDİKA ÜYE

AES (Anadolu Eğitim Sendikası), Bağımsız Büro-Sen, Bağımsız Diyanet-Sen, Bağımsız Eğitim-Sen, Bağımsız Enerji-Sen, Bağımsız Haber-Sen, Bağımsız Kültür Sanat-Sen, Bağımsız Sağlık-Sen, BATOÇ-SEN, BUSEN, Bağımsız Yapı İmar-Senve Bağımsız Yerel Hizmet-Sen olmak üzere 12 sendika halen BASK üyesi olarak faaliyetlerine devam ediyor.

ETİKETLER : BASK ZENGİN GENEL BAŞKAN MUSTAFA ZENGİN AES
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer ANKARA haberleri
Canlı TV
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
Arşiv Arama
- -
Yenimahalle Gazetesi Manşetleri
Yenimahalle Gazetesi © Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemap
RSS
News
DÜNYA
YENİMAHALLE
EKONOMİ
SPOR
TEKNOLOJİ
KÜLTÜR SANAT
SAĞLIK
EĞİTİM
ANKARA
TÜRKİYE
ÇEVRE