Salıcı Ailesi: Yaşam Umudumuza Destek Olun!

Ankara’da yaşayan Muhammed Salıcı’ DMD hastası çocukları için mücadele eden bir baba. Türkiye deki tüm hastanelere giden ve özellikle İzmir Tepecik hastanesinde şifa arayan gözü yaşlı Salıcı ailesi biran önce çocuklarının sağlığa kavuşmasını istiyor.
Bu haber 2019-01-26 20:39:20 eklenmiş ve 3778 kez görüntülenmiştir.

YENİMAHALLAGAZETESİ(Haber Merkezi)- Ankara’da yaşayan Muhammed Salıcı’ DMD hastası çocukları için mücadele eden bir baba.Türkiye'de tüm hastanelere giden ve özellikle İzmir Tepecik hastanesinde şifa arayan gözü yaşlı Salcı ailesi biran önce çocuklarının sağlıklarına kavuşmasını istiyor.

DMD Hastası iki oğlu olan Muhammaed Salıcı, çocuklarının hastalığını öğrenince neler yaşadığını bizlere şöyle anlattı: Çocuklarımın  hastalığını öğrenince üzüntüden bir ayda on kilo verdim. Onları rahat yaşatmak adına ne gerekiyorsa yapmak istiyorum. Bunun için asla pes etmedim  ve  DMD (Duchenne Musküler Distrofi)  kas hastalıkları  ile  ilgili bilgi topladım araştırmalar yaptım. Türkiye deki ve yabancı ülkelerdeki tedavi ve süreçleri hakkında  bilgi topladım..

Malesef ülkemizde kısıtlı tedavi imkânları var. Yabancı ülkelerde çeşitli tedavi yöntemleriyle çocukların zamanla kötüye giden hastalığının ilerlemesinin  durdurulduğunu öğrendim. Hatta tamamen iyileşen çocukların olduğunu da öğrenince biz ailecek mutlu olduk. Gelecek için umutlandık.

Yurt dışında tedavi olan çocuklar mutlu, desteksiz ayakta durabiliyor. Zıplıyor, merdiven çıkabiliyor ama tedavi olamayan çocuk, ayak üstünde zor duruyor, tutunmadan destek almadan merdiven çıkamıyor.

CUMHURBAŞKANININ İLGİSİ BEKLENİYOR

Bizim tek isteğimiz Cumhurbaşkanımızın ‘Bilgiyi tüketen değil üreten, takip eden değil , takip edilen bir ülke olmak zorundayız”  sözlerine inanarak 16 kas hastalığı ile ilgili bulunan bölümleri ve bu bölümlerin bulunduğu hastanelerimizin teşhiş ve tedavilerinin faal hale getirilmesi,  TUBİTAK  Gen Tedavi Projesinin başlatılması, üniversitelerde bu hastalığın  araştırılması ve  desteklenmesi için DMD hastaları ve  aileleri  olarak istirham ediyoruz. Herkesten ricamız ‘Yaşam umudumuza destek olun yakın tedavimize ulaşalım DMD bitsin’şeklinde konuştu.

18 YAŞINDAKİ  CİHAN SALICI UMUTLA TEDAVİ BEKLİYOR

Salıcı’nın  büyük oğlu DMD hastası Cihan Salcı 18 yaşında,  zamanla ilerleyen hastalığı yüzünden tekerlekli sandalyeye mahkum pırıl pırıl bir genç. Bizlere hastalığı hakkında  şunları söyledi:Ben 5 yaşındaki kardeşim Ali Ömer  gibi yürüyor,  koşuyordum. Sonra tekerlekli sandalyeye mahkum oldum.Bu arada kardeşim de aynı hastalıkla pençeleşiyor. Bu hastalık bizi her geçen gün eritiyor. Yüzme, ayakta durma en iyi fizik tedavidir. Bunu yapabilmemiz için  doktor kontrolünde ilaç, fizik tedavi ve benzeri tedavi yöntemleriyle bizlere bu imkânların sağlanmasını istiyoruz. Hayal kurma,  hedef belirleme umudumuza destek olunmasını istiyoruz”diye konuştu.

DMD HASTALARINA UMUT OLMAYA ÇALIŞIYORLAR

DMD(Duchenne Musküler Distrofi)  Kas hastalığı halk arasında kas erimesi diye bilinen bir hastalık olup her yeni doğan 3500 erkek çocuktan (nadir kız çocukları)birinde görülebilen genetik bir hastalıktır.

Bu hastalığa olan sahip çocuklar 2.5 buçuk yaşına kadar normal çocuklar gibi ayakta durabiliyor koşabiliyor ve rahat hareket edebiliyorlar. Fakat yaş ilerledikçe zamanla kasları işlevini yitiriyor, ayakta durmakta zorlanıyor ve dengede duramıyorlar. Her geçen gün daha kötüye gidiyorlar.

Kas hastalıklarıyla mücadele eden aileler, DUCHENE Kas Hastalığı İle Mücadele Derneğinin desteğiyle yaşam savaşlarını sürdürüyorlar. Burada birbirlerine destek oluyorlar bu hastalıkla mücadele eden hastaların sesi ve umudu olmaya çalışıyorlar

ETİKETLER : DMD Hastası DMD Çilesi Sağlık Gen Tedavisi Kas Hastalığı Kas Hastalığı Mücadele Derneği Cumhurbaşkanı Salıcı Ailesi
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer SAĞLIK haberleri
Canlı TV
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
ÇOK OKUNANLAR
SON YORUMLANANLAR
Arşiv Arama
- -
Yenimahalle Gazetesi Manşetleri
Yenimahalle Gazetesi © Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemap
RSS
News
EKONOMİ
SPOR
TEKNOLOJİ
KÜLTÜR SANAT
SAĞLIK
EĞİTİM
ANKARA
TÜRKİYE
ÇEVRE
SİYASET
DÜNYA