Selin Sayek Böke neden istifa etti?


Bu makale 2017-05-23 17:37:57 eklenmiş ve 319 kez görüntülenmiştir.
Yunus BÜLBÜL

1972 Ankara doğumlu TED koleji ve ODTÜ mezunu olan Selin Sayek Böke ABD’de bulunan Duke, Bentley ve Bilkent Üniversitelerinde öğretim üyeliği yaptı. Bilkent Üniversitesi İktisadi ve İdari Sosyal Bilimler Fakültesi Dekan Yardımcılığı görevini yürütürken CHP’nin çağrısı ile 2014 yılında siyasi yaşamın içinde yer aldı.

CHP'nin 6 Eylül 2014’te gerçekleştirilen 18.Olağanüstü Kurultayında Parti Meclisi’ne seçildi. MYK da  yer alarak Ekonomi Politikalarından Sorumlu Genel Başkan Yardımcılığı’nı yürütmeye başladı. .CHP’nin ekonomik politikalarının tümüne yön verdi. Aile sigortası gibi bir çok projesi 7 Haziran ve 1 Kasım 2015 seçimlerinde CHP’nin ana vaatlerini oluşturdu. 2016 yılında yapılan son kurultayda en çok oyu alarak 691 oyla 1.sıradan parti meclisine seçildi.                                                    

Sarışın, sempatik yüzü, düzgün kelimeleri ile parti yüzü olarak kısa zamanda benimsendi. Ekonomiden sorumlu genel başkan yardımcılığının yanı sıra parti sözcüsü olarak her hafta yapılan MYK toplantıları sonrası açıklamaları ile halkın Selin Sayek Böke’ye ilgisi daha da arttı. Çok net açıklamalar yapıyor, açıklamaları iktidar cephesinde anında tepki buluyordu.  

Selin Sayek Böke İzmir milletvekili görevi hariç partide üstlendiği görevlerden istifası, Olağanüstü kurultay ve Fikri Sağlar’ın disipline sevki, Muharrem İnce’nin açıklamalarının tartışıldığı günde geldi.

Böke’nin istifası aniden mi geldi? Yoksa geçen haftadan alınmış bir kararın bu gün açıklanması mıydı? Hiç şüpheniz olmasın ki, Böke istifa kararını 19 Nisan akşamı çoktan vermişti. Ama açıklaması bu güne kaldı.

19 Nisan günü yapılan MYK Toplantısı sonrası içeride konuşulanlar hakkında basına açıklama yapan Böke, referandum sonuçları ile ilgili olarak ‘'CHP olarak bu referandumu tanımıyoruz. Sonuç hayır çıkmıştır. Milyonların iradesine sonuna kadar sahip çıkacağız. Bu amaçla her türlü yaptırımı da masaya yatıracağız. Her türlü derken buna Sine-i Millet de dahildir." dedi.

CHP’nin MYK toplantısı sonrası parti sözcüsünün “ TBMM’den çekilebiliriz içeride bu konuyu konuştuk”  demeci anında ülke geneline şok gündem olarak oturdu.  AKP kanadında büyük bir panik yaşandı ve ardı ardına açıklamalar yapmaya başladılar.

Çok geçmedi yarım saat sonra,CHP grup başkanvekili Levent Gök acele bir basın açıklaması ile kameraların karşısına geçti. CHP’nin Sine-i Millet’e dönme gibi kararının olamayacağını belirterek ,"Toplumun büyük kesiminde çok büyük öfke görülmektedir. Toplumun değişik kesimlerinden CHP’ye böyle bir öneri de gelmiştir. CHP toplumun değişik kesimleriyle istişarelerini sürdürmektedir.  Fakat MYK’da yapılan değerlendirmelerde böyle bir kararın uygun olmayacağı kararına varılmıştır. CHP elindeki bütün meşru imkanları kullanacaktır” dedi 

Yani Levent Gök, demeye getirdi ki,”Selin Sayek Böke parti sözcüsü filan değil. Onun söylediklerinin bir önemi yok. Siz benim dediğime bakın zaten beni de genel başkanım görevlendirdi git Böke’nin yediği haltı temizle onun için bir saat geçmeden sizin önünüze çıktım. Biliyorsunuz bizde ne baş belli ne k.ç bellidir

Siz parti sözcüsü olsanız,Sizin yarım saat önce parti adına açıkladığınız bir konuyu yarım saat sonra başka bir partili “yok öyle şey sözcümüz uydurmuş.” dese onurlu gururlu siyasi geleneği olan aileden gelen iyi yetişmiş biri olarak size yapılan, partinize yapılan bu davranışı yutar sineye çeker misiniz? Asla çekmezsiniz ve Selin Sayek Böke’de çekmedi. İstifasını o gün 19 Nisan akşamı saat 17.00 de verdi. Ama edilen rica üzerine istifa açıklamasını daha fazla geciktirmeden 6 Mayıs günü açıklama yoluna gitti.

İstifasını açıklarken, Referandum sonrası CHP’nin tavrını eleştirerek özetle “referandumda gasp edilen halkın iradesinin savunulması sırasında CHP’nin halkla birlikte mücadele vermediğini, referandum sonucunu kabullenip meşrulaştırarak hedefler ve politikalar oluşturmak, demokrasiye ve her şeyden önce demokrasi iradesini ortaya koymuş milyonlara haksızlıktır.  Meclis dışında meşru demokratik anayasal hakların kullanımını savunmak,  desteklemek ve bu hakların kullanımına ortak olmak CHP’nin görevinin bir parçası olmalıdır. Bu görevin gerekleri partinin karar organlarında ısrarla dile getirilmiş olmasına rağmen, atılması gereken adımlar 16 Nisan gecesinden başlayarak gereken siyasi kararlılık ve netlikle atılmamıştır. Türkiye’nin özgürlükçü demokrasiye kavuşmasının yolunun bu değerlerden geçtiğini düşünen bir siyasetçi olarak, gelinen noktada mevcut yönetim anlayışının parçası olmayı uygun bulmuyorum.  Bu sebeple CHP Ekonomiden Sorumlu Genel Başkan Yardımcılığı ve Parti Sözcülüğü görevlerimden istifa ediyorum” dedi.

Selin Sayek Böke’nin istifası artık insiyatifi ve istikrarı iyice kaybeden  CHP  Genel Merkez Yönetimde yaparak dökümü değil bir dalın kopmasıdır.

Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
Arşiv Arama
- -
Yenimahalle Gazetesi © Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemap
RSS
News
DÜNYA
YENİMAHALLE
EKONOMİ
SPOR
TEKNOLOJİ
KÜLTÜR SANAT
SAĞLIK
EĞİTİM
ANKARA
TÜRKİYE
ÇEVRE