Geleceğimiz Aydınlıktır


Bu makale 2017-05-09 11:37:40 eklenmiş ve 62 kez görüntülenmiştir.
Mustafa Bayraktar

Çok partili döneme geçtiğimizden beri Ülkemiz, çok sesli düşünceler eşiğinde demokrasi ve devlet yönetiminde etkin aktiviteler gerçekleştirmiştir.

Her ne kadar emperyalizm istemler doğrultusunda, Batı çıkarlarına hizmet eden iktidarlar askeri müdahalelerle görevden uzaklaştırılıp tekrar kamu oyunda şahsiyet kazanmalarına olanak sağlandıysa da bu ara dönemlerde göreve gelenlerin uyguladığı demokratik ve insanı uygulamalarla doğan aydınlıklar memleket semalarında karanlıkların aydınlanmasına olanak sağlamıştır.

Ülkemizde uygulanan askeri müdahaleler sürekli batı emperyalizminin çıkarlarına hizmet eder uygulamalarla TC Cumhuriyetini hep geriye götürmüşlerdir.

1960 askeri müdahale ile kurulan kurucu meclis tarafından hazırlanan anayasa, ülkenin ufkunu açan demokratik ve aydınlık günler getirmiştir. Ancak, ondan sonra iktidara gelenler tarafından parça parça değiştirilerek emperyalizmin çıkarlarına uygun hale getirmeye çalışmışlardır.

Hele 12 Eylül cuntasının getirdiği anayasa, Atatürk devrim ilkelerini tamamen ortadan kaldırdığı yetmiyormuş gibi yapılanların Atatürkçüyüm diye diye, Atatürkçülüğü karartan, işlevinden uzaklaştıran, kapitalizme ve cuntaya hizmet eder anlayışa getirenler ne yazık ki, yüzde 90’lık oranlarla halka onaylatmayı başarmışlardır.

Korku ve baskıyla gerçekleştirilen oylamaların şaibeli olduğu tartışılsa da uygulama değişmemiştir.

Tekrar sivil siyasi yönetime geçildiğinde yine baskıcı yasalar değiştirilse de bunlar halkı aldatmalardan öteye gidememiştir.

AKP iktidara geldiğinde özgürlük-adalet ve demokrasi istemi ile geniş halk yığınlarından destek almıştır. Hatta, AB uyum yasalarıyla ülkeye geniş ufuklar açmaya çalışmış  her kesimden ve özellikle sivil toplum örgütlerinin de desteğini almıştır.

Buna rağmen, AB uyum yasaları hazırlanırken, sadece AKP iktidarına bağımsız ve özgür hareket edecek yasalara öncelik verilmiş, milletin ve sivil toplum kuruluşlarının etkinliklerine olanak sağlanmamış, gerçek demokrasiye, gerçek adalet anlayışına, kuvvetler ayrımına, özgür düşünceye, özgür basına müsaade edilmemiştir.

Sn. Cumhurbaşkanımızın istem ve talimatlarıyla yönlendirilen bir yönetim anlayışı, buna olanak verecek bir adalet ve özgürlük anlayışı kabul görmüştür..

Son yapılan anayasa referandumunda, 12 Eylül rejiminde olduğu gibi; devletin tüm olanakları ve baskılı yöntemiyle alınan yüzde 51.5 lik evet başarı değildir. Referandum sonuçları her türlü şaibeye açık olduğu halde “Atını alan Üsküdar’ı geçmiştir” veya “Sür Eşeğini Niğde’ye” deyişleri şaibelerin açıkça itirafıdır.

Ama, sonuçlardan korkulmamalıdır. Bu millet tarihi boyunca özgür yaşamış, Cumhuriyetçi ve Özgürlükçü kalmıştır. Tek kişinin güdümüne hiçbir dönem geçit vermemiştir.

Cumhuriyet ve parlamenter sisteme aşık bir toplum olduğumuz her türlü korku ve baskıya rağmen referandumdaki yüzde 48.5 lik oranda hayır diyenlerin evet diyenler kadar güçlü olduklarını, demokrasiye ve parlamenter sisteme sahip çıktıklarını göstermiştir.

2019’da yapılması düşünülen yeni Cumhurbaşkanlığı seçiminin bugünden beri tartışılması yanlıştır. Seçmenin yarısı hayır oyu kullanırken kişilere yönelik değil, ülke yönetim sisteminin değişmemesi için direnç göstermiştir.  

Bu ülke partili cumhurbaşkanlarından çok çekmiştir. O nedenle geçmişte partili olsa da Cumhurbaşkanlığına seçilenler, bağımsızlık yeminine sadık kalmaya özen göstermişlerdir. Bu özeni sadece Sn. Erdoğan gösterememiştir. Gösteremezdi de.  Çünkü, Cumhurbaşkanlığına seçildikten sonra topladığı AKP kurultayında: “-Kısa bir dönem sizden ayrılıyorum. Yakında yine beraber olacağız” söylemini yapmazdı. Bu günkü model bu projenin uygulanmasından başka bir şey değildir. Ama unutulmasın ki yüzde 90’lık oylarla kabul gören 12 Eylül cunta anayasası nasıl ortadan kaldırıldıysa, yüzde 51.5 lik referandum da gelecekte bu milletin özgürlük anlayışına pranga olamayacaktır.

Devlete devlet memuru, partilere de siyasetçiler yakışır. 

Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
Arşiv Arama
- -
Yenimahalle Gazetesi © Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemap
RSS
News
DÜNYA
YENİMAHALLE
EKONOMİ
SPOR
TEKNOLOJİ
KÜLTÜR SANAT
SAĞLIK
EĞİTİM
ANKARA
TÜRKİYE
ÇEVRE