Dünyanın çalıntı telefon sorunu!


Bu makale 2015-06-27 14:00:50 eklenmiş ve 803 kez görüntülenmiştir.
Durusu Küpeli

Google ve Microsoft firmaları Android ve Windows işletim sistemli telefonlara, cihazı kullanılamaz hale getiren bir “iptal sinyali” alabilme özelliği ekliyor. Yazılımı gerçekleştirilen bu uygulama ile telefon hırsızlığına karşı çok önemli bir tedbir getirilmiş olacağı açıklandı.
Yazılımcılar telefon hırsızlığını önlemek için teknoloji firmalarına, çalındıkları anda telefonlara “iptal sinyali” gönderilerek telefonlar kullanım dışı bırakılacak.
Dünyanın en büyük telefon üreticileri arasında yer alan Apple ve Samsung halen bu uygulamayı bazı cihazlarında kullanıyor.
Google ve Microsoft'un bu yeni kararı ile dünyanın en popüler üç işletim sisteminde temel bir özellik daha hayata geçmiş olacağı belirtildi.
Dünya’da telefon hırsızlığında önemli artış var
Amerika’da yapılan bir araştırmaya göre akıllı telefonlara yönelik hırsızlık olaylarının dünya çapında arttığını kaydedildi.
Araştırmaya göre: 
ABD'de 2013 yılında 3,1 milyon, 2014 yılının ilk beş ayında ise 2.2 milyon cep telefonunun  çalındığı açıklandı. Bu rakamlar 2012 yılı verileri ile 2013 yılı verilerine bakıldığında bir önceki yıla göre neredeyse yüzde yüz bir artışı gözler önüne seriyor.
Avrupa'da her üç kişiden biri 2013 yılı içerisinde cep telefonunu çaldırdı veya kaybettiği bildiriliyor.
Güney Kore'de cep telefonu hırsızlığı 2009-2013 arasında beş kat artarken, bu rakam 2014’ün ilk beş ayında 1,5 kat artmış olarak gösteriliyor.
Çalıntı telefonlar konusunda güvenlik birimleri, teknoloji firmalarına çağrı yaparak çalıntı cep telefonunu tümüyle işlevsiz kılacak tedbirler almalarını konusunda uyarı yapıyorlar.
Yazılımcılar ise; Apple'ın geçen Eylül ayından beri iOS 7.2.1 işletim sistemi kullanan iPhone telefonları için uyguladığı “Aktifleştirme Kilidi'nin hırsızlık olaylarında önemli bir düşüş sağladığı da gelen bilgiler arasında yer almaktadır
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
Arşiv Arama
- -
Yenimahalle Gazetesi © Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemap
RSS
News
DÜNYA
YENİMAHALLE
EKONOMİ
SPOR
TEKNOLOJİ
KÜLTÜR SANAT
SAĞLIK
EĞİTİM
ANKARA
TÜRKİYE
ÇEVRE