2018 için umutlandık


Bu makale 2017-12-29 19:24:35 eklenmiş ve 16 kez görüntülenmiştir.
Bahri Küpeli

Yenimahalle, Ankara Konağı’ndaki Batı Karadeniz Sanayici ve İş İnsanları Dernekleri Federasyonu (BAKZİFED) ile Batı Ankara Girişimci ve Sanayici İş Adamları Derneği’nin (BAGİAD) birlikte düzenlediği çok önemli bir etkinliğe ev sahipliği yaptı. BAGİAD Başkanı Mustafa İbişoğlu’nun açılış konuşmasını yaptığı toplantıda Yenimahalle Belediye Başkanı Fethi Yaşar da kürsüdeydi. Sonra sırasıyla CHP Tekirdağ Milletvekili Faik Öztrak, Başbakanlık Denetleme Kurulu eski Grup Amiri Yaşar Can ve Prof. Dr. Aziz Konukman ile birlikte bendenizin de ekonomiye ilişkin görüş ve değerlendirmelerimizi katılımcılarla paylaştığı toplantı, “Türkiye Ekonomisi Nereye Gidiyor?” sorusunun yanıtını ararken, “2018’de Türkiye Ekonomisinde Fırsatlar ve Riskler”e dikkat çekmeyi amaçlıyordu.

Toplantı öylesine verimliydi ki, salonu dolduranlar konuşmaları pür dikkat dinledi.

Yenimahalle Belediye Başkanı Fethi Yaşar’ın konuşması her zamanki gibi dolu doluydu. Bu konuşma ile bir kez daha gördük ki, ‘toplumcu’ ve ‘sosyal belediyecilik’ anlayışının yanı sıra, tüm olumsuzluklara rağmen hizmet kalitesinin yükseltilmesi, kalıcı ve kaliteli eserler için yapılan planlama ve uygulamalar sadece Yenimahalle açısından bir şans değil, aynı zamanda tüm yerel yönetimlere örnek olacak özellikler taşıyor. Fethi Yaşar mazeretlere sığınan bir belediye başkanı değil, tam tersine, hizmete engel ne varsa onları aşarak hizmet üreten bir Belediye Başkanı.

Gözlemlerimi konuşma sırasına göre aktarmam gerekirse, Batı Ankara Girişimci ve Sanayici İş Adamları Derneği (BAGİAD) Başkanı Mustafa İbişoğlu, önceki toplantılarda olduğu gibi yine yol gösteren ifadeler kullandı. “Üretenler artık siyaset yapanların önüne geçmiş ve işini ekonomisini kendi takip eder hale gelmiştir. Siyaset yapanlardan siyasetin de içinde olan birisi olarak lütfen üretenlere yol gösterin, engel olmayın diyoruz” sözleri ve “genç girişimcilere yeni inovatif fikirleri yakalamada fırsatlar verilmesi”ni talep etmesi çok önemliydi.

Bendeniz de, 2017 yılının sıkıntılı geçtiğini, 2018 yılı açısından da sıkıntı doğuracak konular olduğunu belirterek, pek çok hususun yanı sıra“Bu karamsarlığı ortadan kaldırmak için kalkınmanın dinamosu olan KOBİ’lere sağlanan destek ve teşvikler arttırılmalı. Yatırımcı ve girişimcilerin önü açılmalı” dedim.

Siyasi, bürokratik ve ekonomi alanındaki uzmanlığı bilinen CHP Tekirdağ Milletvekili Faik Öztrak ise çok özlü ve kapsamlı değerlendirmelerde bulundu.

Büyüme rakamlarını, “yapılan makyajlar ve ekonomide uygulanan kortizon tedavisi”ne bağlayan Öztrak, bu durumun sakıncalarına dikkat çektiği konuşmasında, “Türkiye’nin yılın üçüncü üç ayında % 11,1, ilk dokuz ayda ise yüzde 7,4 büyümesi elbette bizleri de sevindirir. Ancak bu büyümenin kalitesi ve sürdürülebilirliğine bakınca sevincimiz kısa sürmektedir” dedi.

Öztrak, umutsuzluğa düşürmeyen çıkış yolunu da sundu: “Türkiye bu açmazdan hukuk ve adaletle çıkabilir.”

Başbakanlık Denetleme Kurulu eski Grup Amiri Yaşar Can, Türk ekonomisinin tarihi gelişim sürecini, bu süreç içinde öne çıkan kurum ve kuruluşların öyküsünü, görevlerini ve yaptığı işleri anlattı. Türk ekonomisinin İzmir İktisat Kongresi sonrası nasıl bir ivme kazandığını kaydeden Yaşar Can’ın milli kuruluşlar ve GAP gibi dev projelerin önemi ve bu projelerin işletimi sırasında yapılan yanlışlara dikkat çekmesi, tarihi tespitler olarak kazındı zihinlere.

Ünlü iktisatçı Prof. Dr. Aziz Konukman ise kendine has üslubu ile dikkatlerin hep üzerinde kalmasını sağladı. Konukman’ın hükümet politikalarına getirdiği eleştiriler ve kamuoyunda çok tartışılan bazı konulardaki saptamaları çok çarpıcıydı.

Örneğin, Varlık Fonu için ‘modern Duyun-u Umumiye’ demesi, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın en çok şikayetçi olduğu konulardan faize ilişkin görüşleri, büyüme rakamlarını değerlendirmesi farklı ve ilginçti.

Toplantıya gösterilen büyük ilgi ve cesur bakış açılarını yansıtan konuşmalardan çıkan ‘yarar’ı, umutsuzluklar içinden doğan umut olarak belirlemek olası…

Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
Arşiv Arama
- -
Yenimahalle Gazetesi © Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemap
RSS
News
DÜNYA
YENİMAHALLE
EKONOMİ
SPOR
TEKNOLOJİ
KÜLTÜR SANAT
SAĞLIK
EĞİTİM
ANKARA
TÜRKİYE
ÇEVRE