‘Atatürk’ Politik Malzeme Olmasın


Bu makale 2017-11-13 10:45:12 eklenmiş ve 197 kez görüntülenmiştir.
Dursun ERKILIÇ

Politika öyle bir alandır ki, insana tükürdüğünü yalattığı gibi, inkâr ya da göz ardı ettiği pek çok şeyi de görmesini ve ‘bakın gördüm’ demesini sağlar…

Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu, ilk antiemperyalist kurtuluş savaşının önderi Gazi Mustafa Kemal Atatürk, politika dünyamızda kimilerince farklı bakış açıları ile değerlendirilmiştir.

KESKİN ATATÜRK’ÇÜ ERDOĞAN…

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da o ‘farklı’ bakış açısına sahip politik gelenektendir. Ancak, Külliye’deki Atatürk’ü Anma Töreni’nde yaptığı konuşma, o ‘farklı’ bakışını ‘farklı’ bir noktaya taşıdığını gösterdi. Erdoğan, “Birileri çıkmış biz Atatürk’e Atatürk dedik diye bir sürü senaryolar yazıyor. Adı Gazi Mustafa Kemal Atatürk ise bizim bunu ifade etmemizden daha doğal ne olabilir. Ruhu faşist, söylemi Marksist çevrelerin tekeline mi bırakacağız. CHP gibi amorf bir partinin Atatürk’ü milletimizden kaçırmasına rıza göstermeyeceğiz” diyerek, Atatürkçülüğünü ilan etti!

Başbakan Binali Yıldırım’ın Atatürk’ün antiemperyalist yanına vurgu yapan, “Ülkemizi işgal etmek isteyen güçlere karşı destansı bir istiklal mücadelesi veren milletimiz, Atatürk’ün önderliğinde kazandığı zaferlerle, dünyadaki pek çok bağımsızlık mücadelesine ilham kaynağı olmuştur” cümlesi bir büyük gerçeğini ifadesiydi.

ERDOĞAN’A TEPKİ VE ATATÜRK’E BAKIŞ

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu boş durur mu; Atatürkçü Erdoğan’a yanıt verdi: “Gazi Mustafa Kemal Atatürk bizim ortak değerimizdir. Birileri Gazi Mustafa Kemal'den örnek verip, başka bir hayatta olmayan siyasiye kötü laf ediyorsa, Gazi Mustafa Kemali'n yoldaşını beğenmediğini, aslında gönlünde Gazi Mustafa Kemali de istemediğini gösteriyor. Biz bütün duygularımızda, söylemlerimizde samimi olmak durumundayız…”

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin sosyal medya hesabı twitter üzerinden paylaştığı 1O Kasım mesajındaki, “Atatürk Türkiye Cumhuriyeti’dir” değerlendirmesi; İyi Parti Genel Başkanı Meral Akşener’in “Atatürkçü oldular, ama yersen” kinayesi, politika arenasında ‘Atatürk’ tartışmasının süreceğini gösteriyor.

HERKESE HATIRLATMAK İSTERİM Kİ…

Atatürk’ü ‘politik malzeme’ yapmaya çalışanlara, aramızdan ayrılışının 79. Yılında andığımız Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün büyüklüğünü bir kez daha hatırlatarak derim ki:

 

Atatürk’ün ölümü yürekleri dağladı

Bir on kasım gününde millet kara bağladı

Her on kasım gelende onu seven ağladı

Öldüğü gün doğan bir başka lider var mıdır

Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
Arşiv Arama
- -
Yenimahalle Gazetesi © Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemap
RSS
News
DÜNYA
YENİMAHALLE
EKONOMİ
SPOR
TEKNOLOJİ
KÜLTÜR SANAT
SAĞLIK
EĞİTİM
ANKARA
TÜRKİYE
ÇEVRE