İYİ PARTİ ile TÜRKİYE iyi OLACAK (mı?)


Bu makale 2017-11-01 19:42:14 eklenmiş ve 251 kez görüntülenmiştir.
Neşe Ersoy

Adı Meral Akşener.

1995 yılında Doğru Yol Partisi ile başlattığı siyasi hayatını bugün de devam ettirme çabası içinde bir yeni parti ile karşımıza geldi. Şimdilik hoş geldin demek düşer bize.

Yeni partide yok yok. DYP’lisi, ANAP’lısı, MHP’lisi, AKP’lisi, CHP’lisi. Sanki tüm siyasi partilerin bir bileşimi. Yani yeni isimlerin yanı sıra pek çok eski siyasetçi mevcut.

Tam da seçimlerin konuşulduğu dönem, tam da bir muhalefet partisi yokken ve tam da AKP’nin gözden düşmeye başladığı zamanlarda bir hamle yaparak siyasi yaşamda yeniden bir yer edinmeye çalışmak. Ve hatta derim ki, kendini aklamaya bir fırsat yaratmak.

CHP sustu, HDP sustu, MHP AKP’ye karıştı.

Eh, AKP’nin gözetiminde tek partili dönem başlamış oldu ki, imdada Akşener yetişti.

Siyasete DYP’den girmiş, AKP kuruluşuna göz kırpmış, sonra MHP’ye geçmiş, bu arada milletvekilliğinin yanı sıra bakan da olmuş, TBMM başkanvekilliği de yapmış. Ancak yinelenen 2015 seçimlerinde aday gösterilmemiş, sonrasında da partiden ihraç edilmiş.Fetö ile ilişkilendirilmiş, darbe ile ilişkilendirilmiş, o da bunlara itiraz etmiş.Bu ilişkilendirilmenin, bir zamanlar 28 Şubat kararlarına atıfta bulunmasıyla ilgisi olduğunu var saymak lazım elbette.

Açıkçası ‘siyaset’i ‘t’sine varana kadar yaşamış.

Eski bakanlar, eski vekiller, eski DYP’liler, eski ANAP’lılar…Ama yeni olan; “parti”.

Hem “yeni”, hem “iyi” parti.

“İyi Parti” güzel ama yavan bir isim. Çok sıradan. Kitleleri ardından sürükleyemeyecek kadar zayıf.

Kısaltmasını yapalım mesela;  ya, ”İP”olacak(ki olamaz,Doğu Perinçek Tarafından 1992’dekapatılan Sosyalist Parti yerine kurulan İşçi Partisinin kısa adıdır, olsa bile pek İPlenmez), ya da “İYİP”olacak ki, söylerken çenemiz biraz yamuluyor, İİİP diye uzar zamanla. Sanki çok ince düşünülmeden, alelacele verilmiş bir isim.

“Çok İyi Parti” olabilirdi mesela. “ÇİP” derdik, teknolojiye de uyardı. Uyardı ama “bize çip mi takacaklarmış?” diye kulaktan kulağa da dolaşırdı.

Slogan da “Türkiye iyi olacak” yerine “Türkiye çok iyi olacak” olurdu. İyi de olurdu bu kısmı.

Bir de logo olayı var. Güneş. Duyunca aklıma eski bir şiirimin dizeleri geldi;

“Sabırlı ol Türkiye’m güneş bize doğacak / dağlarında oturan kar kalkacak …” diye başlıyordu.

Evet, güneş ama hani şöyle aydınlatıcı, parlak, o sıcaklığı azıcık hissedebilseydik, öyle bir logo olsaydı. Tabii bu sadece benim şahsi fikrim.

Ha, isterim ki milyonları arkasına alsın, gümbür gümbür muhalefet de yapsın, iktidara da gelsin. Ne de olsa kadın eli değmiş bir partidir.

Belli de olmaz. Denize düşen misali, sarılabilir “İyi Parti”ye.

Parti yokluğunda(!) bir umuttur elbet.

Zaten bu gün Nazım Hikmet Kültür Merkezinde 20 binin üzerinde bir insan kitlesi oluşmuş ki, İktidar olamasa bile kuvvetli bir muhalefet olabileceğinin sinyalleriolabilir.

21 Mart 2017 tarihinde yayınlanan bir röportajında referandumda başkanlık sistemine neden hayır dediğini “….1947'de terk ettik biz bunu. Çağdışı! Ucube! Parlamenter sistemin bir kontrol denge sistemi mevcuttur. Burada öyle bir şey yok. Çıldırır o kişi. Ben olsam çıldırırım. Siz olsanız çıldırırsınız. İnsanüstü bir tanrısal varlık haline getirirler, siz de buna inanırsınız.” sözleriyle açıklayan Meral Akşener, bugün de “benim cumhurbaşkanı olmamı istiyorlar” diyerek bir çelişkiye düşmüş gibi görünüyor.

Aslında bir kadın olarak gurur duymadım değil. Hem öyle “babasınınkızı” olarak değil de bileğinin gücüyle elini taşın altına koyması, hele de bu zamanda,  yürekli bir şekilde siyasete soyunması takdire şayandır. Dileriz ki, gerçekten de iyi parti olur, milleti kucaklasın, millet de partiyi kucaklasın, ilk seçimlerde de iktidara yönelik iyi bir potansiyel elde etsin. En azından Atatürk ilke ve inkılaplarına, Cumhuriyet’e bağlı, vatan bütünlüğünü koruyan bir parti olsun.

Ve umuyorum ki, o eski vekiller, bakanlar, partililer, Türk siyasetinin bu güne kadar ki çirkinliği içinde kirlenmeden kalan, siyaseti olması gerektiği gibi yapmaya çalışanlar olsun.

Peki, CHP nerede? Bırakalım o, olmak istediği, rahat ettiği yerde kalmaya devam etsin.

Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
Arşiv Arama
- -
Yenimahalle Gazetesi © Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemap
RSS
News
DÜNYA
YENİMAHALLE
EKONOMİ
SPOR
TEKNOLOJİ
KÜLTÜR SANAT
SAĞLIK
EĞİTİM
ANKARA
TÜRKİYE
ÇEVRE