Çayyolu’nda Alt Yapı Üst Yapıyı Kaldırmıyor !


Bu makale 2017-10-09 21:40:53 eklenmiş ve 879 kez görüntülenmiştir.
Mehmet Gürer

Eskişehir yolunun gelişmesi üzerine Çayyolu’na  (Çayyolu, Ümitköy, Yaşamkent, Türkkonut, Alacatlı, Beysukent, Konutkent,  İncek , Beytepe ) yapılan devasa yapılar, iş merkezleri, devlet dairelerinin ve bakanlıkların gelmesi Çayyolu’nun şantiyeye dönmesine neden oldu. Bugün Ümitköy, Çayyolu bölgesindeki Özel Kolejlerin sayısı 45’i geçti.

Tüm bunlarla birlikte servis araçlarının yarattığı yoğun trafik kilitlenmesi Metro ile aşılmaya çalışılırken, onbinlerce Kızılay yolcusunun bölgede aktarma yaparak evlerine ulaşması da bu yoğunluğa bir kat daha eklemektedir.

Çayyolu Bölgesinin nüfusu neredeyse 300 bin'lere dayanmış bulunmaktadır. Eskişehir Yolundaki Şehir Hastanelerinin yanına bakanlıklarında eklenmesi ile çalışanların sayıları artmış ve buna paralel bölgede yaşayanlarında sayıları eklenince bölgedeki konut ihtiyacı da en üst sıralara tırmanmış bulunuyor.

Durum böyle olunca Çayyolu bölgesi de yaşanmaz bir hale gelmeye başladı.

Bölgede ikamet eden Bakanlar, Bürokratlar,  Memurlar, Okul Personelleri ve öğrencileri nüfusun hızla artmasına ve beraberinde çarpık kentleşmeyi getirmiştir. Bölgede alabildiğine hızlanan yukarıda saydığım nedenler sıkıntıları had safhaya getirmiştir.

Bununla beraber belediyelerin en çok imar plan değişikliği yaptığı Semt olan Çayyolu gün geçtikçe yoğun bir yapılaşmayla bozulmaya başladı.

Bölgemizin Yeşil alanları olan Yüksek Gerilim Hatlarinin geçtiği arazilerinde yapılaşmaya açılması bölgemizdeki gelinen son durumun fotoğrafıdır anlatmaya çalıştığım.

Çayyolu Ankara’nın en genç semti (Pardon İlçesi!) plansız yapılaşma, yüksek kat izni ile birlikte konut ihtiyacının bu semte kayması yoğunlukların aniden artması ile birlikte Alt Yapı, Yol, Trafik sorunları ile boğuşur hale geldik.

En ufak bir yağışta kanalizasyonlar taşıyor, alt kattaki binalar evler, iş yerleri su altında kalıyor, alt yapı ve yağmur suyu giderlerinin yetersizliği yaşayanları hayatlarından bezdirdi.

Çayyolu’nun kesinlikle yeniden yapılanmaya, planlı bir kentleşmeye ihtiyacı var.

Villaların bulunduğu arazilere yüksek kat izni verilmesi deve ile cücenin yan yana durması gibi görsel kirlilik ve yanında yoğun bir nüfus artışı gün gibi ortadır.

İş yerlerinin bir kısmında iş yeri açma ve çalıştırma ruhsatı yoktur.

İş yerleri genelde konut olarak yapılan villaların otoparklarindan tadil edilerek faaliyetlerini sürdürmektedir.

Çayyolu’nda hızla yüksek katlar yapılmakta, trilyonluk yatırımlar yapılırken üst yapının hızına alt yapı yetişemediğinden çarpık bir kentleşme bütün hızıyla devam etmektedir.

Trafik sorunlarının çözümü için (yollar, kaldırımlar, trafik işaret ve levhaları, trafik ışıkları, yeni açılan kavşaklar) mutlaka yeniden tadil edilmeli ve bunun için gerekirse Trafik Komisyonu toplanmalı ve geleceğe yönelik kararlar alınmalıdır.

15 yıl öncesinin Çayyolu  artık yok olmuştur. Bugün yeniden  kentleşme planı yapılırken nüfus artışı da göz önüne alınarak planlanmalıdır.

Çayyolu’nun bu sorunların çözülmesi için öncelikle “İLÇE” yapılması gerekmektedir.

Bu da olmazsa Yeterli denetimlerin ile akılcı bir acil eylem planı yapılması ve imar planlarında oynama yapılmaması gerekmektedir.

Çayyolu Ankara’nın en gözde semtidir ancak Çayyolu’na gereken hizmet yeterince verilmediği gibi bu sorunların çözülmesi ile birlikte düzgün bir kentleşmeye, planlı yapılara, yeterli alt yapıya sahip olunmadan inşaatlara devam edilmesi ileride telafi edilemeyecek sorunlara neden olacaktır.

Bir an evvel bu sorunların yerinde tespit edilerek planlı bir yapılaşma için ne gerekiyorsa yapılmalıdır. Yoksa Çayyolu aynen resimdeki gibi patlak bir ASKİ logarına dönecektir.  

Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
Arşiv Arama
- -
Yenimahalle Gazetesi © Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemap
RSS
News
DÜNYA
YENİMAHALLE
EKONOMİ
SPOR
TEKNOLOJİ
KÜLTÜR SANAT
SAĞLIK
EĞİTİM
ANKARA
TÜRKİYE
ÇEVRE