Konut ve İşyeri Satışlarında Ödenmesi Gereken Vergiler?


Bu makale 2017-08-14 19:52:57 eklenmiş ve 28 kez görüntülenmiştir.
Hüseyin Boran

Değerli okuyucularım,

Bu sayıdaki yazım da konut ve ticari işyerine sahip okuyucularımın bu taşınmazlarını sattıklarında yapmaları gereken vergisel mükellefiyetlerden bahsedeceğim.

Gayrimenkullerini satışa çıkaran mal sahipleri bu satışlardan doğan vergisel sorumluluklarını yerine getirmeleri yasal sorumluluktur.

Bu kapsam da  Emlak vergisi, Tapu harcı, Değer artış kazanç vergisi ve Katma Değer Vergisi yer almaktadır.

Konut Satışında ödenmesi gereken vergiler;

Emlak Vergisi: 1319 sayılı kanun gereğince konut, işyeri, arsa ve araziler için her yıl emlak vergisi ödenir. Emlak vergisini gayrimenkul sahipleri ödemektedir. Konut ve işyeri satışlarında belediyeler emlak vergisinin yatırılmasını istemektedirler. Satışın yapıldığı döneme ilişkin emlak vergisi satışı yapana aittir. Büyükşehirlerde konutlar için ödenen emlak vergisi binde 2,  İşyerleri için ise binde 4’ tür. Büyükşehirlerin dışındaki belediyelerde bu oranların yarısı uygulanır. 

Tapu harcı: Tapu harcı gayrimenkul gerçek alım-satım bedeli üzerinden binde 20 oranında hesaplanarak ödenir. Tapu harcı alıcı ve satıcı tarafından ayrı ayrı ödenmek zorundadır. Yoksa satışa müsaade edilmez. Tapu harçları her yıl yeniden değerleme oranı ile her yıl güncellenir.

Değer artış kazancı vergisi: Gayrimenkulün ilk edinim tarihinden itibaren 5 yıl içerisinde elden çıkaran taşınmaz sahipleri bu vergiyi ödemek zorundadırlar. Satıştan elde edilen gelir o yıla ilişkin istisna tutarından yüksek ise bu geliri elde eden taşınmaz sahibi bağlı bulunduğu vergi dairelerine başvuruda bulunup beyanname vererek konut değer artışı gelir vergisini ödemek zorundadır

KDV: konut satışlarında uygulanacak KDV oranı konutu 150 m²’ye kadar olan satışlarda  % 1, 150 m²’den büyük konut ve işyerlerinde ise  %18 olarak uygulanır.

Ancak, kamu kurumlarının aktifinde veya belediyeler ile il özel idarelerinin mülkiyetinde, en az iki tam yıl süreyle bulunan gayrimenkullerin satışı katma değer vergisinden istisna tutulmuştur. Gayrimenkul ticareti yapan kurumların bu istisnadan yararlanabilmesi için söz konusu gayrimenkulleri aktiflerinde ticaretini yapmak amacıyla tutmamaları gerekmektedir.

Diğer taraftan konut yapı kooperatiflerince üyelerine yapılan konut teslimleri de KDV’den istisna tutulmuştur.  

Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
ÇOK OKUNANLAR
SON YORUMLANANLAR
Arşiv Arama
- -
Yenimahalle Gazetesi © Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemap
RSS
News
DÜNYA
YENİMAHALLE
EKONOMİ
SPOR
TEKNOLOJİ
KÜLTÜR SANAT
SAĞLIK
EĞİTİM
ANKARA
TÜRKİYE
ÇEVRE