Ümitköy-Çayyolu Eğitim'de bir numara!


Bu makale 2017-06-10 18:00:27 eklenmiş ve 155 kez görüntülenmiştir.
Mehmet Gürer

Şanslı mıyız bilemiyoruz,  görenler ülkemizde bir eğitim seferberliği olduğunu sanacak , sanırım bu kadar üst seviye kolejin birbirine bu kadar yakın konuşlandırıldığı başka bir semt yoktur. Türkiye’nin her yerinde olduğu gibi (Çayyolunda biraz fazla oldu!)Çayyolunda da 3 yıl önce başlayan özel okul sayılarındaki artışlara her yıl yenileri eklenerek devam ediyor. Hiçbir  teknik analiz yapılmadan, hangi bölgeye ne tür okul ihtiyacı var, kimler okul açacak, mesleki kariyerleri , kapasiteleri, mali imkan ve olanakları yeterli mi? Acaba yarın çocuklarımızı kayıt ettirdikten sonra ne gibi bir eğitim alacağız ?

Ankara’nın hemen her yerinde mantar gibi özel okullar açılmaya başladı.  Özel okulların açılması ile eğitim ve öğretimde kalite artacak, okullar arasında rekabet oluşacak, başarı artacak diye düşünebilirsiniz ancak geldiğimiz durum aceleye getirilmiş bir anlayışla EĞİTİMİN sorunları çözülemeyecektir. Yanlış planlamadan dolayı açılan ve ayakta kalamayan okullar ne olacak  AVM ‘mi yapılacaktır?

“Anayasa (Mad.42) İlköğretim kız ve erkek bütün vatandaşlar için zorunlu ve devlet okullarında parasızdır.”

Değil Anayasa Baba yasa da yapsanız sık sık değişen bir Milli Eğitim Bakanı ile her gelenin çorbaya çevirdiği Eğitim sistemiyle muasır medeniyetlerin seviyesine gelmemiz beklenemez.

Birisi geldi Bedava kitap dağıtacağım dedi olmadı dağıtılan kitaplar evlerinizin köşelerinde atıl olarak kaldı öğrenciler yardımcı dergi ve kaynak kitaplarıyla sorunlarını çözdüler. Birisi geldi yine Tablet dağıtacağım dedi tabletlerin ne gibi faydaları oldu her öğrenciye ulaştı mı elde veri var mı bilemiyoruz.Tabletlerin faydalı olup olmayacağı konusu da ayrı bir araştırma konusu!

Şimdi sorumsuzca, kontrolsüzce özel okul açılmakta, halen daha kazma vurulmadan, inşaatına bile başlanılmadan öğrenci kayıtlarını alan kolejlerimiz var. Maketten öğrenci kayıt ettirmek ne derecede doğru olur, burasını sizlerin takdirine bırakıyoruz.

O zaman çocuğumuzu nereye kayıt ettireceğiz diye bir soru geliyor aklınıza biliyorum. Çayyolunda açılan okullarımızın hepsi  üst seviyede eğitim sunabilecek ayrı ayrı özellikleri ve koşulları barındıran okullardır.

Kayıt ettirmeden önce iyice düşünün, okulu gezin, okul yöneticileri ile görüşün, vizyonu olan geleceğin nesillerini yetiştirecek, çağdaş bilimleri öğrenecek  her şeyden önemlisi kendi sorumluluklarını bilen, ezberci bir eğitim yerine uygulamalı üst seviye bir eğitim sunan, sosyal aktiviteleri ve fiziksel koşulları en uygun olan, çocuğunuzun mutlu olabileceği, ücreti bütçenize uygun, öğretmen kalitesiyle sizlerin isteklerinize cevap verebilecek bir okul mutlaka bulacaksınız. Bu arada Devlet katkısı veren okular hangisi veya devlet katkısı hangi durumlarda ne kadar veriliyor öğrenmekte fayda var.

Çayyolu bölgesinde halen var olan “Devlet Okullarının”(24 Adet) yanında daha önceden açılanlarla birlikte 2017-2018 Eğitim ve öğretim yılında hizmet verecek Özel Kolej ve Lisesayısı ; 40 tanedir;

Bahçeşehir Koleji,Beştepe Koleji,Zafer Koleji, Bilfen Koleji,Biltek Koleji, KeşifKoleji, MEVKoleji,Us AkademiKoleji,Mehmet Tunç Koleji, BeysukentKoleji, SınavKoleji, Final Koleji, Gürçağ Koleji,Bağlıca/AnaşehirKoleji,Özel Aydın Koleji, Doktorlar Koleji  ArteKoleji,Dost Koleji,İvme Lisesi,Onur Koleji, ÜmitköyMontesserü Kolej, Yaşamkent’te ilk açılan Seviye Koleji, Yaşamkent Mektebim, Yaşamkent/Doğa Koleji, Yaşamkent Uğur Koleji , ve diğerleri.

İNCEK KOLEJLERİ;Ted Koleji, Doğa Koleji, OkyanusKoleji,Maya Koleji, Amerikan Kültür Koleji,Mektebim Koleji.

Yani 24 devlet Okulu ,40 Özel Kolej ve Lise 2017-2018 döneminde Çayyolu’nda eğitim ve öğretime devam edecek ama bu okul ve kolejlerin koordineli bir şekilde çalışmasını sağlayacak, bu kadar büyük oranda, binlerce öğrencinin eğitim ve öğretim göreceği Çayyolu’nda koordineyi sağlayacak  bir tane oluşum ve yapı yok! Her şey Milli Eğitimin ağır yapısına ve müfettişlerin insafına kalmış.

Milli Eğitim ve Kaymakamlık tarafından bu okulların kaynaşması, daha verimli hale getirilmesi, bu okulların birbirleriyle yardımlaşması ve gerekli koordinenin sağlanması için mutlaka ama mutlaka bir Eğitimkoordinatörlüğü kurulması gerekiyor.

Okullardaki öğrencilerin kaynaşması açısından; bilgi yarışmaları, sanatsal etkinlikler, sergiler, yarışmalar, şenlikler, spor müsabakaları,  amatör branşların kurulması öğrencilerimiz ve Çayyolu’nun gelişmesi açısından önemli bir yer tutmaktadır.

Bölgemiz bir cazibe merkezi haline gelmiştir, Yenimahalle’den Çankaya’ya bağlanmamızla birlikte bazı sorunlarımız halen çözüm beklemekte, burada Çankaya belediyesinden Çayyolu için bir eğitimve sanat koordinatörü atamasını Çankaya Kaymakamlığının da Çayyolu için eğitimden ve özel okullardan sorumlu mutlaka bir  koordinatör görevlendirmesinin çok gerekli olduğunu düşünüyorum.

Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
Arşiv Arama
- -
Yenimahalle Gazetesi © Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemap
RSS
News
DÜNYA
YENİMAHALLE
EKONOMİ
SPOR
TEKNOLOJİ
KÜLTÜR SANAT
SAĞLIK
EĞİTİM
ANKARA
TÜRKİYE
ÇEVRE