SÜMER: Kadın ve Çocuk cinayetlerinde hepimiz suçluyuz ve utanmalıyız.

Şiddetsiz Toplum Derneği Genel Başkanı Rıza Sümer, Kadın cinayetleri, Çocuk tecavüzleri ve ölümlerinin artması üzerine yazılı bir açıklama yaparak hükümet edenleri göreve, toplumu da sağduyuya davet etti.
Bu haber 2018-07-04 10:17:41 eklenmiş ve 174 kez görüntülenmiştir.

YENİMAHALLE GAZETESİ ( Haber Merkezi) - Şiddetsiz Toplum Derneği Genel Başkanı Rıza Sümer, Kadın cinayetleri, Çocuk tecavüzleri ve ölümlerinin artması üzerine yazılı bir açıklama yaptı.

Sümer, Toplumu esir alan bu şiddet sarmalının engellenmesi için siyasi partilere, kamu kurumlarına, güvenlikten sorumlu kuruluşlara, üniversitelere, gönüllü kuruluşlara (STK), medyada ve toplum önderlerine  çağrıda bulunarak , yaşanılan şiddet sarmalının topyekün mücadele ile önlenebileceğini kaydetti.

 Başkan Rıza Sümer, Türkiye’nin son yıllarda hızla artan şiddet olaylarını önleme de sınıfta kaldığını söyledi.

Sümer, Yaptığı yazılı açıklamada şunları da dile getirdi.

“Yaşanan kadın cinayetlerinin, çocuk taciz ve ölümleri göstermektedir ki; bunlar vahşetin ve vahşiliğin doğadaki hayvanlar arasında değil, birlikte yaşadığımız insanlar arasında görülmesi şiddetin hangi boyutlara geldiğini apaçık göz önüne sermektedir. Vahşetlerin tümünü kınıyoruz. Öncelikle bu vahşeti tasarlayanların ve uygulayanların yakınları, aileleri ve çevreleri, daha sonra da hepimiz utanmalıyız. Hepimiz suçluyuz. Suçların da mutlaka cezası olmalıdır. Sadece sınıfta kalmadık. Hatta, toplum olarak okuldan uzaklaştırma cezası bile alabiliriz. Çünkü, ülkemizde, silahlı veya silahsız her türlü şiddet var.

KİMYASAL HADIM VE İDAM ŞİDDETİN ÇÖZÜMÜ OLAMAZ

Bu olaylara bakarak idam ve kimyasal hadım cezası gündeme getirilmemelidir. İdam ve hadım asla çözüm olamaz. Şiddet uygulayanların bedenlerine başka bir şiddet türünü uygulamak insana yakışan bir karşılık değildir. Ancak, hepimizi derinden üzen ve utandıran bu olayları tasarlayanlara ve uygulayanlara, ağırlaştırılmış ömür boyu hapis cezası verilebilmeli, hapis hayatı boyunca, yaşantısı kısıtlanmalı, suçluların yaptıkları, etkileri ve cezaevi yaşamı, her türlü halkla ilişkiler yöntemleri kullanılarak toplumun her kesimi ile paylaşılmalıdır. İdam, her alanda yalanın ve iftiranın uçuştuğu bir ülkede ve dünyada, düzeltilmesi mümkün olmayacak sonuçlar verebilir, masumların canına haksız olarak kıyılabilir.

ANKARA MEDYASI ŞİDDETİN KARŞISINDA OLDU

Şiddetsiz Toplum Derneği, 8 Mart 2015 tarihinde kurulduğunda, medya yolu ile topluma, her türlü şiddetin önlenmesine yönelik çok önemli çözüm önerileri sundu . Bu önerileri, farklı tarihlerde, hükümetlere, tüm siyasal partilere, üniversitelere, ilgili kamu kurum ve kuruluşlarına, medyaya ve gönüllü kuruluşlara (STK) yazılı olarak iletildi. Ancak, bu kesimlerden, sadece Ankara medyasından katkı ve destek alındı. Diğer kuruluşlardan bir santim adım, bir kelimelik karşılık gelmedi. Bu nedenle, ülke olarak hepimiz suçluyuz.

KURUM VE KURULUŞLARI GÖREVE ÇAĞIRIYORUZ

İvedi olarak, herkes, kendisini, çocuğunu, ailesini ve çevresini her türlü şiddetten nasıl koruması gerektiğini uygulamalı olarak öğrenmelidir. Birbirimizi şiddetten nasıl koruyacağımızı bilmek hepimizin önceliği olmalıdır. Bunun önderliğini hükümet edenlerden bekliyoruz. Çağrımız acil olarak  Ankara’da  şiddetin önlenmesine yönelik bir şura yapılması ve çözül önerilerinin topluma sunulmasıdır.

ETİKETLER : Kadın cinayetleri Cocuk tecavüz ve ölümleri cocuk istismarı
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer ANKARA haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
Arşiv Arama
- -
Yenimahalle Gazetesi © Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemap
RSS
News
DÜNYA
YENİMAHALLE
EKONOMİ
SPOR
TEKNOLOJİ
KÜLTÜR SANAT
SAĞLIK
EĞİTİM
ANKARA
TÜRKİYE
ÇEVRE