CHP Ankara İl’in ‘Keskin’ tercihi ve Kılıçdaroğlu’nun Saray eleştirileri

CHP’nin 36. Olağan Kurultayı için süreç tüm hızıyla devam ederken, Ankara İl Başkanlığı 11. Olağan Kongresi Nazım Hikmet Kültür Merkezi'nde gerçekleştirildi. Yapılan oylama sonucunda Keskin 336, Yalçınkaya ise 256 oy aldı. Böylece, CHP Ankara İl Örgütü Adnan Keskin ile yola devam kararı aldı.
Bu haber 2018-01-08 17:24:21 eklenmiş ve 261 kez görüntülenmiştir.

YENİMAHALLE GAZETESİ (Haber Merkezi) - CHP’nin 36. Olağan Kurultayı için süreç tüm hızıyla devam ederken, Ankara İl Başkanlığı 11. Olağan Kongresi Nazım Hikmet Kültür Merkezi'nde gerçekleştirildi. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun da katıldığı kongrede mevcut il başkanı Keskin'in yanı sıra eski gençlik kolları başkanlarından Ayhan Yalçınkaya da aday oldu. Yapılan oylama sonucunda Keskin 336, Yalçınkaya ise 256 oy aldı. Böylece, CHP Ankara İl Örgütü Adnan Keskin ile yola devam kararı aldı.

KILIÇDAROĞLU’NUN KONUŞMASI

CHP Ankara İl 11. Olağan İl Kongresi’nde konuşan Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu çok önemli mesajlar verdi. Kılıçdaroğlu, AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı eleştirdi. Sözlerine, “Gün ayrışma, parti içinde yarışma günü değildir, gün Türkiye Cumhuriyeti sorunlarını çözme günüdür, gün bugündür” diyerek başlayan Kılıçdaroğlu, bireysel çıkarlarla yola çıkanların CHP’ye layık olmadıklarını söyledi.

Demokrasinin kan kaybettiğini savunan Kılıçdaroğlu, bütün vatandaşlara seslendiğini vurgulayarak, “Demokrasi konusunda bizim gibi düşünüyorsanız, herkes düşüncesini özgürce ifade edebilsin, her gazeteci düşündüğünü özgürce yazabilsin, hapishaneler düşüncelerini açıkladı diye tıklım tıklım dolduruldu, bundan rahatsızız diyorsanız, bizimle beraber hareket edecekseniz. Demokrasi yolunda mücadeleyi beraber yaparsak, Kuvay-ı Milliyecilerin ruhunu yeniden ayağa kaldırmış olacağız” dedi.

GÖREVDEN ALINAN BELEDİYE BAŞKANLARI

“Bugünlerde hükümet, bizi farklı bir mecranın içine sokmak istiyor” diyen Kılıçdaroğlu, şözlerini şöyle sürdürdü:

“Belediye başkanlarımızı görevden alarak, tartışma zeminini başka bir alana çekmek istiyorlar. Bu konuda son derece dikkatli bir tutum ve davranış içindeyiz. Elbetteki bundan duyulacak olan rahatsızlıkları dile getireceğiz. Ama ne olursa olsun Türkiye’nin gündeminden kimse bizi koparamayacaktır. Eğer partinin içinde iç çekişmeler oluyorsa, iç çekişmelere yol açanın bu partide yeri yoktur. Onlar ayrılsınlar, gitsinler. Biz kendi işimize bakacağız. Türkiye’nin sorunlarına kilitleneceğiz.”

GERİ ADIM ATMAK YOK…

“Demokrasinin varlık nedeni ödenen vergilerin nereye harcandığını sormaktan geçer. Kendilerine ‘biz yerliyiz ve milliyiz’ diyenler bu ülkede vergi ödememek için gider Man Adası’nda şirket kurarlar. Ben bunu dile getirdiğim zaman da dayanamazlar, her türlü iftirayı atarlar. Ne yaparlarsa yapsınlar, hakkın ve hukukun yanında olacağız. Bugün gelinen nokta bir FETÖ ile mücadele noktası değildir. Gelinen nokta demokrasiyle ve muhalefetle mücadele noktasıdır. Saraya gittiğimde bana söz verdiler. ‘Hiçbir günahı olmayan, sadece komutanının emrine uyduğu için dışarıya çıkan ama boğazı kesilen, bıçaklanan, öldürülen erlerin hakkını savunmak zorundayız’ dedim. Bana söz verdiler ‘yapacağız’ diye. Son KHK ile ‘Onlardan hesap sorulmayacak’ dendi. Sen istediğin kadar KHK çıkar, CHP olarak bir adım geri atmayacağız.”

BYLOCK MAĞDURLARI ELEŞTİRİSİ

Kılıçdaroğlu, 11 bin kişinin iradeleri dışında ByLock’a yönlendirildiğinin belirlenmesine değinirken de şu ifadeleri kullandı: “ByLock kullananlardan 11 bininin yanlış olduğu çıktı ortaya. 11 bin kişi ya meslekten atıldı ya hapishanelere tıkıldı. Başbakan, ‘kurunun yanında yaş da yanar’ dedi. 1-2 kişi olsa anlarım da 11 bin kişi ya. 11 bin kişinin çocukları okulda, aileleri FETÖ’cü diye suçlandı. En acımasız cezalarla karşı karşıya kaldılar. Şimdi onların, Balyoz ve Ergenekon davasında mağdur olanların tamamının iade-i itibarlarının sağlanması lazım. 11 bin kişiden, Balyoz’dan ve Ergenekon’dan mahkum olanların tamamı hakkında özür dilemeleri lazım. Özür dileyecekler, ‘yanlış yaptık’ diyecekler, ‘aldatıldık’ diyecekler.”

‘HAKİMLER SARAY KURULU’

Milletvekillerinin hapiste olduğunu, Anayasa Mahkemesi ve Hâkimler ve Savcılar Kurulu’nun baskıya teslim olduğunu savunan Kılıçdaroğlu, şunları söyledi: “Buradan Hâkimler ve Savcılar Kurulu’nu uyarıyorum, kendinizi, ‘Hâkimler Saray Kurulu’ olarak tanıtmayın, saraydan talimat almayın, gece yarısı hakimleri değiştirmeyin. Size koltuk ikram edilmiş, bazı vaatlerde bulunulmuş olabilir ama siz adaleti, hakkı ve hukuku savunmak zorundasınız.

Sarayın talimatıyla ceza yağdıranları kabul etmiyoruz. Saraydan talimat alıyorsan sen hâkim, savcı değilsin kardeşim. Hiçbir zorluktan çekinmeyeceksin. Haklıysan, bütün baskılara karşı direneceksin. Falan hâkimin aldığı karar sarayı rahatsız etmiş. ‘Kılıçdaroğlu hakkında tazminat davaları açılmış, o hakim reddedebilirmiş. Onu gece yarısı değiştirelim, Kılıçdaroğlu’nu tazminat davasına mahkum etsin’. Etmezseniz namertsiniz siz. Sanıyorlar ki bizim evimizde ayakkabı kutuları var. Yok kardeşim, bizim boğazımızdan haram lokma geçmez.”

GENÇLİK KOTASI DA GETİRELİM…

Gençlik için de mücadele verdiklerini, hiçbir partide olmayan yüzde 10 gençlik kotasının, CHP’de bulunduğunu aktaran Kılıçdaroğlu, yakın zamanda gerçekleştirilecek kurultaya işaret ederek, “Eğer örgüt hazırsa tıpkı cinsiyet kotasında olduğu gibi gençlere de yüzde 33 gençlik kotası getirelim” dedi.

Kılıçdaroğlu, yerel yönetimlerde başta Ankara ve İstanbul olmak üzere Balıkesir, Bursa, Antalya, Mersin, Denizli belediyelerini alacaklarını söyledi.

Daha sonra yapılan liste yarışında kimi isimler listelerden silindi, kimi isimler eklendi.Gecenin ilerleyen saatlerinde ise Kılıçdaroğlu,Yaşar ve Taşdelen’in desteklediği  Adnan Keskin 336 oy aldı.Eski Gençlik kolları Başkanı Ayhan yalçınkaya ise 256 oy aldı.

Seçim kurulunun açıklaması sonrası Keskin Delegelere teşekkür konuşması yaparak CHP olarak önümüzdeki seçimlerde Ankara’yı alacaklarını söyledi.

ETİKETLER : Kılıçdaroğlu CHP Ankara il Adnan Keskin Ayhan Yalçınkaya Fethi Yaşar Nazım Hikmet Kültür Merkezi
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer SİYASET haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
Arşiv Arama
- -
Yenimahalle Gazetesi © Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemap
RSS
News
DÜNYA
YENİMAHALLE
EKONOMİ
SPOR
TEKNOLOJİ
KÜLTÜR SANAT
SAĞLIK
EĞİTİM
ANKARA
TÜRKİYE
ÇEVRE