AİB Vakfı Dostluk ve Dayanışma Gecesi yapıldı

Alevi İnanç Birliği Vakfı tarafından düzenlenen ‘Dostluk ve Dayanışma Gecesi’ yapıldı. Gecede yapılan konuşmalarda önemli mesajlar verildi.
Bu haber 2017-12-18 16:53:10 eklenmiş ve 449 kez görüntülenmiştir.

YENİMAHALLE GAZETESİ (Haber Merkezi)- Alevi İnanç Birliği Vakfı tarafından düzenlenen ‘Dostluk ve Dayanışma Gecesi’ yapıldı. Gecede yapılan konuşmalarda önemli mesajlar verildi.

MİLLİ EĞİTİM BAKANI İSMET YILMAZ

Gecede konuşan Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, “Herkesin inancını tam özgürlük içinde yaşayacağı iklimi sağlamanın gayreti içerisindeyiz. Hiçbir ayrım ve fark gözetmeksizin tüm inanç ve kültürlerin yaşaması ve geleceğe aktarılması bizlere vazifedir” dedi.

Millî Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, etkinlikte yaptığı konuşmada, “Müminler ancak kardeştir” diyerek şunları söyledi:

 “Bizler, ulu bir çınarın dallarıyız. Kökümüz bir, gövdemiz bir… Cumhuriyet’i birlikte kurduk. Hz. Hasan, Hz. Hüseyin ve Hz. Ali’nin isimlerini çocuklarımıza vererek bu değerlerimizi yaşattık. Hepimizin ailesinde bir Hasan, bir Hüseyin, bir Ali var. ‘Eline, beline, diline sahip ol.’ düsturunu, çağları aşarak bu günlere taşıdık. Dualarımızı birleştirdik. Allah (cc), Ehl-i Beyt yolundan bizleri ayırmasın. Hak, Muhammed, Ali sevgisini Anadolu coğrafyasına birlikte işledik.”

Yüzyıllardır Aleviler ve Sünniler olarak bir arada yaşadığımıza vurgu yapan Bakan Yılmaz, “Dindaş ve kardeşiz. Ülkemizde Alevilerle ilgili sorunlar yalnız Alevileri, Sünnilerle ilgili sorunlar da sadece Sünnileri değil hepimizi ilgilendirmektedir. Çünkü bizler, bir vücudun parçaları gibiyiz. Bir organdaki sıkıntı diğer organları da, vücudun tamamını da etkiler. Bu gerçekten hareketle mevcut sorunlarımızı da birlikte çözeceğiz” dedi.

ANKARA VALİSİ ERCAN TOPACA

Dostluk ve Dayanışma Gecesi’nde konuşan Ankara Valisi Ercan Topaca, bugün bu tablonun hepimizin özlediği, hepimizin yaşamak istediği, yaşatmak istediği güzel bir tablo olduğunu ifade ederek şöyle konuştu: “İnşallah dalga dalga bu tabloyu ülkemizin her köşesinde her bucağında birlikte yaşarız. Valilik yaptığım dört ilde değişik şekillerde Alevi vatandaşlarımızla birlikte olduk. Beraber projelerimiz oldu. Beraber sıkıntılarımız oldu, onları birlikte çözdük. Devletimizle, Milletimizle kaynaşmanın hep yolunu aradık. Bunu Kocaeli’nde yaşadım, Hatay’da yaşadım, Düzce’de yaşadım, Ankara’da da sizlerle birlikte yaşıyoruz. İnşallah Ankara’da da sıkıntılarımızı hep birlikte aşmanın mutlaka bir yolunu bulmak durumundayız. Çünkü Alevisiyle, Sünnisiyle hepimiz toplumumuzun, kültürümüzün, Devletimizin ve Milletimizin ayrılmaz birer parçasıyız.”

AİB VAKFI BAŞKANI FARUK ALİ YILDIRIM

Alevi İnanç Birliği Vakfı Başkanı Faruk Ali Yıldırım da açılış konuşmasında vakfın amaç ve faaliyetleri hakkında bilgi verdi.

Faruk Ali Yıldırım, “Bizler dört ay önce Alevi İnanç Birliği Vakfı’nın kurulması için yola çıktığımızda işimizin zor olduğunu biliyorduk. Ancak başarmak zorundaydık. Bu akşam burada yol ve erkan bilenlerle birlikteliğimiz umudumuzu arttırdı. İşimiz artık daha kolay. Ne kadar güzel bir hizmete başladığımızın farkına vardık” diyerek şöyle devam etti:

“Alevi İnanç Birliği Vakfı olarak amacımız, bu ülkede yaşayan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları olarak Hacı Bektaş-ı Veli’nin yolunda hizmet eden onun hizmetkarları olarak daima ülkemize ve milletimize hizmet yolunda olacağız. Hüseyin Gazi Türbesi’nin yeniden ayağa kaldırılması yolunda başlattığımız çalışmalar büyük bir hızla sürüyor. İnşallah tamamladığımızda bu çalışmaları bir üniversite projesi ile taçlandıracağız. Biz hizmet için yola çıktık. Peygamberimiz Hazreti Muhammed Mustafa’nın yolunda, ya Allah, ya Muhammed, ya Ali düsturuyla bu işleri kolay kılacağız. Hizmetin taliplisi olarak yolumuza devam edeceğiz. Gelmişleriniz hoş ola, gecemize onur verdiniz, sefalar getirdiniz.”

GENİŞ BİR KATILIM VARDI…

Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, Ankara Valisi Ercan Topaca, eski Başbakan Yardımcısı Devlet Bakanı Abdüllatif Şener, CHP Tokat Milletvekili Kadim Durmaz, CHP İstanbul Milletvekili Mahmut Tanal, Milli Eğitim Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Ferda Yıldırım, Afyon Eski Milletvekili Müjdat Karayel, MHP Iğdır Milletvekili Nurettin Aras, Saadet Partisi Genelbaşkan Yardımcısı Van eski Milletvekili Fetullah Erbaş, SP MYK üyeleri, Ekonomi Bakanlığı Danışmanlarından Muharrem Beşir, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanvekili Ali İhsan Ölmez, Keçiören Belediye Başkan Yardımcısı Nihat Yıldız,  İYİ Parti Ankara İl Başkanı Mesut Özarslan, MHP Ankara İl Başkanı Turgay Baştuğ, CHP Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Doğan Yılmazkaya, CHP Yenimahalle Belediye Başkanvekili Hüseyin Kaya, Yenimahalle Meclis Üyesi Hasan Ateşoğlu, Keçiören CHP Belediye Meclis Üyesi Celalettin Özdemir, Türk Boyları Konfederasyonu Genel Başkanı Durhasan Koca, Ankara Kulübü Başkanı Metin Özarslan, BAGİAD Başkanı ve Yenimahalle Belediye Meclis Üyesi Mustafa İbişoğlu, Batı Karadeniz Sanayici ve İş İnsanları Dernekleri Federasyonu Yönetim Kurulu Başkanı Bahri Küpeli, Yenimahalle Gazetesi Yazı İşleri Müdürü Fadime Küpeli, Kırıkkale İş Adamları Dernekleri Federasyonu Başkanı Cemal Sertkaya, Çubuk Dernekler Federasyonu Genel Başkanı Recep Taş, Yozgatlılar Birlik ve Dayanışma Vakfı Başkanı Durak Turan Düz, Keçiören İYİ Parti İlçe Başkanı Avukat Güçlü Şener,Yenimahalle İyi Parti İlçe Başkanı Saim Ataman, başkan yardımcısı Hakan Dülkar, Türk Büro-Sen Genel Başkanı Fahrettin Yokuş, Keçiören Belediye Meclis Üyesi Mehmet Emin Tırpancı, CHP Keçiören İlçe Başkanı Serdar Kendirci, CHP Etimesgut İlçe Başkanı Ayhan Yalçın, CHP Yenimahalle İlçe Başkanı Ahmet Meşe, İran Büyükelçiliğinden Kültür Müsteşarı, Ticaret Müsteşarı, Sosyal İşler Müsteşarı, Vatan Partisi Ankara İl Yönetimi, ADD şube başkanları, işadamları, STK başkanları, mahalle ve köy derneklerinin başkan ve yöneticileri, vatandaşlar ve Alevi İnanç Birliği Vakfı kurucuları, yönetim kurulu üyeleri katıldı.

ETİKETLER : İsmet yılmaz Ercan Topaca Ankara Valisi Bahri Küpeli BAGİAD Faruk Ali Yıldırım
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer ANKARA haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
Arşiv Arama
- -
Yenimahalle Gazetesi © Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemap
RSS
News
DÜNYA
YENİMAHALLE
EKONOMİ
SPOR
TEKNOLOJİ
KÜLTÜR SANAT
SAĞLIK
EĞİTİM
ANKARA
TÜRKİYE
ÇEVRE