TÜRKONFED’in Zirvesi ‘iş dünyasını’ Ankara’da buluşturdu

Türk Girişim ve İş Dünyası Konfederasyonu (TÜRKONFED) tarafından İç Anadolu Sanayici ve İş Adamları Dernekler Federasyonu, (İÇASİFED) Ostim Sanayici ve İş Adamları Derneği (OSİAD) ve Akyurt Sanayici ve İş Adamları (AKSİAD) ev sahipliğinde Ankara’da gerçekleştirildi.
Bu haber 2017-11-18 21:09:31 eklenmiş ve 342 kez görüntülenmiştir.

YENİMAHALLE GAZETESİ (Haber Merkezi) - Türk ekonomisi, KOBİ’ler, yatırımcılar ve iş dünyası açısından Ankara’da iki gün süren önemli bir toplantılar serisi vardı.

Türk Girişim ve İş Dünyası Konfederasyonu (TÜRKONFED) tarafından İç Anadolu Sanayici ve İş Adamları Dernekler Federasyonu, (İÇASİFED) Ostim Sanayici ve İş Adamları Derneği (OSİAD) ve Akyurt Sanayici ve İş Adamları (AKSİAD) ev sahipliğinde “Türkiye’nin Yükselen Liderleri” adı altında düzenlenen 21. Girişim ve İş Adamı Zirvesi, Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci’nin katılımıyla Ankara’da gerçekleştirildi.

“Türkiye’nin Yükselen Liderleri” ana temasıyla düzenlenen ve 17-18 Kasım tarihlerinde gerçekleştirilen TÜRKONFED’in “21. Girişim ve İş Dünyası Zirvesi” Türkiye’nin her yerinden gelenlerin katılımıyla başladı ve çok önemli konuların ele alındığı oturum, sunum ve diyaloglarla sürdü. Zirve sonunda, katılımcılar ve kamuoyu önemli bilgi ve deneyimlere tanık oldu.

KATILIMCILAR, KONUŞMACILAR

Zirvede, TÜRKONFED Yönetim Kurulu Başkanı Tarkan Kadooğlu, TÜSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Erol Bilecik ve İÇASİFED Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Akyürek açılış konuşması yaptı. Bu büyük organizasyonun katılımcıları arasında, TÜRKONFED’e bağlı yurdun dört bir tarafından gelen Federasyon ve dernek başkanları ile TÜRKONFED International üyesi işadamları yanında, aynı zamanda BAGİAD Onursal Başkanı ve Batı Karadeniz Sanayici ve İş İnsanları Dernekleri Federasyonu (BAKZİFED) Başkanı olan Gazetemizin İmtiyaz Sahibi Bahri Küpeli ve BAGİAD Başkanı işadamı Mustafa İbişoğlu da vardı.

TARKAN KADOOĞLU VE DİĞER KONUŞMACILAR

TÜRKONFED Genel Başkanı Tarkan Kadooğlu, yaptığı konuşmada, Türkiye’nin güncel ve köklü sorunlarına dikkat çekti ve bunların çözülmesini istedi. KÖBİ’lerin önemine, teknolojik değişikliklere ayak uydurmanın zorunluluklarına dikkat çeken Kadooğlu, herkesin üzerine düşen görevleri yapmasını istedi.

İÇASİFED Başkanı Mehmet Akyürek, birikimi ve altyapısı ile yerli otomobil için Ankara’nın en uygun kent olduğunu belirtirken, bu gerçekleşirse navlun sorunuyla ilgili yardım yapılması gerektiğini belirtti.

TÜSİAD Başkanı Erol Bilecik ise, dünyadaki gelişmelerin dikkatle izlenmesini ifade ederek, dijital dünyaya dayalı sanayi devrimi 4.0’ın gereklerinin yerine getirilmesi önerdi. Bilecik, iş hayatına atılmış kadınlar için de pozitif ayrımcılık istedi ve onların teşvik edilmesi gerektiğini vurguladı.

EKONOMİ BAKANI NİHAT ZEYBEKÇİ’NİN KONUŞMASI

Zirve’de konuşan Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, Türkiye’nin IMF’nin satın alma gücü kalitesine göre dünyanın 13’üncü Avrupa’nın 5’inci büyük ekonomisi haline geldiğini söyledi.

Bakan Zeybekci, erkeklerin iş gücüne ve iş dünyasına katılım oranları yüzde 73 olduğuna dikkat çekerek, “Erkek nüfusta değerlendirmemiz gereken her şeyi değerlendirmişiz. Kadın nüfusumuza ise katılım oranı yüzde 34 yani son 10 yılda çok güzel bir artış var. Tek kanatla uçmaya çalışan Türkiye ile gelebildiğimiz nokta bu kadar. İnşallah bundan sonra çok güçlü iki kanatla uçmaya başladığımızda inanın daha güzel şeyler olacaktır” ifadesini kullandı.

Zeybekci, Türkiye’de siyasi partilerdeki kadın kollarını kaldırmadığımız sürece aradaki o dengesizliği kaldıramayacaklarını belirterek, “Erkek kolları varda mı kadın kolları kuruyoruz” diye konuştu.

“Bilgisini üretmediğimiz, tasarımını üretmediğimiz, ham maddesini kontrol etmediğimiz, dağıtım ve tüketim kanallarında olmadığımız ve özellikle kendi milli finans çerçevesini oturtmadığımız dünyada bir Türk başarısı gerçekleştirdik” diyen Zeybekci, Türkiye’nin Dünyanın 17’inci büyük ekonomisi Avrupa’nın 16’ıncı büyük ekonomisi, IMF’nin satın alma gücü kalitesine göre dünyanın 13’üncü Avrupa’nın 5’inci büyük ekonomisi haline geldiğine dikkat çekti.

Milletvekili maaşlarına değinen Bakan Zeybekci, “Türkiye’de yıllardan beri söylenen bir şey var, ‘Milletvekillerinin maaşları’ hep bu sorgulanır. Benim kendi şirketimde milletvekili maaşından daha fazla maaş alan en az 20 tane adam var. Böyle şeyleri tartıştırmayın Türkiye’ye. Milletin içinden çıkmış milletin iradesini temsil eden insanların, birileri ‘cambaza bak’ diyerek tartışmaya çektiği zaman bilin ki başka yerlerde başka şeyler oluyor. Bütçe giderleri içinde ki kamu personel giderlerinin payı 2004 yılından bugüne kadar yüzde 10 arttı” şeklinde konuştu.

Asgari ücretle ilgili sürekli tartışmalar olduğunu kaydeden Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, sözlerine şöyle devam etti:

“Ben isterim ki asgari ücret olabildiğince yüksek olsun. Ülkenin kaynakları ve imkanları öyle bir noktada olsun ki, Türkiye’de üstadın dediği gibi ‘öyle bir hayat olsun ki tek tasamız ölüm olsun’ ama hayatın gerçekleri var. Ülkemizin bir geliri var bir sıralaması var. Türkiye’de milli gelire baktığımız zaman asgari ücret en üst seviyelerde. Yeterlimi yetmez. Asgari ücret 4 kişilik bir ailenin geçim ücreti değildir. Bir kişi için hizmet için verilebilecek o ülkenin imkan ve kaynaklarını zorlayarak belirlenen bir ücrettir.”

TÜRKONFED ve Londra Borsası ELITE Programı işbirliğiyle hazırlanan “Türkiye'nin Yükselen Liderleri Raporu” ülkemizin ilham veren 100 işletmesinin istihdamdan büyümeye sergilediği performansı ele alıyor.

Program sonunda TÜRKONFED Genel Başkanı Tarkan Kadooğlu’nun Bakan Zeybekci’ye hediye takdiminin ardından düzenlenen panel, zirve bildirisinin okunması ve aile fotoğrafı çekimiyle son buldu.

ETİKETLER : Türkonfed BAKZİFED Osiad Aksiad Tarkan Kadooğlu Zeybekci Erol Bilecik TÜSİAD
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer EKONOMİ haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
Arşiv Arama
- -
Yenimahalle Gazetesi © Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemap
RSS
News
DÜNYA
YENİMAHALLE
EKONOMİ
SPOR
TEKNOLOJİ
KÜLTÜR SANAT
SAĞLIK
EĞİTİM
ANKARA
TÜRKİYE
ÇEVRE