Öğrencilere mimarlık mesleği tanıtıldı

Mimarlar Odası Ankara Şubesi Çocuk ve Mimarlık çalışmaları kapsamında 100. Yıl Meslek ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencilerine mimarlık mesleğinin incelikleri anlatıldı. Konuyla ilgili olarak öğrenciler tasarım, estetik, kent kültürü, kemt kimliği ve kent yaşamı hakkında bilgilendiler.
Bu haber 2017-05-03 15:18:38 eklenmiş ve 669 kez görüntülenmiştir.

 YENİMAHALLE GAZETESİ (Eğitim Haberleri Servisi) - Mimarlar Odası Ankara Şubesi Çocuk ve Mimarlık çalışmaları kapsamında   Bahçelievler 100. Yıl. Meslek ve Teknik Anadolu Lisesi’nde öğrencilere mimarlık mesleğini tanıttı. Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan ve Mimarlar Odası Ankara Şubesi Yönetim Kurulu Üyesi Tuğba Arslan Konak’ın katıldığı sunumda; öğrencilere mimarlık, tasarım, estetik, kent kültürü, kent kimliği ile birlikte kent yaşamı ve nitelikli mimari etik konularına dair bilgi verildi. 

MİMARLIK ÇOK KÜLTÜRLÜLÜĞÜNE İLİŞKİN SUNUM YAPILDI

Mimarlık eğitiminin zenginliği ve hayatla kurduğu bağın daralmakta olduğuna dikkat çeken Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan, Ankara kenti mimarlığı ve Cumhuriyetin sembolleri olan yapılar üzerinden başkent kimliği ve mimarlık ilişkisine dair mimarlığın çok kültürlülüğüne ilişkin sunum yaptı. 

“BİZE EMANET EDİLEN ALANLARA KARŞI SORUMLULUĞUMUZ VAR” 

 Cumhuriyetin bütün değerlerinin hayat bulduğu, simgeleştiği ve mekansallaştığı Ankara'yı mekanlar üzerinden anlatan Candan şunları söyledi:  “Kent bir kitap gibidir,  okuyabilirsiniz. Kent bir üniversite gibidir. Ulaşımı, binaları heykelleri, tarihi eserleri size bir şey anlatır. maalesef ki eğitim müfredatında kent ve mimarlık kültürü üzerine  sistematik bir program yok. Mimarlar Odası Ankara şubesi olarak Ankara valiliği ile yapılan işbirliği kapsamında sizlerle buluşuyoruz. Yaşadığınız mekanlara, bize emanet edilen alanlara karşı sorumluluğumuz var." 

TASARIM MİMARLIĞIN BİR PARÇASIDIR

 Mimarlar Odası Ankara Şubesi Yönetim Kurulu Üyesi Tuğba Arslan Konak ise mimarlık mesleğine ve tasarım süreçlerine dair bilgi verdi. Konak, tasarımın mimarlık eğitimin en vazgeçilmez unsurlarından olduğuna dikkat çekerek, bilginin tasarımla içselleştirileceğini söyledi.  Deneyimleme yoluyla yaşamın içinde var olan öğrenme süreçlerinin, mimarlık eğitimindeki önemine de işaret eden Konak, mimarların hangi alanlarda çalışabildiğine ve meslek pratiklerine ilişkin bilgi aktardı.

 

 

ETİKETLER : Ankara Mimarlar Odası Mimarlık Mesleği Tanıtıldı Öğrencilere Mimarlık Mesleğinin İncelikleri Bahçelievler 100. Yıl. Meslek ve Teknik Anadolu Lisesi
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer EĞİTİM haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
Arşiv Arama
- -
Yenimahalle Gazetesi © Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemap
RSS
News
DÜNYA
YENİMAHALLE
EKONOMİ
SPOR
TEKNOLOJİ
KÜLTÜR SANAT
SAĞLIK
EĞİTİM
ANKARA
TÜRKİYE
ÇEVRE