Diyaliz ile tedavi yöntemleri anlatıldı

Merkezi İstanbul Ümraniye’de bulunan kronik böbrek yetmezliği olan bireyler için dünyanın önde gelen ürün ve hizmet sağlayıcısı Fresenius Medical Care firması Wyndham Ankara Otelinde “Evde Diyaliz Tedavileri” konulu basın toplantısı düzenledi. Toplantıya çok sayıda sağlık çalışanı ve davetliler katıldı. Toplantıda konuşan Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Nefroloji Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ercan Ok, diyaliz hastası sayısı artarken organ bağışının yetersiz kalmasının yarattığı çıkmaza dikkat çekti ve önerilerde bulundu.
Bu haber 2017-04-20 10:25:34 eklenmiş ve 435 kez görüntülenmiştir.

YENİMAHALLE GAZETESİ (Sağlık Haberleri) - Gerek beslenme alışkanlıkları, gerekse yaşam tarzındaki bozulmalar nedeniyle kronik böbrek hasta sayısı gün geçtikçe artıyor. Nefroloji alanında hastalığın tedavisine ilişkin çalışmalar sürerken, öte yandan organ bağışı ile ilgili bilinç oluşturulmaya çalışılıyor. Diyalize giren hasta sayısının arttığı, ama organ bağışının hali hazırda yetersiz olduğunu açıklayan Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Nefroloji Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ercan Ok, “Böbrek yetmezliği teşhisi sonucu diyaliz tedavisi gören hasta sayısında 60 binin üzerinde.

HER YIL 10 BİNİN ÜZERİNDE HASTAYA DİYALİZ UYGULANIYOR

Her yıl 10 binin üzerindehastadiyalize başlıyor. Fakat organ bağışında istediğimiz oranda bir artıştan söz edemiyoruz maalesef. Sağlık Bakanlığı’nın 2016 verilerine baktığımızda, 25 bin civarında hastanın nakil sırası beklediğini görüyoruz. Nefroloji alanında yapılan çalışmalar hastalığın önlenmesi veya tedavi edilmesini kapsıyor. Organ bağışına yönelik bilinci artırma konusunda herkese büyük görevler düşüyor” dedi.

EV HEMODİYALİZİ HASTA SAYISI HER GÜN ARTIŞ GÖSTERİYOR

Organ bağışı oranının düşük olması nedeniyle hastalar hemodiyaliz yöntemiyle yaşamlarını sürdürüyorlar. En yaygın tedavi biçiminin diyaliz, en etkili olanınsa böbrek nakli olduğunu söyleyen Ercan Ok, “Bir yandan böbrek naklini arttırmak için uğraşmalı, bir yandan da diyalize giren hastaların yaşam süresini uzatmak, yaşam kalitesini arttırmakiçin çalışmalıyız” dedi. En yeni tedavi yöntemi olan Ev Hemodiyalizi, hastaya, kendi ev ortamında tedavi olma imkanı sunuyor. Kadavradan böbrek nakline benzer bir yaşam süresi sağlayan Ev Hemodiyalizi, herhangi bir sebeple organ nakli olamayan hastalar için en etkili tedavi biçimi. Ev hemodiyalizi tedavisine geçiş yapan hasta sayısı da her geçen gün artmaya devam ediyor.

EVDE HEMODİYALİZ HASTALARIN YAŞAM KALİTESİNİ ARTIRIYOR

Ev Hemodiyalizi tedavisinin avantajlarına değinen Ok, şunları söyledi: “Evde diyalize giren ve haftada üç defa gece uykuda iken 8’er saat diyaliz olan hastaların kanları çok daha iyi temizleniyor. Ev Hemodiyalizi hastaların yaşam kalitesini artırırken, sosyal yaşam dengesini de daha rahat kurma imkanı sağlıyor. Örneğin, çalışan hastalar gece diyalize girip gündüz iş rutinini sürdürebiliyor. Öte yandan diyaliz süresinin uzaması sonucu kas krampları, tansiyon düşmesi, halsizlik gibi belirtiler ortadan kalkıyor, ilaç kullanımı azalıyor. Bu tedavi, Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından diyaliz hastalarına ücretsiz bir hizmet olarak sunuluyor. Böbrek yetmezliği olup diyalize giren hastalar bu seçeneği mutlaka değerlendirmeli”.

ORGANİZASYONDAKİ EKSİKLİK GÖZLERDEN KAÇMADI

Toplantıda organizasyon eksikliği yaşandı. Toplantı davetiyede belirtilen saatlerin dışına sarkınca  birçok kişi seminerden ayrılmak zorunda kaldı. Düzenlenen yemeğin saat 21.30’a doğru başlaması, uzaktan katılan misafirlere ve basın mensuplarına ulaşım yönünden sıkıntı yarattı. Bu arada yemek servisinde de bazı aksaklıklar yaşandı. 

ETİKETLER : Ankara Diyaliz Diyalizde Tedavi Yöntemleri Wyndham Ankara Oteli Evde Diyaliz
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer SAĞLIK haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
Arşiv Arama
- -
Yenimahalle Gazetesi © Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemap
RSS
News
DÜNYA
YENİMAHALLE
EKONOMİ
SPOR
TEKNOLOJİ
KÜLTÜR SANAT
SAĞLIK
EĞİTİM
ANKARA
TÜRKİYE
ÇEVRE