Zirve Bir Kez Daha ODTÜ TEKNOKENT'in

Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından 2011 yılından bu yana gerçekleştirilen "Teknoloji Geliştirme Bölgeleri Performans Endeksi" sıralamasında birinci olan ODTÜ Teknokent, üst üste 5. kez "En İyi Teknoloji Geliştirme Bölgesi" unvanına bir kez daha sahip oldu.
Bu haber 2016-12-03 11:54:59 eklenmiş ve 408 kez görüntülenmiştir.

YEREL HABER AJANSI ( Bilişim Teknolojileri Servisi) -  Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından 2011 yılından bu yana gerçekleştirilen "Teknoloji Geliştirme Bölgeleri Performans Endeksi" sıralamasında birinci olan ODTÜ Teknokent, üst üste 5. kez "En İyi Teknoloji Geliştirme Bölgesi" unvanına bir kez daha sahip oldu.

Türkiye'nin teknoloji geliştirme üssü haline gelen ODTÜ Teknokent, Bilim Sanayi Teknoloji Bakanlığı'nın performans endeksine göre 2015 yılında en çok teknoloji geliştiren "Teknoloji Geliştirme Bölgesi" seçildi.

2011 yılından bu yana açıklanan performans endeksi sonuçlarında birinciliği bırakmayan ODTÜ Teknokent, 2015 yılı verilerine göre de birinci olarak üst üste beşinci kez listenin en başında yer aldı.

ÖDÜLÜ BAKAN ÖZLÜ VERDİ

Birincilik plaketini Bilim Sanayi Teknoloji Bakanı Sayın Dr. Faruk Özlü'den alan ODTÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mehmet Zeyrek, Türkiye'nin ilk teknoloji geliştirme bölgesi olduklarını anımsatarak, "ODTÜ olarak bu ödülü 5. kez kazanmak bizim için çok değerli ama asıl olan, sürekli gelişen teknoparkımızla ülkemize değer katıyor olmak" dedi.

Performans Endeksi sonuçları hakkında konuşan ODTÜ Teknokent Genel Müdürü Mustafa İ. Kızıltaş ise; "Bu birinciliğe beşinci defa ulaştığımız için çok mutluyuz. Teknokentler ülkemize değer katmaya başladı. ODTÜ Teknokent yapılan teknoloji ihracatı 1 milyar doları geçti. Bir firmamız aldığı son yatırımla 1 milyar dolarlık değerlemeyi geçti; yani ODTÜ'den bir Unicorn (milyar dolarlık girişim) çıkmış oldu. Şimdiki amacımız beş yıl içerisinde daha fazla global şirket çıkarmak, en az bir tane daha milyar dolarlık şirketin çıkmasını sağlamak ve ODTÜ Teknokent yapılan ihracatı 5 kat artırmak ve global şirketler oluşturmak. Dünya çapında başarılı olmak istiyorsak Ar-Ge'ye daha fazla odaklanmalı ve inovasyon temelli düşünmeliyiz" dedi.

ETİKETLER :
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer EĞİTİM haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
Arşiv Arama
- -
Yenimahalle Gazetesi © Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemap
RSS
News
DÜNYA
YENİMAHALLE
EKONOMİ
SPOR
TEKNOLOJİ
KÜLTÜR SANAT
SAĞLIK
EĞİTİM
ANKARA
TÜRKİYE
ÇEVRE