Atatürk'ün ve Cumhuriyet'in Öğretmenleri TBB Başkanı Avukat Metin Feyzioğlu ile buluştu

Eğitim-iş Sendikası Ankara 1 No’lu Şubesi her yıl olduğu gibi, bu yılda yaklaşık 260 kişinin katılımı ile Geleneksel “Atatürk'ün ve Cumhuriyet'in Öğretmenlerinin buluşması”nı Ormancılar Lokalinde gerçekleştirdi.
Bu haber 2016-11-02 11:35:25 eklenmiş ve 432 kez görüntülenmiştir.

YENİMAHALLE GAZETESİ (Haber Merkezi) - Eğitim-iş Sendikası Ankara 1 No’lu Şubesi her yıl olduğu gibi, bu yılda yaklaşık 260 kişinin katılımı ile Geleneksel  “Atatürk'ün ve Cumhuriyet'in Öğretmenlerinin buluşması”nı Ormancılar Lokalinde gerçekleştirdi.

Her yıl olduğu gibi bu yıl da bir konuşmacı konuk davet edilen etkinliğin bu yıl ki; konuğu Türkiye Barolar Birliği Başkanı Av. Prof. Dr. Metin Feyzioğlu oldu.

Etkinlik Eğitim-iş Sendikası Ankara 1 No’lu Şube Başkanı Turgay Kaçan’ın açılış konuşması ile başladı.

Kaçan, “Atatürk’ün öğretmenleri olarak Eğitim-iş kolunda örgütlenebileceğimiz tek yerin Eğitim-iş Sendikası olduğunu gördüğümüz için bu çatının altındayız. Bizler öğretmenler olarak Atatürk’ün ve Cumhuriyetin aydınlanma ışığını tüm Anadolu coğrafyasına yansıtan, halkın aydınlanmasına katkı sağlayan ayna görevi görüyoruz. Bu görevi her zaman ve zeminde yapmaya devam edeceğiz.” diye konuştu.

Öğretmenlerin buluşmasında; Eğitim-iş Genel Mali Sekreteri Orhan Yıldırım ile Birleşik Kamu-iş Konfederasyonu Genel Başkanı Hasan Kütük’de birer konuşma yaptı.

Daha sonra; Türkiye Barolar Birliği Başkanı, Av. Prof. Dr. Metin Feyzioğlu yaklaşık bir saat süren bir konuşma yaptı.

 Kendisinin de kayıtlı olmasa dahi aslında bir Eğitim-iş’li olduğunu söyleyen Feyzioğlu; Fakir Baykurt’un öğrencileri dediği Eğitim-İş’lilere hitabında şu konulara vurgu yaptı:

“15 Temmuz trajedisini hukuk devletinden, tarafsız - bağımsız - şeffaf hesap vermeye açık yargıdan, laiklikten, liyakatten, kuvvetler ayrılığından ve milli eğitimden siyasi iktidar ödün verdiği için yaşadık.

Daha beterini yaşamamak, birliğimizi kaybetmemek için siyasi iktidarın ders alması lazımdır. Siyasi iktidara doğruyu gösterecek olan da halktır. O yüzden, bir ferdi olmaktan yer aldığımız Milletimize anlatmaya devam etmeliyiz.İşe Atatürk Cumhuriyeti'nin mucizesini anlatarak başlamalıyız.

Şu çelişkiyi de gözler önüne sermeliyiz. 15 Temmuz'da Meclis binasını korurken bu Millet, o binanın taşını mobilyasını değil, içindeki ruhu, temsil ettiği değerleri korudu. O halde Meclisi KHK'LAR ile dolanmak, çalışmaz halde tutmak 15 Temmuz'da yüreğini işgalcilere karşı siper etmiş 79 milyona saygısızlıktır."

Feyzioğlu, Adaletin eksik, ya da olmadığı yerde “devletin” de olamayacağını. “Mülk”ün, “devlet”in temelinin “adalet” olduğu olgusunun koşulsuz, şartsız mutlaka gerçekleşmesinin önemini ifade etti.

Av. Prof. Dr. Metin Feyzioğlu, Toplumun dengesini, toplumsal barışı ve huzuru sağlayan “merkez” e sahip çıkanların siyasette başarılı olabileceğini söyledi.

Konuşmanın ardından, Birleşik Kamu-iş Başkanı Hasan Kütük tarafından Prof. Dr. Metin Feyzioğlu’na günün anlamını ifade eden bir plaket takdim etti. Ormancılar lokali işletmecisi Sema-Gökhan Kılınçkaya kardeşlere de Metin Feyzioğlu tarafından bir plaket verildi. Etkinliğin program sunumu Şube Sekreteri Hızır İnan tarafından yapıldı.

ETİKETLER :
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer ANKARA haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
Arşiv Arama
- -
Yenimahalle Gazetesi © Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemap
RSS
News
DÜNYA
YENİMAHALLE
EKONOMİ
SPOR
TEKNOLOJİ
KÜLTÜR SANAT
SAĞLIK
EĞİTİM
ANKARA
TÜRKİYE
ÇEVRE